Ziraat Bankası sıra dışı desteklerini açıkladı. Çiftçinin büyümesine yönelik yaptıkları paket doğrultusunda çiftçinin büyümesine yönelik 6 ayrı paket kredi desteklerini açıkladı. Milyonlarca çiftçiyi yakından ilgilendiren konu, noktasında çiftçinin üreterek büyümesine yönelik hedeflemelerin olduğunu dile getiren  Ziraat Bankası Genel Müdürü, Alpaslan Çakar “Üretmek isteyen bütün çiftçilerin yanındayız. Tarım kredilerinin kaynağı konusunda üst limitimiz yok” şeklinde konuştu. Peki çiftçiye verilecek olan kredi ödemelerinin detayları nasıl olacak?

Milyonlarca çiftçiye açık çek desteği

Türkiye’nin çiftçi tarımına destek olmak amacıyla katkı sağlamak Ziraat Bankası devre girdi. Çiftçinin üreterek büyümesini amaçlanan proje kapsamında 6 farklı paket doğrultusunda kredi desteği sağlanacağı haberi verildi. Yapılan açıklama doğrultusunda genç çiftçi, kadın çiftçi, altın kovan, güneş enerjili sulama, üreten kooperatif ve tarım transfer kredi verilme hususunda konuşan Ziraat Bankası Genel Müdürü, Alpaslan Çakar “Tarım kredilerinin kaynağı konusunda herhangi bir üst limitimiz yok” şeklinde söylemde bulundu.

Gençlere ve kadınlara 500 bin lira destek

Genç çiftçilerin sayısını arttırmak amacıyla ve kadınları tarıma kazandırmak amacıyla düzenlenen destek kapsamında, genç çiftçilere 500 er bin lira destek kredisi verilerek işletmeleri için kapılarını araladıklarını açıkladı. 2 yıl boyunca anapara geri ödemesi bulunmayan kredi kapsamında 10 yıl vade ile genç ve kadın çiftçinin %100’ünü devletin karşılayacağı açıklandı. Arıcılık kapsamında yeni bir işe başlamak isteyenlere ise 150 bin liralık kredi desteği verilecekleri açıklandı. 1 yıl ana para geri ödemesi bulunmayan kredinin 5 yıl vadeli olma hususunda, faizin %70 ‘nin devlet ödeyeceği karşılandı.

Kendi enerjisini kendisi kurmak isteyenler de unutulmadı

Basınçlı sulama sistemi ve güneş enerjisi kurmak isteyenlerinde unutulmadığı kredi kapsamında, kendi enerjisini kendisi kurmak isteyen çiftçilere 7 milyon 500 bin lira kredi verileceği açıklandı. Devlet bu kredi kapsamında çiftçiye yüzde 75 ile yüzde 100 destek uygulayacağı konuşulurken, kredi vadesi 7 yıl olacağı belirlendi.

Başvurular 13 Nisan’da başlıyor

13 Nisan 2022 itibarıyla kredi desteğinden yararlanmak isteyen genç girişimci çiftçiler, Türkiye genelindeki tüm Ziraat Bankası şubelerinden işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Kredi kapsamında krediden yararlanabilen genç çiftçi, kadın çiftçi, altın kovan, güneş enerjili sulama ve üreten kooperatif kredi paketlerinin son başvuru tarihi 31 Aralık 2023 itibarıyla son bulacağı açıklandı.

İLGİLİ MAKALE  Gübre fiyatları hızla artıyor, böyle giderse tüm tarım ürünleri büyük bir enflasyona kurban gidecek

Çiftçiye yüzer bin TL hibe müjdesi! (11 Nisan 2022)

Çiftçiye bir müjdeli haber daha geldi. Yapılan düzenleme doğrultusunda kırsal alanda yaşayan ve uzun vadeli yaşamayı taahhüt eden, ilgili üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişilere proje kapsamında hibe desteği verileceği açıklandı. Proje Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülürken işte konuya dair tüm detaylar…

Çiçeği burnunda çiftçilere müjde

Bir müjdeli haber de çiçeği burnunda çiftçilere geldi. 100 bin TL’ye kadar hibe desteği yapılacağı haberi geldi. Proje kapsamında, kırsal alanda yaşamayı kabul eden ve meslek yüksekokulu ile üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri gibi bölümlerinden mezun olan ya da olacak kişilere 100 bin TL hibe desteği yapılacağı açıklandı. Yapılan proje kapsamında hibe desteğinden sadece 1 kez yararlanılması mümkünken, üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri gibi bölümlerinden mezun olmayanlara proje kapsamında destek ödeneği verilmeyecek. Proje kapsamında, 2022-2024 yılları arasında mezun olan ve  81 ilde yaşamayı kabul eden kişilere, üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri gibi bölümlerinden mezun olmaları doğrultusunda 100 bin TL hibe desteği verilecek. uzmaneller.tarimorman.gov.tr adresinden başvurular yapılırken, 28 Şubata kadar başvurusunu tamamlayan kişiler 30 Kasım’da fiziki olarak ödemelerini alacağı edinilen tahminler arasında yerini alıyor.

Çiftçiye bir yardım daha geldi, 71 milyon lira çiftçiye verilmek üzere yolda! (7 Nisan 2022)

Çiftçiye verilecek tarımsal destek ödemeleri Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamalar doğrultusunda, verileceği tarih açıklandı. Açıklanan tarih sonucunda çiftçi tarımsal destek ödemelerini 3 ayrı zaman diliminde almaya başladı. İlk ödeme 4 Nisan’da gerçekleştirilirken, ikinci ödemenin 8 Nisan’da yapılacağı açıklanmıştı. Yapılan bu desteklerin ardından çiftçiye bir yardım daha geldi. 71 milyon lira ayrılan ücret, çiftçiye verilmek üzere bekleniliyor. İşte çiftçiye verilecek 71 milyonluk ödemenin tüm detayları…

Çiftçiye 71 milyon yolda!

Akaryakıt ve gübreye gelen zamlar çiftçinin umudunu kaybetmesine neden olmuştu. Bu zamların ardından çiftçi umudunu kaybederken tarımsal destek ödemeleri, bu zorla süreçte çiftçiye büyük bir yardım olarak gelmişti. Tarımsal destek ödemeleri kapsamında çiftçiye 890 milyon liralık bir bütçe ayrılırken ödemelerin şu şekilde ayrılacağı belirlenmişti,

  • Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği çerçevesinde 844 milyon 643 bin 164 lira
  • Sertifikalı Tohum Üretim Desteği çerçevesinde 40 milyon 311 bin 785 lira
  • Küçük Aile İşletmesi Desteği çerçevesinde 3 milyon 899 bin 823 lira
  • Sertifikalı Fidan Kullanım Desteği çerçevesinde 1 milyon 967 bin 477 lira
İLGİLİ MAKALE  Garanti BBVA'dan emeklilere müjde

Ödemelerin bu kategoriler kapsamında yapılacağı açıklanırken, çiftçiler ödemenin ne zaman geleceğini merakla bekliyordu. Beklenilen merak, Tarım ve Orman Bakanı Vakit Kirişçi tarafından geçtiğimiz hafta durduruldu. Sosyal medya hesabından tarımsal destek ödemelerinin ne zaman yapılacağına dair açıklamalarda bulunan Kirişçi, ödemelerin yapılacağı tarihi açıklamıştı. Açıklamanın doğrultusunda tarımsal destek ödemelerinin 3 farklı zaman diliminde gerçekleşeceğini dile getirirken bu zaman dilimlerini şu şekilde sınıflandırdı;

  • T.C. kimlik numarasının son hanesi 0 ve 2 olan ve vergi kimlik numarasının son hanesi 0, 1, 2, 3, 5, 7, 9 olanlar 4 Nisan saat 18.00 ‘dan sonra hesaplarını kontrol edebilirler.
  • T.C. kimlik numarasının son hanesi 4 ve 6 olan ve vergi kimlik numarasının son hanesi 4 ve 6 olanlar 8 Nisan saat 18.00’dan sonra hesaplarını kontrol edebilir.
  • T.C. kimlik numarasının son hanesi 8 olan ve vergi kimlik numarasının son hanesi 8 olanlar ise 15 Nisan saat 18.00’dan sonra hesaplarını kontrol edebilirler.

İlk ödemenin 4 Nisan da yapılmasının ardından, ikinci grup ödeme bekleyen çiftçinin gözü 8 Nisan’a çevrilmişken, bir başka yardım daha çiftçinin gündemine oturdu. Düzce Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, Düzce genelinde fındık üreticilerinin destek ödemesi aldığını açıkladı. Yapılan bu açıklama doğrultusunda  26 bin 950 çiftçi 2021 yılında ürettikleri fındık miktarına göre Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destek ödemesi aldı. Fındık bazlı yapılan destek ödemelerinde, 26 bin 950 çiftçiye toplamda 70 milyon 975 bin 95 lira 37 kuruşluk ödemeler yapılırken, çiftçi vatandaşlar ödemelerini T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre bankadan temin edebileceği açıklandı.