Yalova Belediyesi ile Hak ve İş Sendikası arasında imzalanan bir sözleşme ile beraber, işçilerin maaşlarında yeni güncelleme yapıldı. Yapılan güncelleme ile beraber belediye işçilerin en düşük maaşlarında güncellemeye gidildi. Yapılan güncelleme ile beraber, Yalova Belediyesi’nde çalışmakta olan işçilerin maaşlarına hatrı sayılır bir zam yapıldı.

Çay bahçesinde sözleşme imzalandı

Yalova Belediyesi ile Hak ve İş Sendikası arasında imzalana sözleşme, bir çay bahçesinde imzalandı. Belediye binası önünde davul ve zurnalar ile kutlam yapan işçiler, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’u sloganlar ile karşıladı. Daha sonra ise sloganlar ile beraber, sözleşmenin imzalanacağı alana geçildi.

6 ayda yüzde 300 zam yapıldı

Yalova Belediyesi Başkan vekili Mustafa Tutuk, işçilere yapılan zam ile ilgili detayları aktardı. İmzalanan toplu sözleşme ile beraber, Yalova Belediyesi personellerinin en düşük maaşı 8 bin 140 TL olarak değişti. 6 ay içerisinde yüzde 300 oranında bir zam yapıldığını belirten Mustafa Tutuk, “Yalova’mızı güzelleştirmek ve hizmet için çıktığımız yolda sizlerin de alınlarının teriyle bu emeklerinize karşılık biz de belediye yönetimi olarak elimizi taşın altına koyarak sizler için gereğini yaptık. 31.122021 tarihinden sonra 6 ay için yaptığımız zam oranı yüzde 300. Değerli arkadaşlar çalışanımızın en düşük alacağı maaş 8 bin 140, en yüksek 11 bin TL olarak belirledik. Bir aileyiz dedik çalışma arkadaşlarımızı enflasyona karşı ezdirmedik. Bundan sonra da ezdirmeyeceğiz.” diye açıklama yaptı.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan açıklama yaptı

Hak-İş Konfederasyon Genel Başkanı mahmut Arslan ise 800 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşmenin önemini anlattı. İşçiyi ve memuru enflasyona karşı ezdirmeme politikasının uygulanmaya çalıştıklarını belirten Mahmut Arslan, “Yalova’da belediye şirket çalışanlarıyla gerçekten tarihi bir günü paylaşıyoruz. Ülkemizde yaşanan onca ekonomik zorluk, yüksek enflasyon hayatı çekilmez kılan hayat pahalılığı yaşadığımız zorluklara yeni zorluklar getirdi. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti devleti başta kamu çalışanları olmak üzere, emeklilerimiz, memurlarımız, kamuda bakanlıklarda çalışanlarımızın enflasyona karşı ezdirmeme politikası bizim için önemli bir kazanım.” ifadelerine yer verdi.

Başkan vekiline çiçek verdiler

Sözleşmenin imzalanmasından sonra ise belediye işçileri, Yalova Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Tutuk’a çiçek hediye etti. Davul ve zurnalar ile kutlanılan zam haberinin ardından ise Başkanlar ve işçiler, beraber yemek yediler.

İLGİLİ MAKALE  Erken emekli olmak isteyenlere müjde! Bazı meslekler hemen emekli olabiliyor

Neler değişti?

İmzalanan toplu sözleşme, sadece maaş zammından ibaret değil. Sözleşme ile beraber, daha önce belediye işçilerine verilmeyen 5 farklı madde yürürlülüğe girmiş oldu. Bunlar ile beraber işçilerin yevmiyelerine yüzde 55,88 oranında zam yapıldı. Yapılan zamlar ile beraber ise en düşük işçi yevmiyesi, saatlik 260 liraya kadar çıkartılmış oldu. Yalova Belediyesi ve Hak-İş Sendikası arasındaki sözleşme göre, işçilerin almış olduğu sosyal haklara yüzde 10 ile yüzde 1400 arasında artış uygulandı.