Önce pandeminin etkisi sonra yeni yılla birlikte gelen zamlar derken kiralık ya da satılık ev fiyatları uçuşa geçti diyebiliriz. Yeni bir eve taşınacak olanların ya da ev sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği pek çok konu var. Kaporanın belirli bir oranı var mıdır, hangi durumlarda iade edilir, kiralama veya satın almanın adımları nelerdir.. Emlak sektörü denince en çok aranan konular arasında ipotek nasıl kaldırılır, bloke çek kullanılmalı mıdır soruları yer alıyor. Tüm merak edilenleri emlak danışmanı Fatoş Delibaş’a sorduk.

Bakırköy’de hizmet veren Euro Gayrimenkul yetkilisi Fatoş Delibaş emlak sektörüyle ilgili merak edilenleri aydınlattı. En çok merak edilen konular arasında yer alan kapora hangi durumlarda geri verilir diye sorduğumuz Fatoş Delibaş, “ İster satın alma ister kiralık olsun ev sahibi vazgeçtiyse kapora geri verilir. Ben eskiden kapora yakmazdım fakat yaşadığım bazı tatsız olaylar sonucu artık eğer geçerli bir mazeret yoksa iade etmiyorum. Kapora ödedikten sonra hala daire arayışında olan müşterilere denk geldim. Kaporayı veren kişi sonradan vazgeçerse ödediği miktar yanar bu yasaldır. Ancak diyelim ki evde bir kusur çıktı ya da ev sahibi vazgeçti bu durumlarda iade edilmesi gerekir. Önemli bir konu daha var, kapora kesinlikle emlakçıda tutulmalı. Örnek vermek gerekirse kapora verdikten sonra satın almak istediğiniz ev için kredi alamayan müşteri mağdur oluyor bu durumda kaporasının iade edilmesi gerekir. Mağduriyet yaşamamak için emlakçılarla bağlantı kurulmalı. “ ifadelerini kullandı.

“Pandemi sektörü derinden etkiledi”

Pandemi her sektörde etkisini gösterdi. En çok etkilenenler arasında emlak sektörü de vardı. Fatoş Delibaş yaşadığı zorlukları şu sözlerle ifade etti:
“ Pandeminin etkisi emlak sektöründe çok fazlaydı ve devletten herhangi bir destek görmedik. Siyaset yapmak açısından söylemiyorum ancak pandemi sürecinde ödemediğim üç aylık vergi daha sonra benden alındı. Pandemide fiyatların etkilendiği yerler daha çok Akdeniz ve Ege bölgesi oldu. İnsanlar daha az insanın bulunduğu yeşil alanlara gitmek istediler. Örneğin Antalya’daki evler bir anda iki katı fiyatına çıktı. Ancak şu an büyük şehirlerde yaşanan artışın nedeninin pandemi kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Doların bir anda yükselmesi buna neden oldu.”

İLGİLİ MAKALE  E- Devlet'ten tapu takyidat belgesi nasıl alınır?

İzleyin: İpotek nasıl kaldırılır?

Bloke çek kullanmanmak konusunda çekincesi olanlar için işin doğrusunu bir bilene sorduk. Emlak danışmanı Delibaş, “Bloke çek kullanmak iyidir. Dolandırıcılık ve hırsızlık gibi durumlar oldukça arttı. Tapudan çıktıktan sonra takip edilen ve naktini çaldıran insanları görüyoruz. Bloke çek sayesinde nakit taşımanız gerekmiyor ve para aynı gün hesaba aktarılabiliyor. Müşterinin adına para bloke ediliyor ve imzalar atıldıktan sonra bankaya gidiliyor ve bloke kaldırılıyor. Bu yöntemler kullanılmalı çünkü oldukça sağlıklı yöntemler.” şeklinde konuyu özetledi.