Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Kahramanmaraş’ta sektör temsilcileriyle bir araya geldi. “Tarım Sektör Temsilci Toplantısı’na” katılım gösteren Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci Kahramanmaraş’taki temasları kapsamında Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Konferans Salonu’nda birbirinden farklı konulara değindi. Konferansın temasında, tarıma ve tarımda yapılacak düzenlemelere dikkat çeken Kirişçi, tarımsal sulama alanlarına dair  düzenledikleri projelere de değinmeyi ve konuda yaptıkları düzenlemelerine açıklık getirdi. İşte Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin sulama alanlarına dair gerçekleştirdikleri o projeler ve projelerin tüm detayları…

Tarım Bakanı Vahit Kirişçi, Kahramanmaraş’ta konuştu!

Kahramanmaraş’ta sektör temsilcileriyle bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, “Tarım Sektör Temsilci Toplantısı’na” katılım gösterdi. Katıldığı bu program da Kahramanmaraş’taki temasları kapsamında Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Konferans Salonu’nda tarımsal üretime dair birçok açıklamalarda bulunurken, sulama alanlarına dair gerçekleştirdikleri tüm projelere dair açıklamalarda bulundu. Program kapsamında, sulama alanlarına dair gerçekleştirilen projelere dair tüm detaylara değinen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi.

“Bu yeni dönemde 253 sulama projesine sağlayacağımız özel bir finansmanla bunlara tamamlanmaları hususunda hız vereceğiz. Önümüzdeki yıllarda daha büyük sulama yatırımları gerçekleştireceğiz.” Sulama alanları kapsamında 253 sulama projelerine dair düzenlemelerine dair tüm detaylara değinen Prof. Dr. Vahit Kirişci, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak büyük bir aile olduklarına dikkat çekerken 145 bin çalışan sayısının 150 binlere kadar çıkacağını belirtti. Konu kapsamında sözlerine şu şekilde devam etti. “Şu anki haliyle bile Türkiye’nin beşinci büyük bakanlığı durumundayız. Tabii ki bu büyüklük aslında aynı zamanda da bizim sahada daha fazla çalışmamızı, daha fazla gayret göstermemizi de bize emretmektedir. Üstelik sektör olarak ve bakanlığımızın görev sahası itibarıyla dokunmadığınız herhangi bir canlı yok. Sadece insanı kastederek söylemiyorum çünkü bakanlık bünyesindeki 32 birimle bazen diyorum havada uçan, karada koşan, tarlada yetişen, bağda bahçede ekilen biçilen ve bunlardan elde edilen gıdayı tüketen, bu tüketimler itibarıyla da içerde dışarıda bizim hedef kitlemiz olan çok geniş bir popülasyon bizim görev alanımız içerisinde. Bunun sorumluluğunun ve bize yüklediği misyonun farkındayız. Bunun gereği olarak da çalışmalarımızı inşallah hükümetimizin 20 yıllık iktidarı dönemindeki yaptıklarına yeni versiyonlarını ekleyerek devam edeceğiz. Daha dün tarımda dış ticaret istatistik verileri açıklandı, takip etmişsinizdir. Tarım ürünleri ihracatımız 7,2 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek düzeyine çıktı. Ocak-mart 2022 dönemi için yüzde 27’lik bir artış gösterdi ve bu düzeye çıktı. Toplam dış ticaret hacmimiz ise 11,5-12 milyar dolar mertebesine ulaştı.”

İLGİLİ MAKALE  Gübreye, tohuma, ilaca gelen zamdan sonra çiftçiye müjde! 181 milyon 196 bin liralık destek ödemeleri bugün hesaplarda

“253 sulama projesine sağlayacağız”

Katıldığı programda birbirinden farklı konulara dikkat çeken Kirişçi, sulama alanlarıyla alakalı sözlerini şu şekilde bitirdi. “Bu yeni dönemde 253 sulama projesine sağlayacağımız özel bir finansmanla bunlara tamamlanmaları hususunda hız vereceğiz. Önümüzdeki yıllarda daha büyük sulama yatırımları gerçekleştireceğiz. Kahramanmaraşlı da inşallah bundan nasiplenecek çünkü bu şehir bunu ziyadesiyle hak eden ve bunu sanayide göstermiş bir şehir. Tarımda da bu alanda yapılacak yatırımları yine aynı şekilde fazlasıyla gösterecektir.”

Kaynak: https://www.tarimorman.gov.tr/