Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, son zamanlardaki yapmış olduğu gram altın ve dolar tahminleri ile yatırımcıların ilgisini çeken bir analist olmaya devam ediyor. Tahminlerinin tutması ile beraber büyük bir yatırımcı kitlesi edinebilmeyi başaran İslam Memiş, yaptığı açıklamalarda dolar hakkında yapılmış olan uçuk tahminleri değerlendirdi. Bütün bu yorumları “gaz verme” olarak nitelendirdi. Bunlara ek olarak İslam Memiş, yıl sonundaki gram altın tahminlerini takipçileri ile aktardı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altın tahminlerine ek olarak doların da yıl sonundaki ulaşacağı seviyeyi dile getirdi.

Önemli bir haftaya girdik

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, bu haftanın piyasalar için çok kritik olduğunu vurguladı. Çünkü geçtiğimiz Cuma günü, amerika Birleşik Devletleri’nde tarım dışı istihdam verisi yayınlandı. Yayınlanan verilere göre tarım dış istihdam, 528 bin arttı. Ancak beklenti 250 bin artış bölümündeydi. Bu yüzden de Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) belirsizliği ortaya çıktı. Bu belirsizlik nedeni ile de küresel piyasalarda büyük bir kargaşa hakim.

Dolar 40 TL olur mu?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, doların 40 TL olacağı iddialarını yanıtladı. Bu iddiaların sadece gaz verme amacı ile yapıldığının olduğunu belirtti. Doların 40 TL olmayacağını, yıl sonunda ise doların 20 ila 21 lira seviyeleri arasında yer alacağını belirtti. İslam Memiş, FED’in doların değerini arttıracağı açıklamaların geleceğini söyledi. Ancak Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, doların 40 TL gibi uçuk seviyelere çıkmayacağının altını çizdi.

Yapılacak enerji seferleri çok önemli?

Doğalgaz

Doğalgaz

Danyanın enerji krizi için yeni adımlar atacağını söyleyen İslam Memiş, Habdülhamid Han’ın çıkacağı yeni enerji seferinin çok önemli olacağını belirtti. İç piyasalar için olumlu bir gelişme olan bu yeni enerji seferi, dünyanın beklemiş olduğu enerji krizine karşı Türkiye2yi bir adım ileriye çıkaracak. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Türkiye’nin kendi enerji kaynaklarını çıkarması, bunu ihraç etmesi ya da kendi vatandaşının hizmetine sunması gayet önemli. Bunun etkisini ileri yıllarda göreceğiz. İşlenmesi, çıkarılması ve kamuoyuna sunulması zaman alacaktır. Dünyada enerji krizinin konuşulduğu bu dönemde geminin göreve başlaması, hem ekonomik hem de jeopolitik anlamda oldukça anlamlı bir gelişme” ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ MAKALE  Doların rotasını belirledi! Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer'den şoke eden dolar tahmini

FED tekrar faiz arttıracak

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enflasyon beklentileri artıyor. Bu yüzden de E’de belirsizlik hakim. FED’de yer alan bu belirsiz nedeni ile küresel piyasalar da tıkanmış durumda. Büyük bir ihtimalle ise FED, 50 baz puanlık bir politika faizi arttırımına gidecek. FED’in faiz arttırması ise piyasadaki doların çekilmesine neden olacak. Bu yüzden de dolar, diğer dünya para birimlerine karşı değer kazancak. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Bu durumda 50 baz puanlık faiz artırımı tekrar gündeme gelecek. Piyasaları manipüle ederlerse, şayet yüzde 75 baz puanlık bir faiz artışı yaparlarsa piyasalar bunu sonraki döneme yönelik sorun olarak algılayacaktır. Bu durum küresel borsaları olumsuz etkileyecek. Kişisel beklentim yatay bir seyir. Enflasyon karşısında alım hızını artıracağına dair beklentim yok.” diye konuştu.

Yıl sonunda gram altın kaç TL olacak?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yıl sonundaki gram altın fiyatları hakkındaki tahminlerini aktardı. Yapmış olduğu tahminlerde gram altının kademeli bir şekilde yükseleceğini belirten İslam Memiş, 15 Ağustos 2022 tarihine kadar gram altın için alım fırsatlarının doğacağını belirtti. Bu alım fırsatları ile gram altın fiyatlarının 1000 TL altındaki bir seviyeye kadar düşebileceğini belirten İslam Memiş, bu düşüşlerin çok kısa süreli bir kalıcılığının olacağını vurguladı. Hatta Ağustos ayı için son alım şansı olarak konuşan İslam Memiş, yıl sonunda gram altın fiyatlarının 1450 TL seviyesine kadar yükseleceğini anlattı.

İzleyin: Piyasalar Enflasyon Rakamlarına Kilitlendi! Memiş’ten Dolar Uyarısı: Rakamlar Faizleri Belirleyecek