Türkiye’deki bir çok kişiyi yakından ilgilendirecek Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Asgari ücretlilerin zamlarından sonra emekli ve memur zamları gündeme gelmişti. Aralık ayı enflasyon rakamlarının da açıklanması ardından memur ve emeklilerin maaşlarındaki zam oranları da belli olmuş oldu. Bu zamlarla beraber engelli desteği, evde bakım desteği, 65 yaş aylığı gibi diğer maaşlar da belli olmuş oldu. Bu yazımızda sizlere SSK ve Bağ-Kur emeklileri ne kadar zam alacak? Memur maaşlarına gelen zam oranı nedir? En düşük emekli maaşı ne kadar? Sorularını cevapladık.

Memur ve memur emeklisi zam oranları ne kadar?

Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandıktan sonra memur ve memur emeklilerine yapılacak zamlar belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamı, %13,58 olarak hesaplandı. Bu enflasyon rakamı ile 2021 yılı toplam enflasyon oranı, %36,08 oldu. Memur ve memur emeklilerine yapılacak zam oranı %27.47 olacak ve Ocak-Haziran ayı dönemi geçerli olacak. Bu zam oranıyla birlikte eşi çalışmayan ve 2 çocuk sahibi memurun alacağı en düşük maaş, 6.220 Türk Lirası olacak şekilde güncellenmiş oldu.

SSK ve Bağ-Kur emeklisi zam oranları ne kadar olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarının ardından SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranları da belli olmuş oldu. Aralık ayı enflasyon rakamlarına göre SSk ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarındaki zam oranı %25,47 oldu. Yapılacak olan bu artışlar neticesinde, en düşük 2000 öncesi SSK emeklisinin aylığı 3.293 Türk Lirası olacak. Bağ-Kur emeklisinin en düşük alacağı aylık ise 2.262 Türk Lirası olacak şekilde güncellendi.

    • SSK 2000 öncesi, 3293 Türk Lirası
    • SSK 200 sonrası, 2041 Türk Lirası
    • Bağ-Kur (esnaf), 2399 Türk Lirası
    • Bağ-Kur (tarım) 2262 Türk Lirası

Emekilere yapılacak ek zam nedir?

Ocak ayında yapılacak zamlardan sonra SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ek zam yapılması için toplanılacak. Bu toplantıda emekli zamları için iyileştirme formülleri geliştirilmeye çalışılacak. Gelecek ek zamlar, en düşük aylıktan başlayarak kademeli olarak artış gösterecek. Ayrıca en düşük emekli maaşlarına ise net 500 Türk lirası zam yapılacağı gündemde.

İLGİLİ MAKALE  Garanti BBVA'dan emeklilere müjde

Zamlı maaşlar ne zaman emekli memurların banka hesaplarına yatacak?

Devlet memurları ve emekli memurlar, Ocak ayı maaşının enflasyon farkını 15 Ocak tarihinde alacak. 17-26 Ocak tarihleri arasında SSK emeklilerinin zamlı maaşları, bu kişilerin hesaplarına yatırılacak. 25-28 Ocak tarihleri arasında ise Bağ-Kur emeklilerinin zamlı maaşları, bu kişilerin banka hesaplarına yatırılacak.

2021 de yapılan zam oranları ne kadardı?

2021 yılının ilk yarısında memur maaşlarına ve emekli memur maaşlarına %7,36’lık bir zam oranı uygulandı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, 2021 yılının ilk yarısında uygulanan zam oranı %8,36’lık bir zam oranı uygulanmıştı. Temmuz ayından sonra ise tüm memur ve emeklilere uygulanan zam oranı %8,45 olmuştur. Bu yılın ikinci ayrısında uygulanan zam oranı ise toplu sözleşme neticesiyle %7 ve yılın ilk yarısındaki enflasyon oranları ile birlikte hesaplanacaktır.

X