Artan enflasyon nedeni ile neredeyse her türlü hizmete ve her türlü ürüne zam gelmektedir. Taksi, toplu taşıma, otel, paket servis, lokanta, eğlence mekanı… Para verdiğiniz her şeyin fiyatı artıyor. Ancak bazı şehirlerde ödeyeceğiniz ücretler çok daha fazla oluyor. Bu şehirler genellikle gelişmiş ve nüfus yoğunluğunun çok olduğu şehirler oluyor. Bu yazımızda sizlere 2022 yılının en pahalı şehirlerini listeledik.

İstanbul 173 şehir arasından 146’ıncı oldu

Hazırlanmış olan listede 173 adet şehir var. İstanbul ise bu şehirler arasından 146’ıncı olmuştur. İstanbul, u listedeki tek Türkiye Cumhuriyeti şehridir.

Tel Aviv – İsrail

2020 yılının en pahalı şehri Paris’ti. Ancak pandemi nedeni ile artan fiyatlardan en çok Tel Aviv etkilendi. Bu yüzden de İsrail’in metropollerinden Tel Aviv, Hong Kong’unda önüne geçerek, 2022 yılının en pahalı şehri olmuştur. Tel Aviv, 1 yıl içerisinde 5 basamak yükselmiştir. Tel Aviv’i ise Paris, Singapur, Zürih ve Hong Kong takip etmektedir.

Tel Aviv, İsrail’in Akdeniz kıyısında bulunan metropollerinden biridir. Ülkenin finans merkezi olarak bilinen Tel Aviv, İsrail’in en gelişmiş teknolojilerini barındığı şehirlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu kadar gelişmiş olmasına rağmen İsrail’in başkenti Tel Aviv değil, Kudüs’tür. Ancak Batı’lı ülkelerdeki çoğu şirket, İsrail’in başkenti olarak Tel Aviv’i tanımaktadır. Bununla beraber Tel Aviv, 451.523 nüfusu ile İsrail’in en kalabalık ikinci şehridir. İsrail’in en kalabalık şehri ise Kudüs’tür. Kudüs’ün nüfusu, 874.186 kişidir.

Diğer en pahalı şehirler şu şekildedir:

2) Paris – Fransa

3) Singapur

4) Zürih – İsviçre

5) Hong Kong – Çin Özel Yönetim Bölgesi

6) New- York – Amerika Birleşik Devletleri

7) Cenevre – İsviçre

8) Kopenhag – Danimarka

9) Los Angeles – Amerika Birleşik Devletleri

10) Osaka – Japonya

11) Osla – Norveç

12) Seul – Güney Kuzey

13) Tokyo – Japonya

14) Viyana – Avusturya

15) Sidney – Avustralya

16) Melbourne – Avustralya

17) Helsinki – Finlandiya

18) Londra – Birleşik Krallık

19) Dublin – İrlanda

20) Frankfurt – Almanya