Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, son aylarda yaptığı yorumlar ile birçok yatırımcının ilgisini çeken kişi olmakta. Tahminlerinin de doğru çıkması ile birlikte gram altın alacak kişiler, ilk olara İslam Memiş’in dediklerini inceliyor. Altın ve dolar fiyatlarında negatife dönen bir görünüm olduğunu kaydeden Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yaz aylarında gram altın fiyatlarına neler olacağını ve bu düşüşlerin kısa vadeli olup da ilerleyen süreçlerde gram altın fiyatlarının artacağını belirtti.

Barış görüşmelerinde ilerleme kaydedildi

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Rusya ile Ukrayna arasında gerçekleşen barış görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini belirtti. Bu yüzden de piyasadaki fiyatlarda geri çekilmelerin başladığını açıklayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Ons altın fiyatlarının 1950 dolar seviyesinin altında kalması ile birlikte de gram altın fiyatlarında dik bir düşüşün yaşandığını vurguladı. Bulunduğumuz ay içerisinde yaşanan jeopolitik riskler sonucunda, gram altın fiyatları 965 Türk lirası seviyesine kadar yükselmişti. Bu seviye de 2022 yılının gram altın fiyatı rekoruydu. Ancak şu anlarda düşüşe geçen gram altın fiyatları, 905 Türk lirası seviyesinden işlem görmeye başladı.

Kısa vadede rahatlama geçici olacak

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın ve diğer emtia fiyatlarındaki geri çekilmelerin kısa vadeli olacağına dikkat çekti. İslam Memiş, “Yeni bir dünya sistemi var. Kontrollü bir biçimde bu gerginlik devam edecek. Vatandaşlarımızın bunu kabullenmesi gerekiyor. Bir ateşkes kararı verileceğini sanmıyorum. Şunu unutmamak lazım ciddi bir resesyon linki var. Borcu olan vatandaşların bu kısa vadeli geri çekilmeleri bir fırsat olarak görmeli ve neye ihtiyacı varsa almalı. Jeopolitik riskleri geride bıraksa bile enflasyon var. Enflasyon riski devam edecek. Kısa vadeli bir rahatlamanın geçici olduğunu unutmamak gerekiyor” yorumlarında bulundu.

Ne zaman altın ve dolar alınmalı?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, ne zaman gram altın veya doların alınması gerektiğini anlattı. 850 Türk lirası ile 900 Türk lirası seviyesindeki gram altın fiyatlarının iyi bir alım seviyesi olduğuna dikkat çeken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Bir aylık süreçte 900 lira seviyesinin üzerinde gram altın alımı yapmayın dedim. Korku ve panik yok, daha alt seviyelerde alma imkanınız olabilir demiştik. Bu fiyatlamalar normal. Manipülasyon piyasası var. Sert bir şekilde düşürecekler ya da çıkaracaklar. 900 lira altını alım fırsatı olarak görüyorum. 850 ile 900 arası gram altın için. Dolar kurundaki geri çekilmeler de 14.80 altı kademeli alım için fırsat” diyen İslam Memiş, “Bunlar değerlendirilmeli. Yaz aylarında dolar, altın, gümüşte yeni zirveler görmemiz mümkün. Enflasyon var, dünya ekonomileri daralıyor. Yaz ayları daha fazla moralleri bozacak dönemler olabilir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yıl sonunda altın fiyatları nasıl olacak?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, önceki yorumlarındaki gibi tekrardan gram altın fiyatlarının yıl sonuna kadar 1450 Türk lirası seviyesine yükseleceğine dikkat çekti. Ancak yaptığı açıklamalar ile birlikte gram altın alımlarının 900 Türk lirası üzerinden olmaması gerektiğini sıklıkla vurgulayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, şu an ki alım fırsatlarının bu şekilde olduğunu vurguladı.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş doların rağbet görmeyeceğine dikkat çekti. Altın alanlara geçmiş olsun (17 Mart 2022)

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Amerikan Merkez Bankası’nın faiz kararlarından sonra altın ile ilgili yorumlarda bulundu. Son aylarda yaptığı yorumlar ile birlikte birçok yatırımcının ilgisini çeken İslam Memiş, gram altında 900 Türk lirası üzerinden alım yapılmamsı gerektiğini vurguladı.

Gram altın alanlara geçmiş olsun

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, FED faiz kararından sonra olacaklara dair yorumlarda bulundu. Bununla beraber İslam Memiş, “Önceki gün sert düşüşler yaşandı. Gram altında 900 liranın üzerinde alım yapılmaması konusunda uyarılarım vardı. Sabredip bekleyenlere ne mutlu, alanlara ise geçmiş olsun” sözlerine yer vermişti.

İLGİLİ MAKALE  Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer'den akıllara durgunluk veren dolar tahmini! Enflasyon 3 haneli sayılar ulaştı bile

Enflasyon yükselecek

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yaptığı açıklamalarda enflasyon oranlarının yükseleceğini söyledi. Bununla beraber Amerikan Merkez Bankası’nın bu yıl içerisinde 4 defa 25 baz puanlık faiz arttırımına gidebileceğini söyleyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Fed kararının ardından Merkez Bankası da kendi faiz kararını yarın açıklayacak. Fed toplantısından 25 baz puanlık bir faiz artırımı ve şahin tonda bir açıklama bekliyorum. Sadece söylemlerle piyasayı yönlendirmeye devam edecektir. Yıl içinde 4 kez 25 baz puan faiz artırımıyla bu yılı bu şekilde devam ettirebilir diye tahmin ediyorum. Ancak şunu da ifade etmem gerekiyor ki FED’in faiz kararı zaten piyasalar tarafından fiyatlandı. Herhangi bir sürpriz yok.” açıklamasında bulundu.

Dolar rezerv para olarak kullanılmayabilir

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, doların rezerv para olma özelliğinin ortadan kalkabileceğini söylüyor. Suudi Arabistan petrol ve emtia satışlarında Çin Yuanı ve kripto para kullanacağını açıklarken Rusya da artık dolar kullanmayacağını söyledi. Bunun üzerine Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, doların rezerv para olma özelliğini kaybedebileceğine dikkat çekti. İslam Memiş, “Bu belirsiz seyirde, Suudi Arabistan’ın Çin Yuan’ıyla petrol satmaya karar verdiği bir piyasa var karşımızda. Bundan sonraki manipülasyonda piyasada Rusya dolar kullanmayacağım, Suudi Arabistan Yuan kullanacağım diyor. Kripto para ile emtia satabilirim diye mesajlar geliyor. Muhtemelen önümüzdeki haftadan itibaren dünya ekonomi gündeminde doların rezerv para olma özelliğini yitirip yitirmeyeceği konuşulacak. Manşetlerde bunlar tartışılacak. Buna hazırlıklı olmamız gerekiyor ancak böyle bir şey olmayacak tabii ki, dolar rezerv para olmaya devam edecek. Perde arkasındaki baronlar, dünya finans piyasasını yöneten güçler mesajlar veriyorlar. Son dönemde Rusya’dan çekilen şirketler milyar dolarlık bir zararı göze aldılar. Finans piyasalarının artık değiştiği ve buna uyulması gerektiği mesajı böylece verilmiş oldu.” açıklamalarında bulundu.

İslam Memiş gündem hakkında yorumlarda bulundu. Euro ve sterline yatırım yapın (4 Mart 2022)

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, ekonomi ve altın ile ilgili yorumlarına devam ediyor. Son zamanlarda yaptığı doğru tahminler ile yatırımcıların gözleri İslam Memiş’in üstünde. Son zamanlarda gündemin ana maddesi olan konular ilgili konuşan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yaşanan gelişmelerden ötürü Rusya’nın ekonomik bir buhrana sürükleneceğini vurguladı.

İslam Memiş neler söyledi?

Şu an herkesin gündeminde Rusya ve Ukrayna arasındaki gelişmeler var. Hal böyle olduğundan, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’in de gündeminde Rusya vardı. Ukrayna işgali sonrası Rusya’ya yapılan yaptırımlardan Swift sistemine değinen İslam Memiş, “Birçok yaptırım kararı içinde en kritik olanı Swift sistemi. Bu sistemle birlikte bütün dünyadaki bankalar adeta Rusya’yla bağını kesmiş durumda. Rusya’da adeta felç olmuş gibi tüm dünyayla para transferi gerçekleştiremeyecek. Son haliyle 11 bin banka dünya genelinde dünyada para transferinin sağlandığı bir ağ şeklinde bağlı. Ticaret yapıyorsanız bu SWIFT koduyla birlikte transfer yapmak zorundasınız. Bu transfer sisteminden Rusya’nın çıkarılması, ticaret ve para transferi yapamayacağını ortaya koymuş oldu.” Sözlerini dile getirdi.

Rusya ekonomik olarak çökecek

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonrası, Rusya’nın ekonomik olarak çökeceğini iddia eden Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Rusya’nın bu yaptırımlara karşı hazırlıklı olduğunu söylesede bu hazırlığın bir işe yaramayacağını belirtti. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Rus rublesi çok fazla değer kaybetti. Daha ilk günden Rusya ekonomisini çökerttiğini gözlemliyoruz. Bu daha önce İran, Venezuela ve Kuzey Kore’ye uygulanmıştı. Sistemin dışında kalınmasıyla Rusya’nın ve ayrıca Ukrayna’nın kredi notu düşürüldü. Bu kadar büyük enkaza rağmen 1 puan çok da büyük değil. Söz konusu Türkiye olsaydı büyük ihtimalle 10 kademe birden düşürürlerdi. Bu süreçte Rusya kendisini nasıl koruyabilir dersek doğal gazı var, petrolü var, altını var ama böyle bir şey yok. SWIFT’ten çıkartılması para transferi yapamayacağından bunlar bir şey ifade etmeyecek.” Açıklamalarında bulunmuştu.

İLGİLİ MAKALE  Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Enflasyon ve dolar düşecek mi?

Fiyatı düşen varlıklara yatırım yapın

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, fiyatı düşen varlıklara yatırım yapılması gerektiğini vurgulamakta. Bununla beraber dövizde, gümüşte ve altında sert yükselişlerin görüldüğünü anlattı. Ancak Bitcoin tarafına bakacak olursak, sert düşüşleri gözlemleyeceğimizi belirtti. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, borsalardaki sert satışlarla ilk tepki verildiğini anlattı.

Euro veya sterline yatırım yapın

Pariteye değinen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yaşanan küresel gelişmeler nedeni ile Türk lirasının değer kaybettiğini vurguladı. Bu yüzden de elinde Türk lirası bulunduran vatandaşların euro veya sterlin gibi para birimlerine yatırım yapabileceğini açıkladı.

Altın kahini İslam Memiş bu sefer bombayı patlattı. Dolar fiyatlarında düşüş olacak! (23 Şubat 2022)

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, son zamanlardaki yaptığı altın yorumları ile dikkatleri üzerine toplamayı başarmış durumda. Doğru tahminleri ile birlikte takipçi sayısını arttıran İslam Memiş, altın ve dolar yatırımcılarına tavsiyeler vermekte. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altını olan vatandaşları uyardı.

Altın fiyatlarında manipülasyon var

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginliğe değinin Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, manipülasyon ile birlikte yatırımcıların elindeki altınları almak isteyeceklerini dile getirdi. Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğin altın gibi değerli metallerde ralli yaptırdığını düşünen İslam Memiş, yatırımcıların uzun vadeli yatırımlara yönelmesini ve gerçekleştirilmeye çalışılan manipülasyonlara kanmaması gerektiğini vurguladı.

Dolar için önemli günler başladı

Borsaların yükselişle başladığını ancak bu yükselişlerin kalıcı olmayacağını belirten Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, bu haftaki dolar kuru bantının 13,50 Türk lirası seviyesi ile 13,70 Türk lirası seviyesinde olacağını düşünüyor. Verdiği bant aralığı dışında ise dolar kurunun 13,40 seviyesine geri çekilebileceğini düşünen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Şubat ayının sonlarına doğru dolar kurunun 13,30 Türk lirası seviyelerine gerileyebileceğini dile getirdi.

Mart ayında dolar yükselebilir

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Şubat ayı sonlarına doğru dolar kurunun 13,30 Türk lirası seviyelerine kada gerileyebileceğini dile getirmişti. Ancak Mart ayında bu düşüşlerin değişeceğini ve tekrardan dolarda bir yükseliş trendinin görülebileceğini anlattı.

Gram altın fiyatlarında neler oluyor?

Geçen hafta gram altın fiyatları 838 Türk lirası seviyelerine kadar yükselmişti. Ancak gram altın fiyatları şu an 825 Türk lirası seviyelerinde seyrediyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Ons altın fiyatlarının geri çekilmesi ile birlikte gram altının destek seviyesinin 810 Türk lirası olabileceğini vurguladı. Bununla beraber gram altının direnç seviyesinin 840 Türk lirası olarak düşünen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yıl sonunda gram altın fiyatlarının en az 1450 Türk lirası olacağını düşünmekte.

Gram altın daha erkenden 1450 Türk lirası seviyelerine çıkabilir

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yıl sonu için gram altın fiyat tahminini 1450 Türk lirası olarak açıklamıştı. Ancak Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik nedeni ile bu tahmini daha erkene çeken İslam Memiş, yıllık bazda beklediği bu senaryoların daha erken gerçekleşebileceğini dile getirdi. Ancak bu tahminlerinin her an değişebileceğini vurgulayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yaşanan diplomatik krizler ve dünya piyasalarındaki dalgalanmalar nedeni ile bu tahminlerin her an değişebileceğini belirtti.

Ons altın balonu patladı

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Ons altın fiyatlarının 1870 dolar seviyesini aşağı yönlü kırabileceğini düşünüyor. Geçen hafta Cuma günü Ons altın balonunun patlayacağını söyleyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Ons altın fiyatlarının şu an da 1887 dolar seviyelerinde dolandığını vurguladı.