İnşaat sektörü için en az inşaat demiri kadar gerekli olan malzemeler çimento ve betonlardır. Beyaz çimento, gri çimento ve beton gibi malzemelerin hem harç, hem dış yapı hem de iç yapı olarak kullanılması ile sağlam bir bina dikersiniz ancak son dönemlerde gelen zamlar ile dikilen binaların sayısı azalmakta, inşaat sektörü yetkililerin ise canı sıkılmaya devam ediyor. Özellikle son yılda yaşanan yüksek zamlar inşaat sektörünü temelden etkiledi.

Çimento fiyatlarında son durum ne?

Çimento fiyatları son 2 ay içerisinde artarak hızla ilerlemeye devam ediyor. İthalat ürünü olan çimento ve betonlarda yaşanan zamların asıl sebebi olarak Rusya-Ukrayna arasında yaşanan olaylar neden gösterilirken, üretimi için gerekli olan ham maddelerin dışarıdan alınıyor olması büyük bir ölçüde etkili. ton olarak ya da kilo şeklinde satılan çimentolarda 1 kilogram şeklinde satılan gri çimentoların ortalama satış fiyatı ise 3,50 Türk Lirası. 3 kilogram olarak satılan gri çimentolarda durum 7,70 Türk Lirası olarak değişirken, 5 kilogram gri çimento ise 11,50 Türk Lirası şeklinde satılıyor. Buna bağlı olarak da 1 ton yani 20 torba olarak satılan gri çimentonun fiyatı ise 2.300 türk Lirası şeklinde karşımıza çıkıyor.

Beyaz çimento fiyatlarında da durum çok farklı değil. Daha çok iç yapıda kullanılan beyaz çimentolarda  kilogram şeklinde satışta 42,5 beyaz çimento fiyatı 4,70 Türk Lirası olarak karşımıza çıkıyor. 3 kilogram olarak satılan beyaz çimentolarda fiyatlar ortalama olarak 10,60 Türk Lirası olurken, 5 kilogram 42,5 beyaz çimento ise 15,50 Türk Lirası fiyatı ile satılıyor.

Beton fiyatlarında son durum ne?

Beton fiyatları da çimento fiyatlarına bağlı olarak artan ve azalan bir fiyat aralığına sahiptirler. Devlet tarafından açıklanan döküm beton fiyatı 590 Türk Lirası olarak karşımıza çıksa da özel sektör bazında bakıldığında neredeyse iki katı fiyatlara satılıp alındığını görmek mümkün.

Çimento ve beton neden zamlanıyor?

Çimento ve beton cinsinden satılan ürünler her ne kadar ülke içerisinde üretimi gerçekleştirilse de ham maddesi yurtdışından temin edildiği için aldığı zamlar da bu ham maddelere bağlı şekilde değişiyor. Çimento ve beton hazırlamak için gerekli olan ham maddeler enerji kaynakları olduğu için özellikle Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan olayların ışığında bu ürünler her geçen gün daha zamlı olarak karşımıza çıkıyor. Zamların nedenleri arasında enflasyon ve döviz kurlarının dengesiz ilerleyişi de yer almakta. İthalat kalemi olan ürünler dış ülkelerden temin edilirken ödenen paralar döviz cinsinden olduğundan dolayı özellikle kurların değişmesi alınan ürünlere ödenecek eş değerin de değişmesine yo açıyor.

İLGİLİ MAKALE  Gübre fiyatlarında artış devam edecek mi? Çiftçiye ağır tarife gübreden geldi

Çimento ve betona zam kapıda

İnşaat sektörü için en önemli malzemeler olan çimento ve betonlar için her an yeni zam haberi yayınlanabilir. Güncel kurların şuan artış göstermesi ve uluslararası meselelerin çözüme kavuşmamış oluşu gibi nedenler ham madde kıtlığına neden olurken, ham maddesine ulaşamadığımız ürerim malzemeleri de u zamlardan etkileniyor. Çimento ve beton da bu şekilde malzemeler olduklarından her kur dengesizliği ile fiyat tarifeleri değişime uğrayarak yenileniyor.

Alınan bilgilere göre ise ülke içerisinde satışı yapılan beton ve çimentolar için yeni biz zam hiç beklenmedik şekilde her an gelebilir. Çimento ve betonlarda zam tahmini görülürken inşaat demirleri ise aynı oranda fiyat artışı yaşadı. Ay9nı alanda kullanılan bu ürünlerin birbiri ile bağı ise zam gelme olasılığını destekleyen bir başka konu.

X

Etiketlendi:

, ,