Artan gayrimenkul fiyatları nedeniyle insanlar tarla, arsa ve konut gibi gayrimenkullara yatırım yapmak istiyor. Bu türdeki gayrimenkullara yatırım yapmak isteyenler için çok önemli uyarılar yapıldı. Tapunuzdaki bir ibare yüzünden, 100 bin Türk liranız birden 10 bin türk lirası olabilir. Bu yüzden yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Tapu nedir?

Tapu, herhangi bir gayrimenkulun kime veya kimlere ait olduğunu gösteren belgeye denir. Tapu bir kişiye ait olabilir. Ancak bazı tapular hissseli de olabilir. Hisseli tapularda birkaç kişinin hakkı bulunmaktadır ve taşınmaz, tapu üzerinde kimin isimleri yazıyorsa o kişilere aittir.

Tapu üzerinde bu ibareler yer alıyorsa evinizi, arsanızı veya tarla gibi gayrimenkulları elinizden çok kolay bir şekilde alabilirler

Ülkemizde yer alan gayrimenkulların satışı, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde yapılamaktadır. Yapılan her gayrimenkul satışı ise tapu kütüğü üzerinde kayıt altına alınır. Bu sayede de hangi taşınmazın kime ait olduğu çok kolay bir şekilde belirlenebilir. Ülkemizde artan gayrimenkul fiyatları ise bir yatırım aracı olarak kullanılmaya başlanmaya başladı. Ancak bu artan satışlar ile birlikte de tapu dolandırıcıları ortaya çıkamaya başladı. Bu yüzden gayrimenkul satın alacak kişilerin, gayrimenkullarıdaki bütün ibarelere dikkat etmesi gerekiyor.

İpotekli tapu nedir?

Eğer satın aldığınız gayrimenkulun tapusunun üzerinde ipoteklidir ibaresi yer alıyorsa, dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü ipotekli tapu, ipoteği koyan kişinin tapu üzerinde devir ve satış hakkının olduğunu gösterir. Alacağını tahsil edemeyen banka, kurum veya kişi, sizdeki ipotekli tapuyu başka bir kişiye devredebilir. Bu yüzden satın aldığınız gayrimenkul bir anda elinizden gidebilir. Satın aldığını tapuda ipotek olup olmadığı bilgisine ise Tapu ve kadastro Müdürlüğü’nden ulaşabilirsiniz. Bazı dolandırıcılar ise bu şekilde ipotekli tapuları, gayrimenkul satın almak isteyenlere satıyor. Daha sonra ise tapuda ipotek olduğu için başka birine bu gayrimenkulu satabilir. Bu şekilde satın aldığınız tarla, konut, arsa gibi taşınmazları sizin elinizden kolayca alabilirler. Bu yüzden satın aldığınız gayrimenkulun üzerinde herhangi bir ipoteğin olup olmadığını kontrol ettirin. Gerekirse o gayrimenkulu satın almaktan vazgeçin.

Hisseli tapu nedir?

Hisseli tapu, tarla, arsa veya ev satın alıp yatırım yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli konuların başında geliyor. Hisseli gayrimenkul satın alımlarında önalım hakkı bulunmaktadır. Bu yüzden tapu üzerindeki diğer hissedar size dava açabilir. Bu sayede sizin 100 bin Türk lirası ödeyerek aldığınız yeri diğer hissedar, sizden 10 bin Türk lirası gibi ucuz bir fiyata satın alabilir. Bu yüzden satın aldığınız taşınmazın tapusun sorgulamasını yapmanızı öneriyoruz. Bununla beraber diğer hissedarlardan muvafakatname alınması gerekiyor. Ayrca bu muvafakatnamenin noter tasdikli olmasına dikkat edin.

X