Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, FED’in faiz arttırmasında sonra doların geleceği hakkında konuştu. Eylül ayı ve yıl sonu için kritik açıklamalarda bulunan Selçuk Geçer, 3 haneli dolar kuru ihtimali üzerinde durmaya başladı. Bunlara ek olarak ellerindeki dolarları bozdurmak isteyenleri uyaran Selçuk Geçer, “Dikkatli olun” diye konuştu.

Dolar emin adımlarla 18

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunun dönem dönem kaç TL seviyelerinde olacağını anlattı. Önümüzdeki haftalarda 18 lira seviyesinin muhtemel olduğunun altını çizen Selçuk Geçer, Eylül ayında ise doların 20 TL seviyelerinde olacağını anlattı. Dolar kuru için yıl sonundaki iddiası ise herkesi şaşırttı. Doların yıl sonunda 30 liraya dayanabileceğini belirten Selçuk Geçer, dünyadaki diğer merkez bankalarının faiz arttırması ile dünya ekonomisinin daha büyük bir krize girebileceğini kaydetti.

Özellikle Amerikan Merkez Bankası’nın agresif bir şekilde faiz arttırımına gideceğini belirten Selçuk Geçer, bu faiz arttırımlarının Türkiye ekonomisini derinden etkileyeceğini aktardı. Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, “Dolar 17,88 seviyesine geldi. Emin adımlarla 18’e gidiyor. Rakamların 30 liraya evrildiğini görüyoruz. Dolar kuru hatta 3 hanelere bile gidebilir. Avrupa Merkez Bankası faizleri çok daha agresif bir şekilde artıracak. Bu da Euro dolar paritesini 0,80’lere götürebilir. Fed 100 baz puan görüşü bende daha kuvvetli. Resesyon ve stagflasyon riski var. Dünya ekonomisi daha büyük krizlere gidebilir. Temmuz ayında Fed faiz artışını 100 baz puan yapabilir. Enflasyon kontrol altına alana kadar agresif faiz artışları yapacak. Bu başta Türkiye’yi etkileyecek. 1000 CDS üzerine atabilir. Dolar ilk etapta 18. Eylül ayında 21 lira. Bir sonraki adım kasım – aralık ayında 30 liralık dolar göreceğiz. Faiz artırımlarını işin içine kattığımızda daha da artacak. Dolar endeksi 107 seviyesine gelmişse de 115’e kadar yolu var.” ifadelerini kullandı.

Dolar neden artıyor?

Doların artmasının ardında birçok farklı sebep yatmakta. Ancak ilk sebep, Terkiye’nin kısa vadeli dış borcu. Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, Türkiye’nin kısa vadeli dış borcunun çok yüksek olduğunu kaydetti. Bunlara ek olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Swap hariç döviz rezervleri ekside. Bu yüzden de dolar konusunda Türkiye sıkıntılar yaşıyor. Cari açığın da sürekli olarak artışta olması, Türk liasının değer kaybedip, döviz birimlerinin değer kazanmasındaki en büyük etmen.

İLGİLİ MAKALE  İslam Memiş asgari ücret zammı için Temmuz ayını işaret etti. Bitcoin fiyatlarının yükseceğini söyledi. Önümüzdeki ay dolarda neler olacak?

“Bu filmi bize güzel oynadılar”

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunun geçmişteki seviyelerini anlattı. Özellikle Aralık 2021’de yaşanan dolar düşüşüne değinen Selçuk Geçer, atılan ekonomik adımlar ile sadece 5 ay boyunca etkili olabildiklerini vurguladı. Sonrasında tekrardan dolar kurunun yükselmesi, ülkemiz ekonomisi açısından oldukça kötü bir durum. Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer,  “Dolardaki ilk hedef 17,80 sonrasına 19 lira olacak. Bu seviyeye önümüzdeki günlerde gelirsek şaşırmayın. Dolar 27 Aralık’ta 12 liraya geldi. Ama bu artık olmayacak. Merkez Bankası o dönem 20- 30 milyar dolarlık bir para harcamıştı. Bu maceranın toplam süreci 5 ay. 5 ay içerisinden 12 liradan tekrar 17 liraya çıktı. 18 saymıyorum o 1-2 saatlik bir olay. Bu filmi bize güzel oynadılar. Doları 13 ila 14’te tutamıyorlar. Borçları çıkardığımızda rezervlerimiz eksilerde. Neden?” yorumlarını yaptı.