Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, TÜİK’in açıkladığı dış ticaret oranlarını eleştirdi. Bunun üzerine de doların yükselmemesinin imkansız olduğunu vurgulayan cesur Ekonomist Selçuk Geçer, “Dolar yükselmeyecek öyle mi?” diye de soru sordu. Şahsi Twitter hesabından açıklamalarda bulunan ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, açıklanan dış ticaret açığı oranlarına bağlı olarak dolar kurunun nereye gideceğini anlattı.

Dolar yükselmeyecek öyle mi?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Şubat ayı dış ticaret verileri, yüzde 135 artarak 3 milyar 347 milyon dolardan, 7 milyar 881 milyon dolara yükseldi. Bu açıklamadan sonra da ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, kendi twitter hesabından “TÜİK açıkladı. Şubat ayında dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 135,5 artışla 7,88 milyar dolara çıktı. İki aylık dış ticaret açığı da yüzde 183,3 artışla 18,2 milyar dolar oldu. Dolar yükselmeyecek öyle mi?” diye bir serzenişte bulundu.

Açlık sınır ile asgari ücret kıyaslanamaz

Meriç Köyatası ile yaptığı ortak yayında ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, açlık sınırı verilerine de değindi. Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, “Mart ayı açlık sınırı yani 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 4 bin 928 lira. Burada bir şaşırtmaca var. Açlık sınırıyla asgari ücret kıyaslanmaz. Asgari ücreti yoksulluk sınırıyla kıyaslamak zorundasınız. Çünkü açlık sınırı sadece gıda giderinizi içeriyor. Yoksulluk sınırı tüm giderlerinizi içeriyor. Bu illüzyondan vazgeçelim. TÜRK-İŞ’in araştırmasına göre mutfak enflasyonundaki artış aylık yüzde 8,29. Amerika’daki yıllık enflasyonun yüzde 7,90 olduğunu düşünürseniz aylık artışın ne kadar yüksek olduğunu buradan anlayabilirsiniz. Son 12 aylık enflasyon gıdada sadece yüzde 76,39 olmuş.” açıklamasında bulundu.

Doları kimse tutamayacak. Selçuk Geçer ve Tunç Şatıroğlu’ndan ekonomi yorumları (21 mart 2022)

Cesur Ekonomist Selçuk Geçer, dolar ile ilgili yorumlarına devam ediyor. yaptığı yorumlar ile birlikte felaket tellalı lakabına layık görülen Selçuk Geçer, zamanında yaptığı yorumlar nedeni ile BBDK tarafından kendisine soruşturma bile açılmıştı. Ancak geri adım atmayan Selçuk Geçer, yine dolar ile ilgili ekstrem yorumlar yapamaya devam ediyor.

Dolar yükseldikçe kimse tutamayacak

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunun 15,50 Türk lirası seviyesine geldikten sonra bir anda 15,80 Türk lirası seviyesine geleceğini vurguladı. Bunlar ile beraber ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, “Benim beklentim yılsonuna kadar dolar kurunun 20 TL olması”  açıklamasında bulundu. Ayrıca Selçuk Geçer, yıl sonu için dolar tahminlerinin çok daha önceden olabileceğini belirtmişti. Bütün bunlar ile beraber ünlü Ekonomist Selçuk Geçer dolar kurunu düşürmenin çok zor olduğunu, çünkü Türkiye’nin enflasyon rakamlarının yüksek olduğunu belirtmişti.

Tunç Şatıroğlu’ndan dikkat çeken dolar yorumu

Ünlü Ekonomist Tunç Şatıroğlu’da Selçuk Geçer’i destekleyecek yorularda bulundu. Ayrıca Ekonomist Tunç Şatıroğlu, Naci Ağbal’ın görevden alınması üzerine de yorumlarda bulunarak, Naci Ağbal’ın görevden alınmasının büyük bir hata olduğuna dikkat çekti. Ünlü Ekonomist Naci Ağbal, “Bir yıl önce Naci Ağbal görevden alındı. Dolar kuru o günden beri 7,20’den 14,80 çıktı. Yani artış yüzde yüzü de geçti. Türk Lirası uluslararası para ticaretine konu bütün para birimleri karşısında değer kaybetti. Şimdi diyor ki sayın bakan ‘Milli para birimimize lütfen güvenin.’ Kusura bakmasınlar. Naci Ağbal’ın görevden alınmasına siz “yanlış yaptık” demeyi öğreninceye kadar ben ne güvenirim ne de kimseye güvenin derim. Hesap ortada. Son bir yılda en fazla değer kaybeden para Türk Lirası. Sebebi de belli” açıklamasında bulundu.

Selçuk Geçer’den enflasyon yorumu, “Hepsi bir Türkiye etmiyor, topunuz gelin.” (5 Mart 2022)

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, yaşanan küresel gelişmeler nedeni ile ekonomide neler olacağı hakkında yorumlarda bulundu. Bununla beraber artan ürün fiyatları ile ilgili konuşan Selçuk Geçer, enflasyonun bu şekilde daha da artacağını vurgulamakta. Aynı zamanda yıl sonu için dolar kurunun en az 26 Türk lirası seviyesinde olacağını söyleyen Ekonomist Selçuk Geçer, bu fikrini daha erkene çekti ve yıl sonu için olan tahminlerinin Eylül veya Ekim ayında gerçekleşebileceğini belirtmişti.

Dolar 15,21 Türk lirası olacak

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunun 14 Türk lirası seviyesini kırdığını dile getirdi. Bununla beraber 14 Türk lirası seviyesini kıran dolar kurunun bu sebepten ötürü yakın bir zamanda en az 15,21 Türk lirası seviyesine çıkacağını vurgulayan Selçuk Geçer, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın doları ne kadar tutmaya çalışsa bile başaramayacağını anlattı.

İLGİLİ MAKALE  Doğalgazdan nasıl tasarruf edilir?

Hepsi bir Türkiye etmiyor

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. 9 farklı avrupa ülkesinin enflasyon rakamlarını toplayan Ekonomist Selçuk Geçer İsviçre, Danimarka, Fransa, İşveç, İtalya, Almanya, Yunanistan, İrlanda ve Hollanda’nın enflasyon rakamları toplamını Türkiye’nin enflasyon rakamları ile karşılaştırdı. Karşımıza ise aşağıdaki Tweet orataya çıktı:

Şubat ayı enflasyon rakamı ne kadar?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre tüketici fiyatları, şubatta aylık bazda yüzde 4,81 artarken; yıllık enflasyon yüzde 54,44 olduğunu açıkladı.

Felaket tellalı Selçuk Geçer dolar kuru için tarih verdi. Rusya ve Ukrayna arasındaki krizin ekonomik boyutları neler olacak? (24 Şubat 2022)

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kuru ile ilgili yorumlarda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’ya girmesi ile birlikte dolar kurundaki fırlamayı anlattı. Dolar kuru son iki gündür gerçekleşen olaylar neticesinde rekorlar üstüne rekor kırmaya devam ediyor. An itibari ile dolar kuru 14 Türk lirası seviyesine ulaştı. Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunun 14 lira seviyesi gelmesinin ardından 18 Türk lirası seviyesine kolayca ulaşacağını söylemişti. Bununla beraber Ekonomist Selçuk Geçer’in ilk tahmini tuttu.

Dolar kuru düşecek diyen ekonomistlere karşı tek başına

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, her zaman için cesur yorumları ile gündeme gelmişti. Hatta bazı dolar kuru yorumları için hakkında BBDK tarafından soruşturma açılan Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunun rekor fiyatlara yükseleceğini ısrarla söylüyor. Hatta söylemlerini daha da sert bir dille söylemeye başlayan Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kuru için net bir fiyat ve net bir tarih verdi.Selçuk

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş dolar kurunda rekor fiyatlanma yaratacak

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaşın bütün piyasalarda dalgalanmalar yaratacağını düşünüyor. Dolar kuru hakkında 14 Türk lirası seviyesine çıkarsa daha sonradan 18 Türk lirası seviyesine çok kolay bir şekilde çıkacağını dile getirmişti. Dolar kuru için 14 Türk lirası seviyesinin bir kırılma noktası olduğunu söyleyen Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunun bu saatten sonra kontrolden çıkacağını düşünüyor.

Eylül ayından sonra dolar fırlar

Yıl sonu için dolar kuru taiminin en az 28 Türk lirası olduğunu söyleyen Ekonomist Selçuk Geçer, Haziran ile Eylül ayı arasındaki dolar kuru seyrinin yatay olacağını düşünüyor. Ancak Eylül ayı sonrasında dolar kurunun inanılmaz bir hız ile yükseleceğini söyleyen Ekonomist Selçuk Geçer, bu aylar için yatırımcıların dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki kriz piyasaları dalgalandıracak

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, Rusya ve Ukrayna arasında çıkan gerilimin ekonomik sonuçlarını değerlendirdi. Selçuk Geçer’in yaptığı açıklamaya göre, bu gerilim yüzünden hem siyasi hem de ekonomik sorunları göreceğimizi vurguladı. Doğalgaz konusuna da değinen Ekonomist Selçuk Geçer, Putin hükümetinin böyle bir niyetinin şimdilik olmadığını ancak ilerleyen günlerde kararının değişebileceğini dile getirdi. Eğer Rusya doğalgaz vanalarını kapatırsa, Avrupa’da ve Türkiye’de ciddi boyutlarda enflasyon krizleri görebiliriz. Bununla beraber altın ve dolar fiyatlarında agresif yükselişler bekleyen Ekonomist Selçuk Geçer, bu kriz yüzünden piyasaların alt üst olacağını vurguladı.

Doğalgaz

Doğalgaz

Selçuk Geçer ‘Altınla’ ilgili bombayı patlattı! Neler oluyor? (14 Şubat 2022)

Youtube hesabından hemen hemen her gün, farklı konuları elen Selçuk Geçer bu kez altına değindi. Altının yükselişiyle alakalı konuşmalar, açıklamalarda bulunan ekonomist Selçuk Geçer’in altınla ilgili ne dediğini gelin birlikte okuyalım…

Altın fiyatlarına neler oluyor?

Selçuk Geçer’in bu kez konusunu ettiği başlık, altın fiyatlarıydı. Altın fiyatlarının büyük yükselişe geçmesi, ekonomist Selçuk Geçer’i ayağa kaldırdı. Bir anda 800₺’yi geçen gram altın piyasayı adeta yerinden oynattı. “Gram altın fiyatları dün akşam saatlerinde 800 TL’yi geçti. Gram altın şu dakikalarda ise 807 TL’den işlem görürken ONS altın fiyatı 1858 dolar seviyesinde sert hareketler sergiliyor.” Genellikle, dolar konusunda yorumlarda bulunan ekonomist Selçuk Geçer dikkatini bu kez altının bir anda yükselmesi çekti. An itibarıyla çeyrek altın fiyatı 1334₺’ den cumhuriyet altını ise 5437₺’ den alıcıyla buluşuyor. Altının bu denli bir andan yükselmesine karşı yorumda bulunan Selçuk Geçer, “Altına neler oluyor diye soranlara… Rekora gidiyor dediğimizde gülmüşlerdi…” şeklinde konuştu. Bakan Nureddin Nebati’nin, yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması hakkında yaptığı açıklama üzerine bir yorumda Selçuk Geçer’den geldi, “Bakan Nebati’nin konuşmasından anladığım. Motor istop… Bi’el altın arkadaşlar…” şeklinde konuştu.

İLGİLİ MAKALE  Dolar 9 lira mı olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Abu Dabi ziyaretini yorumlayan ekonomist Remzi Özdemir'den flaş açıklama. Kulis bilgisini aktardı dolar 9 lira olur mu sorusuna cevap verdi

Ekonomistlerden Dolar tahmini. Şubat’da kıyamet kopacak

(10 Ocak 2022)

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, Dolar kurunun gidişatı hakkında yorumlarda bulundu. 2022 yılında Dolar kurunun artacağını düşünen Atilla Yeşilada, Şubat ayında tarihinde Dolar rekor kırabilir dedi. Dolar kuru için düşüncesi, 2021 yılı sonundaki dolar kuru çarpı 1,25 diye öngören ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, ilerleyen tarihlerde Dolar kurunun çok sert bir yükselişe geçeceğini düşünmekte.

2021 yılında Dolar kuru

2021 yılının Aralık ayında çok sert bir yükselişe geçen Dolar kuru, 18,37 seviyesine kadar yükselmişti. 20 Aralık gününde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi planı sonrası Dolar kuru, 18,37 seviyelerinden 11 seviyesine kadar gerilemişti. Daha sonra ise 2021 yılının son işlem gününde Dolar kuru, 13,27 seviyesinde tamamladı. Fakat  Adalet ve kalkınma Partisi’nin (AKP) 2022 yılındaki Dolar kuru hedefi 9 lira olacağını vurguladı. Eğer gerekli ekonomik önlemler alınmazsa 20 Aralık 2021 tarihinde açıklanan döviz garantili Türk Lirası yatırımı sistemi olsa bile, Dolar kuru tekrardan 18 seviyelerine çıkacaktır.

Remzi Özdemir’e göre Dolar kuru tekrardan fırlayabilir. Ekonomist Remzi Özdemir’in tahminlerine göre, Dolar tekrardan 18 seviyelerine gelebilir. Hatta ekonomik hatalar yapılırsa 22 ya da 23 lira olabilecek Dolar kurunu, döviz garantili Türk Lirası yatırımı sistemi bile düşüremez. Ancak iyi ihtimallere göre, 2022 yılının ilk 3 ayı sancılı geçecek. Daha sonra ise Türk ekonomisi biraz daha rahatlayacak.

Pandemi süreci ekonomiyi etkiler

Atilla Yeşilada; Şubat ve Mart aylarında Omicron varyantının çoğalması durumu, ekonomiyi kötü bir şekilde etkileyeceğini düşünüyor. Eğer vaka sayılarında bir artış görülürse tekrardan karantina günlerine dönebiliriz. Bununla beraber ülke boyunca karantinaya gireceğimiz için, büyük miktarda dövizin ülkeye girişi azalacak. Bu durum ise döviz kurlarındaki artışa işaret etmekte. Fakat Haziran ayı sonrası, yani yaz sezonunda turizmin açılması dövizde düşüşe neden olabilir. Fakat o dönemde herhangi bir kısıtlamanın olmaması gerekmektedir. Atilla Yeşilada eğer yaz sezonunu kapalı geçirirsek büyük bir döviz krizine girebileceğimizi düşünmekte.

İzleyin: Gidişat Erken Seçim | Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada

Enflasyon ekonomiyi nasıl etkileyecek?

Bir sonraki enflasyon rakamının çok kritik olduğunu söyleyen Atilla Yeşilada, eğer enflasyon %40 seviyesinin üstüne çıkarsa vatandaş Türk Lirası birikimlerinden vazgeçer. Çünkü Türk Lirası döviz karşısında değer kazansa bile, alım gücü bakımından değersizleşecek. Fakat döviz kuru da enflasyon ile beraber yükselirse, vatandaş daha çok altın gibi kıymetlerden yararlanmaya çalışacaktır.

Döviz garantili Türk Lirası yatırımlarının sonucu ne olacak?

20 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı bu sistem, Türk Lirasının Dolar kuru karşısında değer kazanmasına sebep oldu. Ancak bu yatırımların enflasyon ve devalüasyonu tetikleyeceğini düşünen Atilla Yeşilada, “Vatandaşlar bu durumu görünce bu yatırımlardan vazgeçecektir.” dedi.

Selçuk Geçer ne dedi?

Zamanında Dolar 30 Türk Lirası olur, Dolar 50 Türk Lirası olur söylemlerinden sonra çok konuşulan Selçuk Geçer’e BBDK tarafından suç duyurusu oluşturuldu. Selçuk geçer, Dolar kurunun Ocak ayında yükselişini sürdüreceğini söyledi. FED’in faiz kararları ise Dolar kurunu oldukça etkileyecek. FED eğer faiz arttırımına giderse, Ocak ayındaki en iyi ihtimal 16 Türk Lirası olacak dedi.

X