Ayçiçek yağları temel gıda ürünleri olarak alım ve satımları gerçekleştirilen ürünler arasında olan temel gıda ürünleri. Geçtiğimiz yıl başlayan ve hız kesmeden devam eden temel gıda ürünleri zammı ise ayçiçek yağlarını da etkiledi ve ayçiçek yağı fiyatları zirve noktaları gördü. Bu nedenle de insanlar marketlere gitmek yerine internet alışverişi üzerinden indirimleri takip ederek ürünleri daha ucuz fiyatlar ile elde etmenin yollarını arıyorlar. Daha çok tercih edilmeye başlayan internet sitelerinde ise ayçiçek yağı ürünlerinde güncel indirimler devam ediyor.

Temel gıda ürünlerinde internet alışverişi

Günümüzde yediğimiz yemeğe kadar birçok ürünü fiziksel olarak gidip almak yerine internet üzerinden sipariş ediyor ve böylelikle hem sitelerin kendilerine ait indirimlerinden faydalanıyor hem de yerimizden dahi kıpırdamadan alışverişlerimiz tamamlamış oluyoruz. Özellikle son bir yıl içerisinde yaptığımız internet alışverişlerine temel gıda ürünleri de büyük ölçüde dahil oldu. Bu alışverişlerin en yaygın nedeni temel gıda ürünlerine son bir yıl içerisinde gelen zamlar ve bu zamlar nedeni ile alım gücünün yetersiz kalması. İnsanlar daha çok internet alışverişini tercih ederek sitelerin ve uygulamaların kendilerine ait indirimlerinden faydalanıyor böylelikle de daha ucuza ihtiyaçlarını giderebiliyor.

Ayçiçek yağlarında indirim

Ayçiçek yağları en çok zam alan bu sebeple de internet alışverişlerinde en çok tercih edilen temel gıda ürünleri arasında yer alıyor. Hepsiburada isimli internet üzerinden atış yapan firma da bu indirimleri uygulayan ve insanlara temel gıda ürünleri alım kolaylığı sağlayan siteler içerisinde yer alıyor. Hepsiburada resmi internet sitesi ve uygulamasında yer alan ve sipariş ile elde edilebilecek ayçiçek yağı indirimleri ise her üründe olmasa da belirli ürünlerde uygulandı. İşte Hepsiburada firması tarafından satılan indirimli fiyatları ile ayçiçek yağları:

 • Orkide 2 litre ayçiçek yağı pet ambalaj: 89,91 Türk Lirası
 • Bizim 5 litre ayçiçek yağı teneke: 199,90 Türk Lirası
 • Ona 5 litre ayçiçek yağı teneke: 189,90 Türk Lirası
 • Aytaç 1 litre ayçiçek yağı: 40,95 Türk Lirası
 • Biryağ 5 litre ayçiçek yağı teneke: 229,90 Türk Lirası
 • Orkide 4 litre pet ayçiçek yağı: 257,39 Türk Lirası
 • Aytaç 5 litre ayçiçek yağı teneke: 189,90 Türk Lirası
 • Yudum 5 litre ayçiçek yağı pet şişe: 260,10 Türk Lirası
 • Karam 4.5 litre ayçiçek yağı pet şişe: 216,00 Türk Lirası
 • Yudum 4 litre pet şişe ayçiçek yağı: 159,99 Türk Lirası
 • Kristal 1 litre rafine ayçiçek yağı: 47,52 Türk Lirası
 • Trakyahas 18 litre ayçiçek yağı: 764,91 Türk Lirası
 • Yudum 4 litre ayçiçek yağı pet şişe: 179,10 Türk Lirası
İLGİLİ MAKALE  Umumi tuvalet fiyatları. Umumi tuvalet için ödenecek ücret ne kadar oldu?

Ayçiçek yağları neden zamlandı?

Ayçiçek yağları her ne kadar ülkemizde üretimi gerçekleştirilse de aynı zamanda dış ülkelerden de ithal edilen ürünler arasında yer alıyor. Bu da beraberinde temel gıda ürünler olan ayçiçek yağlarında fiyatların dengesiz ilerleyişe sahip olmasına neden oluyor. Özellikle yılın erken dönemlerinde meydana gelmeye başlayan global olaylar ve Rusya-Ukrayna gerginliği sebepleri bu gibi temel gıda ürünlerinin zamlanma sebebi olarak ilk sırada gösterilirken, enerji kaynaklarının tamamen ithal olması nedeni ile üretimi yapılan her ürüne zam gelmeye devam ediyor. aynı sebeplerden zamlanan enerji kaynakları büyük çaplı yağ fabrikalarında üretimi zora sokuyor ve bu da fiyatların normalin üzerinde artış yaşamasına neden oluyor. Fiyatların ne kadar daha bu seviyelerde kalacağı ise hala merak konusu.

X