ATM’ler hayatımıza girdiğinden bu zamana kadar bize sayısız avantaj sağlamış makinelerdir. Zaman kısıtlaması olmaksızın her an yardıma hazır olmasıyla birlikte bazı ufak sıkıntılara da yol açabilirler. Unutulan paralar da elbette bu sıkıntılardan biri. Eğer siz de bu sıkıntıyı yaşayan biri iseniz ATM’de para unutulduğunda yardımcı olacak bilgiler aşağıda yer alıyor.

ATM’de Unutulan Paraya Ne Olur?

  • Size parayı almanız için verilen süre genellikle 10 saniyedir. Bu sürenin sonunda para haznesi kapanır.
  • Unutulan para daha sonrasında ayırt edilebilmesi için başka bir bölüme alınır. Ve unutan banka müşterisi parayı geri almak için talepte bulunana kadar bir süre burada saklanır.
  • Bankayla iletişime geçtiğinizde bu bölüm kontrol edilir ve size gerekli dönüş yapılır.

Para Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

  • Öncelikle soğukkanlı olmalı ve bu duruma karşı bankaların basit çözümleri olduğunu bilmelisiniz.
  • İş saatleri içerisindeyse bankada bulunan güvenlik görevlisi veya diğer görevlilerden yardım rica edebilirsiniz.
  • Mümkünse parayı ATM içine geri alınana kadar sizden başkasının almadığından emin olmalısınız.
  • Eğer iş saatleri dışındaysa bankanın müşteri hizmetleri ile görüşüp parayı unuttuğunuz ATM’yi ve para miktarını belirtmelisiniz.

İzleyin: BANKAMATİKLERDE UNUTULAN PARALARI TOPLADIK

Bankayı Bilgilendirdikten Sonra Ne Olacak?

Banka görevlileri sizden bilgileri temin ettiğinde talebinizi işleme alacaktır. Unuttuğunuzu belirttiğiniz miktar ve ATM doğrulandıktan sonra hesabınızın bağlı olduğu karta gerekli geri ödeme yapılacaktır. İletişime geçtiğiniz banka size SMS veya e-mail yoluyla bilgilendirme yapacaktır. Paranızın hesabınıza geçtiği bilgisini aldıktan sonra istediğiniz ATM’den kolayca unuttuğunuz meblağa ulaşabilirsiniz.

Video: ATM’den başkasının parasını aldı

Unuttuğum Parayı Biri Benden Önce Alırsa Ne Yapmalıyım?

Siz ayrıldıktan hemen sonra biri ya da birileri paranızı aldıysa öncelikle eğer ATM’den uzaklaşmamışsanız hızlıca güvenliğe bildirmeli ve yardım almalısınız. Bankanın gerekli adımları atmadığını düşünüyorsanız en yakın karakola giderek ve başvuruda bulunabilirsiniz. Her ATM’de en az bir güvenlik kamerası bulunur ve bu kamera her görüntüyü kayıt altına alır. Yapmış olduğunuz başvurudan sonra gerekli soruşturmalar yapılır ve paranızı alan kişi tespit edilir. Bu işlem bazen çok uzun sürebilir ve can sıkıcı bir hal alabilir. Bu yüzden ATM’den para çekerken dikkatli olmanızı ve kartınızla paranızı aldığınızdan emin olmanızı öneririz.

X

Etiketlendi:

, ,