Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilere devlet tarafından yapılan destekler konusunda bazı güncellemeler getiriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen kampanya kapsamında ilkokul çağından üniversite çağına kadar öğrenci olan bireylerin yararlanması adına yapılan çalışma kapsamında öğrenciler bin 611 Türk Lirası destek ödemesi alacak. Yapılan çalışmanın ayrıntıları Aile ve sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından açıklandı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda öğrenciler destek ödemesinden yararlanacaklar.

Tüm öğrencilere bin 611 Türk Lirası destek

Türkiye Cumhuriyeti devletine bağlı olarak hizmet veren bakanlıklardan biri olan Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ortaya çıkarılan bir çalışma olan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) çalışması kapsamında geçtiğimiz yıl öğrencilere bin 259 Türk Lirası destek ödemesi yapılmıştı. 2022 yılının başında gelen maaş zammı ile birlikte ise bu destek ödemesi arttırılarak bin 611 Türk Lirası seviyesine yükseltildi. Yapılacak ödemeler öğrencilerin ailelerine ait hesaplara aktarılacak ve bu kapsamda eğitim masraflarından birçok farklı masrafa kadar öğrencilerin yaşayabilecekleri mağduriyetler giderilmeye çalışılacak.

Sosyal ve Ekonomik Destek kampanyası

Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafında ortaya çıkarılan ve her yıl gerçekleştirilen bir kampanya olan sosyal ve Ekonomik Destek kampanyası öğrenciler adına yapılan ve öğrenim süresi içerisindeki öğrencilerin mağduriyetini gidermek adına ortaya çıkarılmış bir kampanya. Bu kampanya kapsamında her yıl öğrencilerin ya da ailelerinin hesaplarına belirli bir miktarda ödeme yatırılmakta. bu yıl yapılan ödemeler ise 2022 maaş zammı baz alınarak bin 259 Türk Lirası seviyesinden bin 611 Türk Lirası seviyesine yükseltildi. Ödemeden yararlanacak öğrenciler ise maddi durum yetersizliği içerisinde olan ailelerin çocukları olarak seçiliyor.

Ödemeleri kimler alabiliyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan Sosyal ve Ekonomik Destek çalışması kampanyasından yararlanacak olan öğrenciler yardıma muhtaç ailelerin çocukları arasından seçiliyor. Yardıma muhtaç ailelerin okuyan öğrenci çocukları için yapılan bu çalışma kapsamında, gelir yetersizliği Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığınca onaylanmış olan ve yardıma muhtaç sayılan ailelerin aktif öğrencilik hayatına devam eden çocukları için eğitim, yemek ve yol gibi masraflarının karşılanması adına her ay hesaplara yatırılıyor.

İLGİLİ MAKALE  Denizbank'tan öğrencilere müjde. Düşük faizli eğitim kredisi

SED ödemesini nasıl alabilirsiniz?

Sosyal ve ekonomik Destek çalışmasından yararlanmak adına yapılması gereken aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunmak. Başvuru sonucunda ailenin bu yardıma ihtiyaç duyduğu kanıtlanmış ise yardım onaylanıyor ve ailelerin her bir çocuğu için bin 611 Türk Lirası destek bağlanıyor. Çalışma kapsamında iyileştirme düzenlemeleri devam ediyor. Aynı zamanda her yıl yapılan düzenlemeler ile mevcut ekonomik destekler yenilenerek ailelerin mağduriyeti giderilmeye çalışılıyor.

Destek ödemesine zam gelecek mi?

Dest8ek ödemelerine zamlar her yıl yapılan memur maaş zamları ile birlikte getiriliyor. Bu da demek oluyor ki, her yıl yapılan enflasyon zammı ile birlikte Sosyal ve Ekonomik Destek ödemeleri de güncelleniyor. 2022 yılı için alınması kararlaştırılan Sosyal ve Ekonomik Destek ödemeleri  ilk karar sonucunda bin 259 Türk Lirası idi. Fakat Ocak ayı ile birlikte bu ücret memur maaşı zammına bağlı olarak bin 611 Türk Lirası seviyesine yükseldi. Temmuz ayında yapılacak olan ikinci enflasyon zammı ile birlikte bu ödeme de memur maaşı zammına bağlı olarak yeniden düzenlenecek. Yapılacak düzenlemeler ile birlikte aileler Temmuz ayı itibari ile güncellenmiş olan ücretlerden yararlanmaya başlayacak.

Sosyal ve Ekonomik Destek her çocuk için ayrı sayılır

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Sosyal ve Ekonomik Destek çalışması kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için hesaplanan ve ödenen bu yardım ödemeleri her bir çocuk için ayrı şekilde ödeniyor. Çocukların eğitime devamı için ödenen bu ücretler her bir çocuk için ayrı şekilde eğitim hayatında süreklilik sağlama amacı ile ödeniyor. Bu sayede birden çok okuyan çocuğu olan ihtiyaç sahibi aileler her bir çocuk adına başvuruda bulunabiliyor. Bu sayede aile kurumunun da desteklenmesine katkı yapılıyor ve ekonomik sebepler sonucu ailesinden uzakta okumak zorunda kalan çocukların ailesinden uzak kalmamasına yardım ediliyor.

X

Etiketlendi:

, ,