TYT ve AYT sınavında, iyi bir derece yapmak istiyorsanız, sayısal derslerinizin çok iyi olması gerekiyor. Öğrenmeniz gereken çokça konu varken nasıl ders çalışacağınız kafanızı karıştırıyor olabilir. Doğru çalışma methodları nelerdir? Ne sıklıkla ders çalışmalıyız? bu soruların cevabını bulduğunuzda sınavda iyi bir derece yapma yolunda ilk adımınızı atmış olacaksınız.

İzleyin: Sayısal derslere nasıl çalışmalıyız? Herkes sayısal derslerde başarılı olabilir mi?

Sayısal derslere nasıl çalışmalıyız?

Ders çalışmaya başlamadan önce, öğrenci kendine dürüst olmalı ve eksiklerini iyi analiz etmeli. Eksik olduğunu tespit ettiğini konuların üzerine gitmeli ve gerektiği yerde takviye ders almalı. Uzmanlara göre öğrencilerin en büyük eksikliği derslerini tekrar etmemeleri ve anladıklarını düşündükleri konuları tam anlamıyla anlayamamaları.

Öğretmeninizin verdiği bilgiler, öğretmenizin çözdüğü sorular, bunlar tekrar edildiği zaman gerçekten özümsenmiş mi yoksa anladığını düşündüğünüz bir soruda problem mi yaşıyorsunuz? Önce bunu açığa çıkartmak lazım.  Öğrencinin yapması gereken bir diğer şey, elindeki kaynaklardan soru çözmek. Öğrencilerin bu konuda eksik bıraktığı bir şey var, soruyu çözüyorlar kontrolünü ediyorlar ve bırakıyorlar. Kesinlikle yanlış yapılan sorular öğretmene sorulmalı. Bunu sadece sayısal dersler için değil bütün derslerinizde uygulamalısınız. Son olarak öğrenciler olabildiğince farklı kaynaklardan soru çözmeli çünkü her kaynağın yazarlarının farklı bir bakış açısı var. -Mustafa Ergün

Sayısal derslere nasıl çalışmalıyız

Herkes sayısal derslerde başarılı olabilir mi?

Bazı öğrenciler sözel derslerle ilgiliyken bazı öğrenciler sayısal derslere daha yatkındır. Fakat bu demek değil ki sözel derslerle ilgilen bir öğrenci sayısal derslerde başarılı olamasın. Fakat burada bireysel farklar öne çıkıyor. Öğrencinin ilköğretim zamanında aldığı eğitim lise zamanında aldığı eğitim okuduğu okullar üniversite sınavına hazırlık tam 12 yıllık bir süreç sayısal derslerde başarılı olmak tabi ki gerekli özveriyle çalışıldığı zaman herkes tarafından başarılabilir.

Biraz geçmişiniz, biraz bugün yaptıklarınız birde bahsettiğimiz öğrenme olayı var öğrenci öğrenme problemi yaşıyor mu veya hızlı öğrenebiliyor mu bu öğrendiklerini hızlı bir şekilde sonuca vardırabiliyor mu bunlar öğrencinin ne oranda sayısal yapabildiğini belirleyen faktörler tabi buna başka bir faktörü daha eklememiz gerekiyor. Son yıllarda çok fazla görüyoruz öğrencilerimizde çalışma problemleri çalışma zorlukları büyük bir grup için gerçekten çalışmak kolay bir şey değil çalışma sabrını gösterebilen buna emek veren dayanıklı öğrenciler biraz daha sınırlı olduğunu düşündüğümüz gruptan bile olsa sayısal derslerde başarılı olabilir. -Mustafa Ergün

Herkes sayısal derslerde başarılı olabilir mi

Hangi kaynaklardan ders çalışılır?

Ülkemizde oldukça fazla yayın evi var ve çokça ders kaynağı bulunmakta. Bu durum öğrenciler için oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor. Kaynağınızı seçerken en önemli nokta sizin seviyenizdir. Seviyenizi tespit edip, size uygun bir kaynak satın almalısınız. Doğru kaynağı seçerken en doğru yol gösterici, diğer öğrencilerin yorumlarıdır. Sınavlarda derece yapmış öğrencilerin kaynaklarını kullanabilirsiniz. Uzmanlara göre olabildiğince çeşitli kaynaklardan ders çalışmalısınız.

X