3.600 ek gösterge ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden vatandaşlar, 3.600 ek göstergenin kimleri kapsayacığını merak ediyor. 3.600 ek gösterge ile memurların ve emeklilerin maaşlarında artış gerçekleşecek. Ancak bu ek göstergenin kimleri kapsayacağını merak eden vatandaşlar, 3.600 ek göstergenin kapsamı genişletilecek haberini duyduklarında heyecanlanmaya başladı.

Memur ve emeklilerin maaşlarında artış olacak

Şu an için net rakam belli olmasa bile memurların maaşlarına en az 100 Türk lirası ile 1.500 Türk lirası kadar bir artışın gelmesi gündemde. Bununla birlikte emekli vatandaşların maaşlarına ise en az 2.000 Türk lirası kadar artış bekleniyor.

3600 ek gösterge ile ilgili gelişmeler geçen hafta ortaya çıktı

Para Sayma

Para Sayma

Neredeyse 100 bin vatandaş, 3.600 ek gösterge ile ilgili gelişmelerin ortaya çıkmasını bekliyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında Memur-Sen ile bakanlık temsilcileri bir araya geldi. Bununla birlikte de 3.600 ek göstergenin ilk detayları ortaya çıkmış oldu. Gerçekleşen toplantı sonrası izlenilecek yol haritası ve takvimler belli olmaya başladı. Yapılacak olan düzenleme sadece 4 adet meslek grubu için değil, neredeyse memurların yüzde 90’ını etkileyecek. Ortaya çıkan metinlerde önemli detayların varlığı dikkatleri topluyor.

Yapılacak olan düzenleme yalnızca göstergeleri 3.600’ün atında olanlar için değil, bütün unvanlar için belli bir çalışmanın yürütüldüğü ortaya çıktı. Ayrıca göstergeleri 3600’ün üstünde olanların da katsayılarında bir artışın gerçekleşeceği gündemde. Bütün bunlarla beraber ek göstergesi olmayan meslek grupları için de bir ek gösterge getirilmesi, hazırlanan taslaklarda mevcut.

Unvan ve görevler arası dengesizliğe de düzenleme getirilecek

3.600 ek gösterge taslağının yanındaki başka bir plan ise unvan ve görevler arasındaki dengesilik için yapılacak düzenleme. Bununla birlikte unvanlar ve idareci-hizmetli arasındaki farklılıkların giderilerek kamu hizmetinin etkinliği sağlanmaya çalışılacak.

Düşük maaşlı memurlara müjdeli haber geldi

Banka para sayma

Yapılmış olan komisyon toplantısı öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Kamuda çok sayıda sözleşme biçimi var. Ciddi bir personel sistemi sorunuyla karşı karşıyayız. Bunu da çözeceğiz” demişti. Bu ifade, komisyonun 3.600 ek göstergeyle kamudaki istihdam biçimi farklılıklarını da çözecek ve özellikle düşük maaşlı memurların gelirlerinin önemli ölçüde artmasının sağlanacağına işaret ediyor. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da toplantı öncesi “Ek gösterge sistematiği kamuda çalışanların hem hiyerarşiyi dikkate alarak hem de mesleki sorumluluklarını dikkate alarak oluşturulmuş olan bir düzenleme. Belirli aralıklarla yapılan düzenlemelerle omurga bozukluğunun oluştuğu bu zemini yeniden toparlama ve beklentiyi karşılayacak şekilde neticelendirme konusunda masada olacak ve katkı sunacağız” sözlerini dile getirmişti.

Emekli aylıkları 2.000 Türk lirası yükselecek

Yapılacak olan yeni düzenlemede, emeklilere de güzel haberler geliyor. Yapılması gündemde olan planda, emekli aylıkları için 2.000 Türk lirası kadar bir yükselmenin olacağı düşünülüyor. Ayrıca emekli ikramiyelerinde ise en az 35.000 Türk lirası kadar da ek bir artışın olacağı söylentiler arasında. Ek göstergesi değişecek unvanlardan emekli olmuş kişiler için bir artışın olacağı ya da olmayacağı ise komisyonun hazırlayacağı taslakta belirlenecek.

Tüm memurlar 3.600 ek göstergeden yararlanabilecek mi?

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, 3.600 ek gösterge ile ilgili sorulan soruları cevapladı. Cem kılıç yapılacak olan düzenleme ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

3600 ek gösterge konusu ağustos ayında memur konfederasyonları ile yapılan Toplu Sözleşme Görüşmelerinde karara varılmış, sözleşmeye de yazılmıştı. Şimdi de Bakan Bilgin de, bugün yaptığı açıklamada, kamudaki ek gösterge sorununu çözmek için, bütüncül bir yaklaşım içinde olacaklarını söylüyor. Bakan Bilgin bu konuda olumlu adım atarak sadece din görevlisi, hemşire ve öğretmen gibi alanlara değil tüm memurları kapsayan, tüm kamu görevlilerini kapsayan bir düzenleme yapmanın peşinde ve planları da bu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bugüne kadar yapmış olduğu teknik çalışmalarda sadece belirli meslek gruplarına değil tüm hizmet kategorilerini içine alan çalışmayı getiriyor. Şimdi taraflarla görüşmeler yapılıyor. Önemli olan tarafların da görüşlerinin alındığı sosyal diyalog içerisinde bu konuyu çözüme kavuşturmaktır.