Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, doların seyiri hakkında bir kaç yorumda bulundu. Son zamanlarda yaptığı tahminlerle dikkatleri üstüne toplayan Atilla Yeşilada, doların 14 barajını aşması durumunda ekonominin oldukça kötüye gideceğini vurguladı.

Dolar 2021 yılını ne kadardan kapattı?

Dolar kuru 2021 yılının sonlarına doğru sert bir yükselişe geçti. Bu yükselişi ile beraber 18,36 Türk lirasına kadar çıkan dolar kuru, 20 Aralık 2021 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomi planlarıyla birlikte dolar kuru 11 lira seviyesine kadar geriledi. 2021 yılının son işlem gününü 13,27 Türk lirası ile kapatan dolar kuru, an itibari ile 13,55 seviyelerinde kalmış bulunmakta.

Atilla Yeşilada neler söyledi?

Atilla Yeşiladaya göre AKP’nin 2022 yılı dolar kuru hedefi 9 Türk lirası. Ancak Atilla Yeşilada’ya göre dolar kuru, 2021 yılının sonundaki fiyatının 1,25 katı olacağını düşünmekte. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Açıklayacağı faiz kararı, dolar kurunu dalgalandıracaktır. Bu durumda ise bir miktar artış gösterecek olan dolar kuru, 14 liranın çok üzerine çıkarsa, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler ekonomik olarak zor bir yola girecek. Ancak gerekli önlemler alınamazsa, dolar kurunun yükseleceği seviye bu sefer kalıcın olabilir dedi.

Döviz koruması verilse bile vatandaşların Türk lirasına güvenmediği, bu yüzden vatandaşların tekrardan dolara yatırım yapacağını söyleyen Atilla Yeşilada, Şubat ayının sonuna doğru doları tekrardan 18 Türk lirasına çıkacağını söylemekte.

“Bir barajın arkasında su birikiyor, o baraj da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın müdahaleleri. O barajın kapaklarını açarsan ya da o baraj çatlak gösterirse, bütün su yayılıyor ovaya. Nereye kadar gideceğini de kimse bilemez.”-Atilla Yeşilada

İzleyin: Baraj 14 yıkılırsa fena! | Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada

Türkiye’nin borsalarında herhangi bir gelişme görmeyen Atilla Yeşilada, borsadaki fiyatlanmanın zaman alacağını söyledi.

Yaz aylarında çok fazla turist akını olabileceği gündemde. Eğer yaz aylarında beklenen turist akımı gerçekleşirse, ekonomi canlanacaktır. Bu durumda ise Eylül ve Ekim aylarında erken seçim haberleri ortaya çıkacaktır. Çünkü bu canlılık sadece 2 ya da 3 ay kadar sürecek. Fakat bu canlanmanın beklenildiği ay ise Temmuz olarak tahmin edilmekte. Hal böyle olunca, dolar kurunun da Haziran ve Temmuz aylarına kadar 18 lira seviyelerine kadar çıkacağını belirten Atilla Yeşilada, dolar kurunun kritik direnç seviyesinin 14 lira olduğunu belirtti. Ancak dolar bu kritik direnç seviyesini kırarsa, yazın gelecek döviz ile bile yükselebilecek dolar kurunun düşürülemeyeceğini vurguladı.

Etiketlendi:

,