Muffin yapmak için belli püf noktalarını bilmek gerekmektedir. Oldukça lezzetli bir tatlı olan muffin, yapımı kolay ve zahmetsizdir. Bu yazımızda sizlere muffin nasıl yapılır? Sorusunu cevapladık.

Muffin nasıl yapılır?

Muffin, ekmek ve tatlı arasında kalmış oldukça lezzetli bir tatlıdır. Genellikle küçük kek şeklinde hazırlanan muffin, daha çok çay yanında servis edilmektedir. Muffin, sade ya da içinde herhangi bir dolgu ile hazırlanabilir. Çeşitli kuruyemişler, çikolata damlaları, kurutulmuş meyve parçaları kullanarak bu tatlınızı güzelleştirebilirsiniz. Kremalı ya da kremasız olarak servis edilebilen muffin, ilk çıktığında tatlı ekmek diye tanıtılırdı. Şimdi ise çay sohbetlerimizin vazgeçilmez bir tatlısı olmuş durumda.

Muffin yapmak için belli püf noktalar vardır. Eğer bu püf noktaları uygularsanız, yapacağınız muffin sünger gibi yumuşacık ve lezzetli olacaktır. Muffin için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 4 adet yumurta
  • 1,5 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağından biraz az sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı labne peyniri
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 2,5 su bardağı elenmiş un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya

Muffin hazırlamak için, ilk önce 4 adet yumurtamızı bir kap içerisine kırıyoruz. Fakat sadece yumurtanın akını alıyoruz ve yumurtanın sarısını ayırıyoruz. Daha sonra yumurta akını köpük haline gelinceye kadar çırpıyoruz. Ayırdığımız yumurta sarılarını ise başka bir kaba boşaltıyoruz ve 1,5 bardağı toz şeker koyup çırpıyoruz. Yumurta sarısı ve şekeri iyice çırptıktan sonra, yumurta sarısına 1 su bardağı kadar süt ekliyoruz ve çırpmaya devam ediyoruz. Daha sonra 1 su bardağından biraz eksik sıvı yağ, 2 yemek kaşığı labne peyniri ve 2 yemek kaşığı yoğurt ekliyoruz. Bu bileşenleri de ekledikten sonra harcımızı çırpmaya devam ediyoruz.

Harcımızı hazırlarken içine elenmiş 2,5 su bardağı un, 1 paket kabartma tozu ve 1 paket vanilyayı ilave ederek karıştırıyoruz. Burada önemli olan, eklediğimiz un gibi bileşenlerin harç içinde homojen bir şekilde dağılması. Bu yüzden bu bileşenleri ekledikten sonra, en az 7 ya da 8 dakika kadar karıştırmanız gerekmektedir. Daha sonra, çırptığımız yumurta akını da harca eliyoruz. Bir adet spatula yardımı ile yumurta akının köpüklerini söndürmeden karıştırıyoruz.

İLGİLİ MAKALE  Bu kahvaltı keki sayesinde her sabah erken uyanmanıza gerek kalmayacak! İşe gidenlerin dikkatine

izleyin: En Yumuşak Muffin Tarifi 👍👍 pişman olmayacağınız garanti lezzet

Elimizde kalan harç muffin için tamamiyle hazırdır. Bu kek hamurunu, muffin kalıplarına pay ediyoruz. Yapacağımız bu tatlı kabaracağı için, muffin kalıplarında biraz boşluk bırakmanızda fayda var. Daha sonra önceden ısıttığımız fırına yerleştiriyoruz. Fırın 170 derecede olacak ve keklerimiz 20 dakika boyunca pişecek. Bu yazımızda vereceğimiz ölçüleri kullanarak muffin yaparsanız, 30 adet muffin elde edeceksinizdir. Orantılı bir şekilde malzemelerin ölçüsünü arttırırsanız, daha fazla muffin elde edebilirsiniz.

Fırından aldıktan sonra isteğe bağlı olarak süsleyebilirsiniz. Bunun için kurutulmuş meyveler, siyah ve beyaz çikolata parçacıkları, pudra şekeri ve krem şanti işinizi görecektir. Bu malzemeler sayesinde hazırladığınız bu tatlılar, oldukça ilgi çekici ve lezzetli görünecektir.

X