Son aylarda aldığı zamlar ile çokça adından söz ettiren akaryakıtlar için sürekli olarak zam ve indirimlerin işlenmesi fiyatların takip edilmesini zorlaştırıyor. Araç sahipleri her gün önce akaryakıt fiyatlarına bakıyor daha sonra arabasını çalıştırıyor. Gelen zam ve indirimlerin günlük olarak işlendiği akaryakıt türlerinde ise döviz kurlarına ve enflasyona bağlı zamlar görülmeye devam ediyor. Özellikle son bir ay içerisinde benzin fiyatları aldığı arka arkaya zamlar ile araç sahiplerini tedirgin ediyor. Fakat geçtiğimiz günlerde brent petrolde yaşanan fiyat düşüşü beraberinde yeni gelişmeler getirdi.

Güncel akaryakıt fiyatlarında son durum ne?

Bu haftanın en büyük gündemi olan brent petrol fiyatlarına gelen indirimler ve ham petrolde yaşanan düşüşlerin benzin gibi akaryakıtlarda indirime gidilmesi beklentisi oluşturması sonucu beklenen haber geldi. Akaryakıt firmaları tarafından 23 Haziran günü ile birlikte akaryakıt fiyatlarında indirime gidildi. Son aylarda aldığı zamlar ile neredeyse 30 Türk Lirası seviyesine dayanan motorin için herhangi bir indirim görünmez iken, Benzin fiyatlarında 25 kuruş kadar bir indirim göze çarpıyor. İşte güncel akaryakıt fiyatlarında son durum:

Opet akaryakıt fiyatları

Opet firması tarafından satılan akaryakıt fiyatlarında LPG ve benzin fiyatlarında indirim görülüyor. Opet firması tarafından satılan akaryakıtlarda güncel benzin satış fiyatı 27,26 Türk Lirası. Motorin türünden akaryakıtlar 29,,99 Türk Lirası ücretinden satılıyor ve LPG ise 17,30 Türk Lirası ücretinden satışa sunuluyor. Listeler bazında alınan fiyatlar ortalama satış fiyatlarıdır.

Petrol Ofisi akaryakıt fiyatları

Petrol Ofisi tarafından yayınlanan listeler il ortalama fiyatlarını gösteren ve 81 ili kapsayan fiyatlar ile yayınlanmaktadır. Petrol Ofisi bünyesinden güncel benzin satış fiyatı 27,26 Türk Lirası olarak karşımıza çıkıyor. Motorin satış fiyatı ise geçen haftadan beri değişim almayarak 29,99 Türk Lirası seviyesinde sabitlendi. LPG türünden akaryakıtlar aldığı indirim ile 12,19 Türk Lirası seviyesinden satılıyor.

TP akaryakıt fiyatları

TP ya da Türkiye Petrolleri olarak bilinen yerli akaryakıt firması tarafından satışa sunulan akaryakıtlarda ise genel olarak benzin ve LPG türünden akaryakıtlara gelen indirimler göze çarpıyor. Türkiye Petrolleri bünyesinde satılan akaryakıtlar için hazırlanan listeler güncel şekilde her şehir için ayrı bir liste olarak hazırlanıyor. Listelerde ortalama benzin satış fiyatı 27,26 Türk Lirası olarak görülüyor. Motorin satış fiyatı ise 30,00 Türk Lirası seviyesinde. LPG ise aldığı indirim ile birlikte Türkiye Petrolleri firması tarafından 15,46 Türk Lirası ücreti ile satılıyor.

İLGİLİ MAKALE  Buğday ve arpa fiyatlarında düşüş mü yaşanacak? Güncel buğday ve arpa fiyatları

Shell akaryakıt fiyatları

Shell firması tarafında son zamanlarda yayınlanan listeler yalnızca benzin ve motorin fiyatlarını göstermekteydi. Bu durum tekrar değiştirildi ve aynı zamanda diğer akaryakıt türleri için de listeler açıldı. Shell firması tarafından satışa sunulan benzin için ortalama satış fiyatı 27,27 Türk Lirası olarak karşımıza çıkıyor. Shell firması tarafından motorin cinsinden akaryakıtlar 29,99 Türk Lirası ücreti ile satışa sunuluyor ve bu durum LPG satış fiyatı için 16,90 Türk Lirası olarak değişim gösteriyor.

Akaryakıta indirim gelecek mi?

Akaryakıt fiyatlarında düşüş beklentisi brent petrolün varil fiyatında yaşanan düşüş ile birlikte tekrar gündeme geldi. Fiyatlara işlenmesi beklenen indirimler için henüz açıklanmış net bir indirim görülmez iken, benzin fiyatlarında anlık bir 25 kuruş değerinde indirim görüldü. bunun dışında henüz akaryakıt fiyatlarında yeni bir fiyat indirimi görülmemekte.

X