Doğu Ekspresi seyahati son zamanlarda oldukça popüler olan seyahatlerden bir tanesidir. Sosyal medyanın ve popüler kültürün etkisi ile bu seyahate gitmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Doğu Ekspresi trenine binenlerin bir kısmı gerçekten yolculuk amacı ile binerken bir kısmı sadece macera amaçlı binmektedir. Tren fiyatlarının artması tam da bu noktada başlamaktadır.

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi 25 saatlik yolculuk süresi ile Türkiye’nin en uzun tren yolculuğudur. Trenle seyahat etmek cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllardan itibaren oldukça tercih edilir bir şey olmuştur. Doğu Ekspresi de bunlardan bir tanesidir. Tren Türkiye’nin en doğusuna gittiği için adına Doğu Ekspresi denmektedir.

Doğu Ekspresi Nereden Nereye Gider?

Doğu Ekspresi treni yıllardır aynı güzergah üzerinde seyahat etmektedir. Tren Ankara’dan kalkar ve Kars’a gider. Ankara gardan her gün aynı saatte kalkar ve her seferinde aynı istasyonlarda durur. Son duran olarak da Kars’a gider. Doğu ekspresi tren yolculuğu toplamda 25 saat sürmektedir. Tren her seferinde aynı istasyonlarda aynı saatte durmaktadır. Doğu Ekspresi seferleri karşılıklı olarak yapılmaktadır.

Doğu Ekspresi Neden Bu Kadar Popüler?

Doğu Ekspresi yıllardır var olan ve yolcu taşıyan bir tren hattıdır. Doğu ekspresinin bu kadar popüler olmasının sebebi ulaşım aracı olarak değil turizm amaçlı olarak kullanılmaya başlamasından kaynaklanmaktadır. Turizm amaçlı olarak kullanılmaya son yıllarda başlanmış bulunmaktadır. Sosyal medya ve popüler kültür sayesinde bu kadar revaçta bir hat olmuştur. Sırf sosyal medya hesaplarında doğu ekspresi fotoğrafları paylaşmak için bu trene binenler mevcuttur.

Doğu Ekspresi Bileti Nereden Alınır?

Doğu Ekspresi bileti Türkiye’deki her tren biletinde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarından alınır. Bilet türleri farklılık göstermektedir. Örtülü kuşetli, pulman ve yataklı vagon olmak üzere üç tip bilet vardır. Doğu Ekspresi bilet fiyatları yataklı vagonlarda çok yüksektir. Bunun anormal boyutta yükselmesinin sebebi yataklı vagonların turizm amaçlı kullanılmasıdır. Diğer vagon tiplerinde normal yolcular daha sıklıkla bulunmaktadır.

Doğu Ekspresi Saatleri

Doğu Ekspresine Kiminle Gidilir?

Turizm amaçlı doğu ekspresi trenine binecek olanlar arkadaşlarıyla, sevgilileriyle veya eşleriyle gidebilirler. Trenin amacı maceralı bir tren yolculuğu geçirmek ve tren yolculuğunun nasıl bir şey olduğunu deneyimlemektir. Bundan dolayı en sevdiklerinizde gitmekte fayda vardır. Diğer taraftan tren yolculuğu oldukça romantik bir ortamdır. uzun saatler boyunca sevgilinizle aynı ortamda kalmak ve güzel sohbetler etmek hoş bir anı olabilir.

Doğu Ekspresi Hangi Mevsimde Güzeldir?

Doğu Ekspresi’ne gitmek için artık mevsimlerin bir önemi kalmadı. Turizm amaçlı o kadar rağbet gören bir ren olması bunun başlıca sebebidir. Doğu ekspresin ene zaman bilet bulunursa o zaman gidilir demekten başka;

  • Baharın ot kokularını hissetmek için ilk baharda gidilebilir.
  • Doğunun karını görmek istiyorum ve karlar altında bir Kars gezisi yapmak istiyorum diyen kışın gidebilir.
  • İmkanı elverişli olan hem bahar da hem de kışın olmak üzere ilk defa gidebilir.

En doğru karar ki defa gitmektir. Kars’ın havası yazında kışında başka güzeldir.

Doğu Ekspresi Fiyatları

Türkiye’de bilet fiyatlarına bakıldığı zaman oldukça ucuz bilet fiyatları vardır. Bu durum normal bir tren yolculuğu için geçerlidir. Doğu ekspresinde turizm amaçlı seyahat edecek olanlar ve yataklı vagonda kalmak isteyenler ise oldukça yüksek bir rakamı ödemek zorundalar. Doğu Ekspresi’ndeki bu kadar fiyat artışının iki sebebi vardır. Birincisi fazla rağbet görmesidir. İkincisi ise enflasyonun artması ile birlikte daha fazla kar etmeye çalışan TCDD yönetiminin bu karı turizm seyahati yapanlardan çıkarmaya çalışmasıdır.

15 Aralık’ta başlayan Turistik Doğu Ekspresi’nin 2 kişilik yataklı kompartman için kişi başı fiyat 650 TL olarak belirlendi. Doğu Ekspresi bilet fiyatı 1300 TL’den satılıyor. Aynı kompartımanda iki kişi seyahat edilirse tren bileti fiyatı kişi başı 650 TL’ye iniyor. Doğu Ekspresi pulman bilet fiyatı ise kişi başı 68 liradan satılıyor..