Ekonomi üzerine yaptığı iddialar ile gündemi sallayan ve doların yükselişi konusunda sürekli olarak açıklamalarda bulunan ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı son açıklama ile dolar konusunda uyardı. Bu zamana kadar yaptığı açıklamalar ve verdiği tarihler ile gündem yorumlarının gerçekliğini kanıtlayan ve nokta atışları yapan Ekonomist Selçuk Geçer, doların yükselişi için net tarih verdi. Yaptığı açıklamalar dikkat çekerken, verdiği tarihler ise endişe uyandırdı.

Dolar 25 Türk Lirası olacak

Yaptığı açıklamaları genel olarak dolar üzerine yoğunlaştıran Ekonomist Selçuk Geçer, bu sefer de doların yalnızca 20 Türk Lirası bandını geçeceğini değil, aynı zamanda 25 Türk Lirası seviyesine çıkacağının sinyalini verdi. Açıklanan faiz kararları ve enflasyon üzerine konuşan Ekonomist Selçuk Geçer, doları tekrar yükselişe geçeceğini belirtti. Önce 18 Türk Lirası bandını kıracak olan doların yükselişini Temmuz ve Ağustos aylarında sürdüreceğini ve Eylül ayı ile birlikte doların 20 Türk Lirası seviyesinin üzerine çıkacağını düşündüğünü söyledi. Bu yükseliş ile birlikte ise Ekonomist Selçuk Geçer, Kasım ayında doların 25 Türk Lirası seviyesine kadar yükseleceğini öngörüyor.

Dolar Euro’yu bile geçebilir

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, yaptığı açıklamalarda Amerikan Merkez Bankası Fed tarafından açıklanan faiz kararları üzerine de konuştu. Ekonomist Selçuk Geçer, Amerika Birleşik Devletleri’nin en az 3 faiz artışına gideceğini söyledi. Hatta Selçuk Geçer’in iddialarına göre eğer Avrupa Merkez Bankası bir artış açıklaması yapmaz ise dolar Türk Lirası karşısında Euro’dan daha değerli bir konuma yükselecek. İç piyasada ise Ekonomist Selçuk Geçer sonbaharda ve özellikle eylül ayı içerisinde yüzde 120 civarında bir artış beklediğini aktardı.

Dövizle borçlanan kaybedecek

Selçuk Geçer, bu aşamada doların sakin ilerleyişine inanarak döviz üzerinden  borçlananların çok geçmeden kayıplar yaşamaya başlayacağını dile getirdi. Yakın zamanda tekrar yükselişe geçecek olan döviz türlerine güvenerek ticaret yapmak ise Selçuk Geçer tarafından yapılan iddialara göre hata olacak. Aynı zamanda mazot fiyatları hakkında konuşan Selçuk Geçer, ”Bu ülkede benzin 27 liraysa anlayın ki döviz de oraya gidecek. Türkiye’deki fiyatlara bakınca aslında doların 20 liranın üzerine çıktığını gösteriyor.” şeklinde yorumda bulundu.

İLGİLİ MAKALE  Doları kopartacak dalga geliyor. Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut'tan dolar ve euro için çok çarpıcı uyarı

‘Türkiye günü kurtarma derdinde’

Amerika’nın varlık alımlarını durdurma kararı üzerine konuşan Selçuk Geçer, 2 haneli enflasyona karşı yapılan hamleleri değerlendirdi. Bu nedenle de Powell tarafından bombardıman niteliğinde açıklamalar yapıldığını söyledi ve bu şekilde enflasyon ve stagflasyonun önünün kesileceğine değindi. Fakat Selçuk Geçer tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye bu gibi çalışmalar yapmak yerine günü kurtarmak adına kısa vadeli çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalar yerine Selçuk Geçer, Powell tarafından yapılan açıklamaların önemini vurguluyor.

‘Önemli olan kıstas satın alma gücü’

Dolar ve enflasyon üzerine konuşan Selçuk Geçer, doların düşmesinin sorunları çözeceğine inanmadığını söyledi. ” Dolar düşerse bütün problemler bitmez, bütün problemler kronikleşir.” şeklinde konuşan Selçuk Geçer, önemli olan durumun kendi kaynakların ile üretim yapmak olduğunu dile getirdi. Selçuk Geçer, ” Kendi kaynakların ile üretim yaptığın zaman bütün problemler biter. O zaman dolar yükselse de, dolar düşse de önemli olmaz. Ama sen kendi kaynakların ile üretim yapmıyorsan günün sonunda geleceğin yer burasıdır.”  şeklinde açıklamalarda bulundu ve inşaata harcanan paraların tek bir kaynağa aktarılması yerine birden fazla alanda üretim yapılması gerektiğini düşündüğünü aktardı.

X

Etiketlendi:

,