Kelimelerin doğru anlamlarını bilmek ve doğru kullanmak yazım dünyasında olduğu kadar hayatın birçok alanında önem arz etmektedir. Türk Dil Kurumu’nun sitesinde birden çok kelimenin doğru yazılımı nasıldır gibi aramalar yapıldığı görülmektedir.

Özellikle Türkçede iki kelimenin yan yana gelerek oluşturduğu kelimelerin doğru yazılımının karıştırılması çoğunlukla karşılaşılan olaylardan olmaktadır. Bu kelimelerden bir tanesi de bugünkü kelimesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pek çok kelimede karşılaşıldığı üzere bugünkü kelimesinin kullanımında da oldukça yoğun hatalar olduğu görülmektedir. Bu kelimenin en doğru şekilde yazılmış hali Türk Dil Kurumu’nun çeviri içi sözlük sayfasında bulunmaktadır.

Türk Dil Kurumu’na Göre Bugünkü Mü, Bu günkü Mü?

Türk Dil Kurumu bugünkü kelimesinin doğru yazılışını resmi sitesi aracılığıyla insanlara duyurmuştur. Bu kelime sıfat olarak kullanılmaktadır. Anlamına bakıldığında; bugün olan, bugüne özgü, bugün yapılan anlamındadır. İçinde bulunduğumuz güne özel bir olay, durum veya faaliyet belirtmek amacıyla kullanılır.

Bugünkü kelimesinin doğru yazımı ise birleşik şekilde olmalıdır. Ayrı kullanılırsa hata yapılmış olur. Cümle içinde kullanılan bugünkü kelimesinin doğru kullanımı önemli ölçüde dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Özellikle resmi yazışmalarda kelimelerin doğru anlamda ve doğru şekilde yazılması, noktalamanın doğru kullanılmış olması her açıdan yazıyı yazan kişi hakkında karşı tarafın belirli fikirler edinmesinde rol oynar.

Olumlu bir önsezi bırakmak yazar açısından önemlidir. Bunun için de bugünkü kelimesinden örnek verildiği gibi diğer pek çok kelimenin doğru yazılması gerekir. Birkaç cümlede bugünkü nasıl kullanıldığına bakılırsa;

Seni en çok bugünkü halinle beğeniyorum. Diğer günler gibi mutsuz olma sakın, bugünkü gibi hayatının geri kalan tüm günlerinde ve senelerinde çok mutlu ol.

Bugünkü maçın rövanşını zaman kaybetmeden almamız gerekiyor arkadaşlar. Biz kimseye yenildiler dedirtmeyiz.

Bugünkü Kelimesinin Cümle İçinde Örnek Kullanımı

Bugünkü kelimesinin cümle içinde nasıl kullanıldığını birkaç örnekle açıklamak gerekirse;

Ahmet’ten haberin var mı? Birkaç gündür gözükmüyor. Telefonunu aradım fakat ulaşamadım. Bugünkü temsilciler toplantısında bulunması gerekiyordu ama gelmedi. İnsanlara karşı beni mahcup durumda bırakması katlanılacak şey değil.

Diğer günlere oranla bugünkü ders programı fazlasıyla ağır geliyor. Acaba bugün okula gitmesek mi?

İLGİLİ MAKALE  A’dan Z’ye eş anlamlı kelimler

Bugünkü yemek gerçekten muhteşem olmuştu. Yemek şirketini tebrik etmek gerekiyor.

Her gün farklı duygular içerisine giriyorum. Özellikle bugünkü duygularım beni yerle yeksan etme konusunda oldukça iddialı. Kendimi hiç iyi hissetmiyorum.

Bugünkü kelimesiyle kurulmuş cümle çeşitliliğini artırmak mümkündür. Bu kelime hangi cümlede kullanılırsa kullanılsın bitişik yazılmalıdır.

Bugünki Mi, Bugünkü mü Doğru Yazılmıştır?

Kelimenin ayrı mı bitişik mi yazılır tartışmasının ardından bugünkü kelimesindeki “ki” hecesinin nasıl yazılacağı da önemli ölçüde tartışma konusu olmaktadır. Ne kadar hecenin normal hali ki olsada bugünkü kelimesine uyarlanırken “i” harfi “ü” harfine dönerek bugünkü olur. Burada da kelimenin doğru yazılımı bugünkü şeklindedir.

  • Hatalı: Bugünki
  • Doğru: Bugünkü

Bugünkü Kelimesinin Kökeni

Türkçe sözcük, isim halinde zaman içinde bulunulan an, bulunulan gün anlamlarına gelir. Türkçe den alınan bugünkü kelimesi, bugün içinde yaşanan olay anlamına gelir. Genel olarak kökeni Türkçedir. Bugün içerisinde yaşanmış olan her şey için bugünkü kelimesi kullanılarak zaman belirtilebilir. Bugün kelimesinden türeyip bugünkü olur yani kelimenin kökü bugündür.

Bugünkü Kelimesinin Yanlış Kullanıldığı Cümleler

Kelimenin doğru kullanımını anlatmak önemli fakat yanlışı görüp doğruya yönelmek daha da önemlidir. Öğrenilmesi gereken yanlışlar doğruların gelmesine yardımcı olur. Bazı yanlış kullanılmış bugünkü kelimesinden bahsedersek de şu şekil örnekler vermek mümkündür;

  • Yanlış: Bu günki maç kaç kaç bitti, hiç kimsenin haberi yok mu?
  • Doğru: Bugünkü maç kaç kaç bitti, hiç kimsenin haberi yok mu?
  • Yanlış: Gelecek günlerde bugün kü kadar güzel olacaksa eğer dünyanın en mutlu insanı ben olacağım demektir.
  • Doğru: Gelecek günlerde bugünkü kadar güzel olacaksa eğer dünyanın en mutlu insanı ben olacağım demektir.
  • Yanlış: Sen her yıl tatile çıkıyorsun, bu günkü gideceğin tatil kaç gün sürecek.
  • Doğru: Sen her yıl tatile çıkıyorsun, bugünkü gideceğin tatil kaç gün sürecek.

Bugün Kelimesi Birleşik Yapılı Mıdır?

Bugün kelimesi birleşik yapılıdır, dolayısıyla bugünkü kelimesi de birleşik yapılı olur. Kelime “bu” ve “gün” den birleşmiştir. Böylece yapısı bakımından birleşik yapılı bir kelimedir.