Her yıl iki kez olmak üzere emeklilere belirli ikramiyeler verilmekte. Bu ikramiyeler Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde verilerek hem ek ödenek sağlanıyor hem de bayram havası yaşanması destekleniyor. Ramazan ayının son günlerinde hesaplara yatırılan ikramiyeler ile memur ve emekliler rahatlatılmışken, bir müjde de Kurban Bayramı için belirlenen ikramiye ücretleri ile geliyor. Emekliler için ödenecek olan Kurban Bayramı ikramiyeleri hakkında en çok merak edilen konular ise bu ikramiyelerin ne zaman ve ne kadar yatacağı hakkında.

Kurban bayramı ikramiyeleri

Her yıl olduğu gibi ramazan ve Kurban bayramları için tahsis edilen ikramiyeler Ramazan ayının son günlerinde Ramazan ayı için yatırıldı. Ramazan bayramı ikramiyelerini alan emeklilerin aklında ise Kurban Bayramı ikramiyeleri için sorular dönmeye başladı. Hicri ve Miladi takvimler arasındaki farktan dolayı ortaya çıkan gün kayıpları ile Kurban ve Ramazan bayramları ve buna bağlı olarak bayramlarda ödenen ikramiyeler için belirli bir gün söylenemiyor hale geliyor. Bu nedenle de her yıl ikramiye dönemi yaklaştığında emekliler ikramiye tarihlerini sorgulamaya başlıyor.

Kurban Bayramı ikramiyeleri ne kadar olacak?

Bu yılın ikili ikramiyelerinden olan ilk ikramiye Ramazan Bayramı öncesinde bekleyen emeklilerin hesaplarına aktarıldı. 1.100 Türk Lirası olarak ödenen Ramazan ikramiyeleri sonrasında Kurban Bayramı için ne kadar ücret alacaklarını merak eden emekliler için ise herhangi bir değişiklik olmaması halinde almaları beklenen ikramiye ücreti ise yine 1.100 Türk Lirası şeklinde ödenecek. Bu bilgi henüz tam olarak kesin olmamak ile birlikte her yıl Ramazan ve Kurban bayramları için ödenen ikramiyeler eşit miktarda dağıtılmakta. Bunun yanı sıra ise yul içerisindeki enflasyon artışı emekli ikramiyelerinde artışa gidilmesine yol açabilir. Ancak yine de şuan için belirlenmiş olan ikramiye ü7creti 1.100 Türk Lirası.

Kurban Bayramı ikramiyeleri ne zaman yatacak?

Kurban Bayramı ikramiyeleri için daha önce de dile getirdiğimiz gibi henüz net bir tarih belirlenebilmiş değil. Ancak beklendiği gibi bayram öncesindeki hafta içerisinde tıpkı Ramazan Bayramı ikramiyelerinde olduğu gibi bayramdan önceki hafta içerisinde emeklilerin hesaplarına aktarılmaya başlanacak.

İLGİLİ MAKALE  Emeklilerin bayram ikramiyesi 3 bin TL olabilir! Tarih belli oldu, Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak

Kurban Bayramı ne zaman?

İkramiyeler Kurban Bayramı öncesindeki hafta yatırılacağı için merak edilen bir başka soru ise Kurban Bayramı’nın ne zaman başlayacağı oluyor. 2022 yılı için belirlenmiş olan Kurban Bayramı ilk günü ise 9 temmuz Cumartesi günü. Bu durumda da Kurban Bayramı ikramiyelerinin yatırılacağı öngörülen tarih aralığı ise Temmuz ayının ilk haftası oluyor.

Kurban Bayramı ikramiyeleri nereye yatacak?

Kurban Bayramı ikramiyeleri için belirlenen tarih kadar bu tarih geldiğinde emekli ikramiyelerinin hangi hesaplara yatırılacağı oldu. Kurban Bayramı emekli ikramiyeleri için belirli bir hesap ya da banka kısıtlaması ise bulunmuyor. Tıpkı emekli maaşınız gibi bu ikramiye de anlaşmalı olduğunuz emeklilik hesabına yatırılıyor. Eğer Kurban Bayramı öncesindeki hafta yani Temmuz ayının ilk haftası banka hesaplarınızı kontrol etmekte fayda var.

Kurban Bayramı tatili kaç gün?

Emekliler tarafında n çok fazla olmasa da genel olarak merak edilen bir başka konu ise Kurban Bayramı için belirlenen tatilin kaç gün olduğu. Kamu kurumları için dini bayramlar adına belirlenen tatil günleri toplamda 9 gün oluyor. Yani Kurban Bayramı olan 4 gün ve devamında gelen 5 gün ile birlikte 9 günlük Kurban Bayramı tatili Kurban Bayramı arifesinde başlayarak 17 Temmuz günü son bulmuş olacak.

X