Milyonarca vatandaş tarafından merakla beklenen Kurban Bayramı emekli ikramiyesi hakkında yeni gelişmeler açıklamalar ve toplantılar ile halka sunuluyor. Yapılan her bir açıklama ile Kurban Bayramı ikramiyesine bir adım daha yaklaşılıyor. Temmuz ayı içerisinde kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesi emekliler için hesaplara yatırılacak olan ikramiye ödemelerinin en kadar olacağı ve ne zaman hesaplara yatırılacağına ilişkin ise her yeni günle birlikte yeni bir gelişme aktarılmaya devam ediliyor.

Kurban Bayramı ikramiyesinde sona gelindi

Kurban Bayramı’nın ülkemizde kutlanmasına bir aydan daha az bir süre kalmışken, Kurban Bayramı öncesi emekli vatandaşlar için hesaplara yatırılacak olan emekli ikramiyesi için de artık sona adımlar atılıyor. Her geçen gün ile bir adım daha yaklaştığımız Kurban Bayramı öncesinde hesaplara yatacağı bilinen emekli bayram ikramiyeleri hakkında kafaları en çok karıştıran konu ise hesaplara yatacak olan bayram ikramiyelerinin ne kadar olacağı.

Kurban Bayramı öncesinde yapılacak olan ara enflasyon zammı sonrasında hesaplara yatacak olan emekli bayram ikramiyelerinin ücretleri hakkında gelişmeler devam ederken iki de teori bulunuyor. Bu teorilerden ilki, yeni gelecek maaş zammı ile birlikte ikramiyelere de zam geleceği ve Temmuz ayı içerisinde yatırılacak olan Kurban Bayramı ikramiye ödemelerinin de bu zam kapsamında yatırılacağı. Fakat bir diğer yandan, Temmuz ayı itibari ile zamlı olarak ödeme yapılacak olan maaşlara bu ikramiye ödemeleri dahil edilmeyecek ve tıpkı Ramazan Bayramı ödemelerinde olduğu gibi emekli bireylerin hesaplarına bin 100 Türk Lirası emekli bayram ikramiyesi ödemesi yatırılacak.

Kurban bayramı ikramiyeleri ne zaman yatırılacak?

Kurban Bayramı için hesaplara yatırılacak olan bayram ikramiyeleri, Temmuz ayının 9. günü olan Kurban Bayramı birinci gününden önde hesaplara yatırılmış olacak. Ülkemizde yapılan bayram ikramiyesi ödemeleri genel olarak bayramlar başlamadan önceki hafta hesaplara yatırılmaya başlanıyor. Bu nedenle de Temmuz ayının ilk haftası içerisinde Kurban Bayramı ikramiyelerinin hesaplara yatacağı belirtilebilir. Aynı zamanda bu ödemeler en geç 8  Temmuz tarihinde yani arife günü ikramiyeden yararlanacak olan bireyleri hesaplarına yatırılmış olacak.

Kurban Bayramı ikramiyesinden kimler yararlanabilir?

Kurban Bayramı ile birlikte hesaplara yatırılacak olan bayram ikramiyeleri ülkemizde her yıl iki kere olacak şekilde hesaplara yatırılmaktadır. Bu ikramiye kapsamında yararlanması sağlanana ve bu şekilde bayram öncesi maddi zorluk yaşaması önlenmeye çalışılan kişiler ise genel olarak emekli bireylerdir. Memur emeklileri, işçi emeklileri ve diğer emekli bireylerin hesaplarına emekli türü fark etmeksizin eşit miktarda bayram ikramiyeleri yatırılır. Aynı zamanda bayram ikramiyelerinden ölüm aylığı alan bireyler de faydalanabilir. Emekliler le aynı miktarda bayram ikramiyesi almasalar da bu bireyler de bayram öncesinde belirlenen miktarlarda ödemeler ile desteklenirler. Genel olarak şehit yakınları, ebeveynleri üzerinden aylık alan çocuklar ve bu türden aylık alan vatandaşlarımız da bu kapsamda bayram ikramiyelerinden yararlanabilmektedirler.

İLGİLİ MAKALE  Toplu ödeme yaparak emekli nasıl olunur? Bu fırsatı kaçırmayın. Doğum ve askerlik borçlanması

Kurban Bayramı ikramiyesi nereden alınacak?

Kurban Bayramı ikramiye ödemelerini almak için herhangi bir ek işlem yapmaya gerek yoktur. Devlet tarafından belirlenmiş olan bireylere yatırılan bu ikramiye ödemeleri, devletin maaş bağladığı vefat eden sigortalı yakınları ve emekliler olmak üzere, devlet tarafından bağlanmış olan maaşları tahsil ettikleri hesaplardan alabilirler. Maaşınızı her ay hangi bankadan tahsil ediyorsanız, tıpkı maaşınızı tahsil eder gibi size ha olarak tanınmış olan bu ikramiyeleri de kolaylıkla banka ATM’lerinden alabilirsiniz.

X