Aylardır en çok konuşulan konulardan biri olan ek gösterge ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda emeklilere iyi haber hükümet tarafından verildi. Uzun çalışmalar ve görüşmeler sonucunda Temmuz zammı ile emekliler için belirlenen net ücret de belli oldu. Emekliler tarafından uzun süredir takip edilen konulardan biri olan Temmuz ayı ara enflasyon zammı hakkında yapılan açıklamalara bakıldığında ise emeklilerin 3000 Türk Lirası altında emekli maaşı almayacağı açıklandı.

Emeklilere müjdeli haber

Emekli aylığı alanlar için uygulanması beklenen ve uzun bir süredir üzerinde çalışmaların devam ettiği 3600 ek gösterge konusu üzerinde çalışmalar sürerken, Temmuz maaşları için belirlenen zamlar  netleşti ve emekli maaşları arttırıldı. Emekli aylıklarının yükseltilmesi ve bu şekilde yükselen enflasyona karşı halkı koruma amacı güden 3600 ek gösterge ve Temmuz zammı gibi konular gündemde iken, emekli vatandaşlar maaşların hangi seviyeye yükseleceğini merak etmekteydi. Geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan kabine toplantısı sonucunda ise beklenen müjdeli haber emekliler için verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalar ile emekli ve memurlar için belirli zamların Temmuz ayı itibari ile yürürlüğe konulacağını ve bu şekilde vatandaşların artan enflasyona karşı korunacağını dile getirmişti. NATO zirvesi dönüşünde ise müjdeli haberi açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilerin aylık olarak aldıkları emekli maaşlarına yapılan zamların müjdesini verdi. Emekli maaşları bu ay itibari ile en az 3 bin 500 Türk Lirası olacak.

Emekli maaşı en az 3 bin 500 Türk Lirası

Emekli vatandaşlar için belirlenmiş olan asgari maaş sınırı 2 bin 500 Türk Lirası seviyesinde yer almaktaydı. Yapılan çalışmalar sonucunda ise bu asgari emekli maaşı 3 bin 500 Türk Lirası seviyesine yükseltildi ve Temmuz ayı maaşları ile birlikte hesaplara yatırılacak. Bu kapsamda alınacak maaşlar için yapılan bir başka çalışma olan 3600 ek gösterge için de bazı maddeler değiştirildi. Yapılan Temmuz ayı ara enflasyon zammı sonucunda 3 bin 500 Türk Lirası seviyesine yükselen emekli maaşları ile birlikte memur emeklisi, BAĞ-KUR ve SSK emeklileri için yatırılacak olan maaşlar yenilendi. Ağustos ayı başında yatırılacak olan Temmuz ayı maaşlarında asgari maaş seviyesi 3 bin 500 Türk Lirası olarak uygulanacak.

İLGİLİ MAKALE  Kırmızı ete gelen zamlar vatandaşa zor günler yaşatıyor! Güncel kırmızı et fiyatları

3600 ek gösterge kanun maddesi değiştirildi

Emekli bireylerin alacağı en düşük emekli maaşı seviyesinin yükseltilmesi için yapılan çalışmalardan biri olan 3600 ek gösterge kanun tasarısı henüz tamamlanmış haline ulaşmadan önce Temmuz ayı ara enflasyon zammının maaşlara uygulanması sonrasında sunulan kanun tasarısı ile ilgili bazı maddelerin değiştirilmesi gereği de ortaya çıkmış oldu. 3600 ek gösterge kapsamında en düşük emekli maaşı seviyesi olan 2 bin 500 Türk Lirası seviyesinin 3 bin Türk Lirası seviyesine yükseltilmesi önerilmişti. Ancak gelen Temmuz zammı ile birlikte emekli maaşlarının en düşük 3 bin 500 Türk Lirası seviyesinden yatırılacak olması sonrasında bu kanun maddesi geçerliliğini yitirmiş oldu.

3600 ek gösterge kanun tasarısı le birlikte emekli maaşlarında ve özellikle memur emeklileri için ödenen emekli aylıkları için bir iyileştirme düzenlemesi yapılması hedeflenmekteydi. Bu kapsamda ise uygulanması beklenen en düşük emekli maaşı uygulaması 3 bin Türk Lirası seviyesinde sunulmuştu. 3600 ek gösterge ,zerinde çalışmalar ve iyileştirme çalışmaları devam ederken ise, Temmuz ayı ara enflasyon zammı açıklandı ve emekli maaşları 3 bin 500 Türk Lirası seviyesine yükseldi. Bu durumda ise ilerleyen günlerde yeni bir çalışma sunulması bekleniyor.