Tarım ürünleri arasında en yaygın işlem hacmine sahip olan hububatlar buğday ve arpalardır. Buğday ve arpa çeşitleri ülkemizde hem iç piyasada hem de ithalat ürünü olarak satılır. İç piyasa satışlarında çitçilerin satış yaptığı miktar ve ücretler ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kayıt altına alınır. Güncel listelere baktığımızda bazı buğday ve arpalarda indirim görülürken, bazı çeşitlerinde ise listelerde zam görülüyor.

Buğday ve arpa fiyatlarında son durum ne?

Buğday ve arpa çeşitlerinde güncel fiyatlar zam ve indirimler ile dalgalı bir grafik oluşturuyor. Listelerde yer alan buğday ve arpa çeşitlerinde son işlemlere göre TOBB tarafından paylaşılan ortalama fiyatlara baktığımızda, bazı ürünlerin zamlandığını bazı ürünlerin ise fiyatlarının düştüğünü görüyoruz. Güncel buğday ve arpa fiyatlarında meydana gelen değişimler indirim olarak yansıyan ürünlerde çiftçiler için zorluklar oluşmasına yol açtı. Öte yandan beyaz sert Anadolu buğdayı gibi zamlanan hububat çeşitlerinde görülen işlemler sonrasında alım fiyatları daha yüksek seviyelerde görüldü. Bu durum ise satıcı konumunda bulunan çiftçiler için iyi haber demek. Sonuç olarak ise dalgalı ilerleyiş devam etti. Güncel TOBB buğday ve arpa fiyatları şu şekilde:

Beyaz arpa

Beyaz kabuklu arpa çeşidi olan beyaz arpa için gerçekleştirilen son satış işlemi Bandırma Ticaret Borsası tarafından kayıt altına alındı. Kayıtlara geçirilen son satış işlemi ile birlikte beyaz arpa için belirlenen güncel satış fiyatı da 5 bin 971 Türk Lirası seviyesinde görüldü.

Yemlik arpa

Kümes hayvancılığında yem olarak kullanılmak üzere alım satımı gerçekleştirilen yemlik arpa için gerçekleştirilen son satış işlemi Sungurlu Ticaret Borsası tarafından kayıt altına alındı. Kayıtlara geçirilen son satış işlemi ile birlikte yemlik arpa için belirlenen güncel satış fiyatı da 5 bin 822 Türk Lirası seviyesinde görüldü.

Beyaz sert Anadolu buğdayı

Beyaz ve sert kabuklu yerli tohum buğdaylar olan beyaz sert Anadolu buğdayı için gerçekleştirilen son satış işlemi Bandırma Ticaret Borsası tarafından kayıt altına alındı. Kayıtlara geçirilen son satış işlemi ile birlikte beyaz sert Anadolu buğdayı için belirlenen güncel satış fiyatı da 7 bin 467 Türk Lirası seviyesinde görüldü.

İLGİLİ MAKALE  Buğday ve arpa fiyatlarında zamlar geri dönüyor! Güncel TOBB buğday ve arpa fiyatlarında son durum

Kırmızı sert Anadolu buğdayı

Kırmızı ve sert kabuklu yerli tohum buğday çeşidi kırmızı sert Anadolu buğdayı için gerçekleştirilen son satış işlemi Sungurlu Ticaret Borsası tarafından kayıt altına alındı. Kayıtlara geçirilen son satış işlemi ile birlikte kırmızı sert Anadolu buğdayı için belirlenen güncel satış fiyatı da 7 bin 142 Türk Lirası seviyesinde görüldü.

Diğer kırmızı buğday

Diğer buğday kategorisinde yer alan buğdayların kırmızı kabuklu çeşidi olan diğer kırmızı buğday için gerçekleştirilen son satış işlemi Uzunköprü Ticaret Borsası tarafından kayıt altına alındı. Kayıtlara geçirilen son satış işlemi ile birlikte diğer kırmızı buğday için belirlenen güncel satış fiyatı da 7 bin 16 Türk Lirası seviyesinde görüldü.

Ekmeklik beyaz yumuşak buğday

Ekmeklik un yapımında kullanılan beyaz yumuşak buğday çeşidi olan ekmeklik beyaz yumuşak buğday için gerçekleştirilen son satış işlemi Ilgın Ticaret Borsası tarafından kayıt altına alındı. Kayıtlara geçirilen son satış işlemi ile birlikte ekmeklik beyaz yumuşak buğday çin belirlenen güncel satış fiyatı da 6 bin 205 Türk Lirası seviyesinde görüldü.

Ekmeklik kırmızı yarı sert buğday

Ekmeklik un yapımında kullanılan kırmızı ve yarı sert kabuklu buğday çeşidi olan ekmeklik kırmızı yarı sert buğday için gerçekleştirilen son satış işlemi Ilgın Ticaret Borsası tarafından kayıt altına alındı. Kayıtlara geçirilen son satış işlemi ile birlikte ekmeklik kırmızı yarı sert buğday içi belirlene güncel satış fiyatı da 6 bin 736 Türk Lirası seviyesinde görüldü.

Yemlik kırmızı buğday

Kümes hayvancılığında yem olarak kullanılan kırmızı kabuklu buğday çeşidi olan yemlik kırmızı buğday için gerçekleştirilen son satış işlemi Sungurlu Ticaret Borsası tarafından kayıt altına alındı. Kayıtlara geçirilen son satış işlemi ile birlikte yemlik kırmızı buğday için belirlenen güncel satış fiyatı da 5 bin 696 Türk Lirası seviyesinde görüldü.

X