Çiftçilerin fiyatlarının artmasını, işlemek için alan fabrika sahiplerinin ise azalmasını beklediği buğday ve arpa fiyatları her yeni satış ile farklı bir seviyeden işlem görüyor. Hububat ürünleri arasında en hızlı ve çok satın alım zincirine sahip olan buğday ve arpa gibi tarım ürünleri için ise güncel fiyat tabloları yayınlandı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yayınlanan listelerde her yeni satış ile fiyatı güncellenen arpa ve buğdaylar yeni zamlar ile satışa sunuldu.

Güncel buğday ve arpa fiyatları

Arpa ve buğday fiyatları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Bilgi Hizmetleri Dairesi sistemi üzerinden farklı şehir borsaları bazında paylaşılmakta. Yapılan son işlem ve bu işlem için ödenen ücretlerin paylaşıldığı sistemde aynı zamanda ortalama borsa satış fiyatları da yer alıyor. Sistemde belirtilenlere göre ise buğday ve arpa cinsinden satılan hububatlar yeniden zamlanarak güncel fiyatları ile satılmaya başlandı. İşte güncel buğday ve arpa fiyatlar:

Arpa beyaz 1. grup

Beyaz arpalar sınıfına ait satılan 1. grup beyaz arpalar için belirlenen satış fiyatı güncellendi. Kayıt altına alınan son satış Bandırma Ticaret Borsası tarafından gerçekleştirildi. Bu satış için belirlenen fiyat 6.305 Türk Lirası olarak kayda alındı. Beyaz arpalar için ortalama satış fiyatı ise 5.955 Türk Lirası.

Arpa beyaz 2. grup

Beyaz arpalar içerisinde en ucuz fiyatlara satılan 2. grup beyaz arpalar için belirlenen ortalama satış fiyatı ise 5.5012 Türk Lirası olarak belirlenmiş durumda. 2. grup beyaz arpalar için kayda alınan son satış işlemi ise Edirne Ticaret Borsası tarafından gerçekleştirilmiş.

Arpa beyaz 3. grup

Beyaz arpalar içerisinde ortalama fiyat aralığına en yakın satılan ürünler olan 3. grup beyaz arpalar için kayda alınan son satış ise Çorum Ticaret Borası tarafından gerçekleştirilmiş olup, bu satış için belirlenen ücret ise 6.039 Türk Lirası olarak karşımıza çıkıyor.

Arpa yemlik

Daha çok kümes hayvancılığı için alım ve satımları gerçekleştirilen yemlik arpalar için kaydedilen son satış işlemi ise Sungurlu Ticaret Borsası tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu satış için belirlenen fiyat 5.962 Türk Lirası şeklinde karşımıza çıkıyor. Yemlik arpalar için belirlenen ortalama satış fiyatı ise 5.510 Türk Lirası.

İLGİLİ MAKALE  Demir fiyatlarında son durum ne? 1 ton inşaat demiri ve hurda demir güncel fiyatları

Sert beyaz Anadolu buğdayı

Beyaz Anadolu buğdaylarından sert kabuklu olan bu çeşidi daha çok 2. derece buğday olarak piyasaya sürülüyor ve satışı gerçekleştiriliyor. Kayda alınan son satışı Ilgın Ticaret Borsası tarafından gerçekleştirilen sert beyaz Anadolu buğdayları için belirlenen ortalama satış fiyatı ise 6.192 Türk Lirası şeklinde.

 

Sert kırmızı Anadolu buğdayı

Kırmızı v sert kabuk yapıları ile kendine has bir tür olan bu tip Anadolu buğdayları için gerçekleştirilen son satış işlemi Edirne Ticaret Borsası tarafından gerçekleştirilmiş olup, bu satış için belirlenen fiyat ise 5.901 Türk Lirası olarak karşımıza çıkar. Kırmızı sert Anadolu buğdayları için belirlenen ortalama satış fiyatı ise 5.995 Türk Lirası olarak kaydedilmiştir.

Buğday diğer kırmızı

Diğer buğdaylar kategorisine ait olan ve buğday çeşitlerine göre daha ucuz fiyatlardan alım satımı gerçekleştirilen diğer kırmızı buğdaylar için kayıt altına alınan son satış Sungurlu Ticaret Borsası tarafından bildirilmiştir. Bu satış için kayda alınan fiyat 5.497 Türk Lirası olup, diğer kırmızı buğdayların ortalama satış fiyatı ise 5.674 Türk Lirası şeklinde karşımıza çıkıyor.

Kırmızı yemlik buğday

Kırmızı buğdaylardan yemlik olarak satılan bu çeşit daha çok kümes hayvancılığı için alına ve satılan bir tür. Kırmızı yemlik buğdaylar için kayda alınan son satış Bandırma Ticaret Borsası tarafından gerçekleştirilmiş olup, bu satış bazında belirlenen fiyat ise 5.705 Türk Lirasıdır. Ortalama satış fiyatı olarak ise kırmızı yemlik buğdaylar 5.509 Türk Lirası değerinden satılmaktadır.

X

Etiketlendi:

, ,