Konut fiyatlarındaki fahiş artış ile beraber dar gelirli vatandaşın ev alma umutları hayal olmuştu. Dar gelirli vatandaşın imdadına ise TOKİ yetişti. Tam 150 konutu vatandaş ile çok uygun fiyatlarla buluşturacak olan TOKİ, bu anlamda kurtarıcı nitelikte. TOKİ, Türkiye’nin 81 ilinde 150 bin konut yapacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bu proje kapsamında hazine arazilerini satışa çıkaracak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Ev ve arsalar 15 yıla varan vadeler ile satışa sunulacağı projenin detayları da paylaşıldı. İşte konuya dair tüm detaylar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 170 bin vatandaşımızı ev sahibi yaparak ekonomik, sağlıklı, güvenli konut üretiminde dünyada eşi benzeri olmayan bir başarı ortaya koyduk. Ülkemizin 81 şehrinde hız kesmeden toplu konut projelerini sürdürüyoruz. Şimdi de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. İlke kez ev sahibi olacak vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği bu proje bitmek üzere. Sıfır atık uyumlu, enerji verimli malzemelerle yapılacak bu konut projesinde yenilenebilir enerji sistemi kullanılacaktır. Bu adım son dönemde ciddi şikayet konusu olan kiraların düşmesine de yol açacaktır. Şehit yakınları, gaziler ve emeklilere her zaman ki gibi yer ayrılacaktır. Ayrıca ilk defa evlenen geçlerimiz de kota sahibi olacaktır.” şeklinde konuştu.

Ev fiyatları KDV’den muaf tutulacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Adana gibi illerde konut fiyatlarının yüksek miktarda artmasına bağlı olarak bu illere öncelikli kontenjan fırsatı sunacak. Hazine arazileri de ev sahibi olmayan vatandaşlara sunulacak. Vatandaşa, bu süreçte resim, harç ve KDV muafiyeti destekleri verilecek. Bu bağlamda, vatandaşa 15 yıla varan vade seçeneği sağlanacak.

İstanbul konut satışları nasıl ve ne zaman yapılacak?

TOKİ İstanbul konut satışlarında, Gaziosmanpaşa Sarıgöl Projesi ve Beyoğlu Sütlüce Projesi’ndeki konutlar satışa çıkarılacak. Gaziosmanpaşa Sarıgöl Projesi’ndeki 110 konut için 2 Ağustos 2022 Salı günü saat 10.30’da Beyoğlu Sütlüce Projesi’ndeki 75 konut için 3 Ağustos 2022 Çarşamba günü yani yarın saat 10.30’da açık artırma yapılacak. Toplam 185 konutun satılacağı açık artırma, TOKİ İstanbul Hizmet Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Açık artırma, “www.emlakmuzayede.com.tr” internet adresinde canlı yayında olacak.

İLGİLİ MAKALE  TOKİ Bursa başvuruları 18 Temmuzda başlıyor! 240 ay vadeyle konut fırsatını kaçırmayın

İllere göre konut fiyatları ve taksit tutarları

 • İzmir Selçuk ve Kemalpaşa ilçelerinde 720 konutun fiyatı 410 bin liradan, taksitleri de 2.700 TL’den başlıyor.
 • Kırıkkale Merkez’de 456 konutun fiyatı 314 bin liradan, taksitleri de 1.540 TL’den başlıyor.
 • Kocaeli İzmit Sekbanlı ile Sepetçi’ 238 konutun fiyatı 415 bin liradan, taksitleri de 2.596 TL’den başlıyor.
 • Sivas Merkez Yenimahalle ve Zara’da 247 konutun fiyatı 408 bin liradan, taksitleri de1.533 TL’den başlıyor.
 • Uşak Merkez projesinde 327 konutun fiyatı 369 bin liradan, taksitleri de 1.541 TL’den başlıyor.
 • Şanlıurfa’da 125 konutun fiyatı 412 bin liradan, taksitleri de 2.062 TL’den başlıyor.
 • Iğdır Merkez Karaağaç’ta 169 konutun fiyatı 462 bin liradan, taksitleri de 1.928 TL’den başlıyor.
 • Kilis Merkez Deveciler’de 196 konutun fiyatı 355 bin liradan, taksitleri de 1.482 TL’den başlıyor.
 • Kütahya merkez ve Dumlupınar’da 198 konutun fiyatı 508 bin liradan, taksitleri de 1.906 TL’den başlıyor.
 • Siirt’te 160 konutun fiyatı 396 bin liradan, taksitleri1.649 TL’den başlıyor.
 • Bursa’da 90 konutun fiyatı 424 bin liradan, 1.770 TL’den başlıyor.
 • Elazığ’da 11 konutun fiyatı 441 bin liradan, taksitler 1.656 TL’den başlıyor.
 • Hatay Belen’de 22 konutun fiyatı 410 bin liradan, taksitler ise 2.052 TL’den başlıyor.
 • Karaman Merkez’de 19 konutun fiyatı 439 bin liradan, taksitleri de 2.200 TL’den başlıyor.
 • Yozgat Çandır’da 14 konutun fiyatı 163 bin liradan, taksitler 2.239 TL’den başlıyor.

Başvuru şartları

Alt gelir grubu başvuru şartları

 • T.C. vatandaşı olması
 • Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir)
  Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)
 • Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
 • Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.)
 • Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 10.000 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 10.000 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 11.500 TL olarak uygulanmaktadır.)
 • Bir hane halkı adına yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları, yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.
İLGİLİ MAKALE  TOKİ başvuruları nihayet başladı! Tam 24 ilde toplamda 3 bin 151 konutu satışa sunulacak olan TOKİ başvurusu nasıl yapılır?

Başvuru için gerekli belgeler

 • Kimlik Fotokopisi
 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli
  Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair)
 • Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı, ibraz edeceklerdir.