Yüz binlerce öğrenciyi yakından ilgilendiren haber yayınlandı. Sosyal Güvenlik Kurumunun yayınladığı verilere göre, geçen yıl stajyer ve kursiyer sayılarının 1 milyon 440 bini geçtiği belirlendi. Artan gen stajyerleri, yeni iş hayatlarına daha verimli ve istekli hazırlamak için yeni bir düzenlemenin geleceğinin haberi verildi. Staj esnasında alacakları fiyatın ücreti değişti! Tüm detaylar haberimizde…

Stajyerlerin yüzü güldü! Aylık ücretleri belli oldu

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaptığı açıklama bu kez yüz binlerce öğrencinin yüzünü güldürdü. Staj yapan gençleri, yeni meslek hayatlarına daha istekli hazırlamak için alacakları ücretler değişti. Staj yapan gençler 1250 ₺ ücret alacağı belirlendi. Haber Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geldi. Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na alınan Ulusal Staj Programı’na 135 binin üzerinde çiçeği burnunda genç başvurdu. 90 binin üzerinde gence geri dönüş yapılırken, işe başlayacakları kurum belli oldu. 45  bine yakın genç ilk ücretlerini devletten aldı. Programa katılım için için kariyerkapisi.cbiko.gov.tr platformu üzerinden başvuruyu tamamlayabilir, 31 Marta kadar şansınızı deneyebilirsiniz. Program, gençlerin iş yaşamını mezun olmadan önce deneyimleme, başarılı olacakları alanları yakından tanıma, sahip oldukları teorik bilgi, becerileri sahada uygulama imkânı sağlanarak bireysel gelişimlerine destek veriyor. Programın amacı, gençlerin meslek hayatlarını sevmeleri ve daha mutlu olmaları üzerine kurulurken, sahip oldukları teorik bilgileri sahada uygulama imkanı sağlanarak bireysel farklılıklarının kazanmasını sağlamaktan geçiyor.

Staja hangi öğrenciler başvurabilir?

Ön lisans, lisans, yüksek lisans öğrencileri programa katılım gösterebilirken, yurt dışında lisan, yüksek lisans yapan Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi öğrencileri de başvuru yapabiliyor. Organize Sanayi Bölgelerindeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu öğrencileri de programa katılım hakkını kazanırken, KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik donanımlı gençlerin yetişmesi kolaylaşacak.

Staj programına katılım nasıl yapılır?

Programa katılım, e-devlet üzerinden online olarak  “Kariyer Kapısı” bölümünden direkt olarak gerçekleştirmek mümkün. Yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin tüm öğrenciler tek tıkla başvurularını gerçekleştirebiliyorken, Türkiye’de ilk olarak öğrencilerin akademik başarılarının haricinde  “sanatsal-sosyal” ve “sportif” puanları da hesaplanıyor. İşverenler, bu incelemeler doğrultusunda yeteneği olan öğrencilere kolaylıkla ulaşabilme imkanına sahip oluyor.

İLGİLİ MAKALE  2023'te bu burçlar çok şanslı olacak! İşte yeni yılda şansı dönecek burçlar (Kaynak: soru.com.tr)

Değerlendirmelerin tarafsız yapılmasına özen gösteriliyor

Yapılan başvurular sonucunda, değerlendirme sürecine giren öğrencilerin tamamı staj için objektif bir şekilde seçiliyor. Programda değerlendirilen öğrenciler, yaşamları boyunca sergiledikleri çalışmalar göz önünde bulundurularak seçilirken; başvuran stajyer adayların profili, kimlik ve iletişim bilgileri gizlenerek ‘stajyer havuzunda’ toparlanıyor.

Emeklilik sigortasının başlangıcının yapılacağı konuşuluyor

Staj döneminde başlatılan, sağlık sigortasının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı “Ulusal Genç İstihdam Stratejisi” programına göre, emeklilik prim sigortasına çevrileceği konuşuluyor.  Öğrencilere uzun dönem staj imkanı tanırken, yarı dönemli istihdam sahibi olmalı düşünülen hedefler arasında yerini alıyor.