Geleneksel kültürümüzden gelen yerde oturarak yemenin faydalarını duyunca kulaklarınıza inanamayacaksınız. Bu geleneği hala sürdürenler vardır elbet ama modernize edilmiş haliyle sofralar sandalyelere taşındı. Ancak yerde oturup yemenin faydalarını öğrendikten sonra fikriniz de alışkanlıklarınız da değişebilir.

Yerde oturarak yemenin sanılanın aksine sosyo-ekonomik durumla ilgisi yok. Öyle ki sadece yerde oturmuş olmuyorsunuz aynı zamanda sağlığınıza yarar getirerek yoga etkisi yakalamış oluyorsunuz. Faydalarını saymaya kilo kaybını sağlamasıyla başlıyoruz. Fit görünüme sahip olmak, kalori yakmak isteyenler için yerde oturarak yemeği tercih etmek iyi bir fikir olacaktır. Kilo almamanızın temel nedeni ağır yemekler tüketmek ve aldığımız kalorileri yakamamaktır. Oysa yerde yemek yediğimiz zaman vagus sinirinin mideniz dolu olsun ya da olmasın, mideden beyne sinyal göndermesine olanak vermiş olursunuz. Aynı zamanda bu sayede daha yavaş yemiş olursunuz ve fazla kalorinin önüne geçersiniz.

Oturarak yemek yemenin diğer bir faydası sindirimi kolaylaştırması. Bu pozisyonda yemek yemek için öne eğilmek ve orijinal duruşa geri dönmek gerekir ki bu da sindirim sularının salgılanmasına yardımcı olur. Böylelikle beyne sindirime hazır olması için sinyal gönderilmiş olur, sindirim daha fazla kolaylaşır. Duruşunuz için de önemli etkileri olacak elbet. Yerde oturduğunuz zaman duruşunuz otomatik olarak düzeltilir, sırtınızı düzleşir ve omurganızı uzatmış olursunuz. Tabi bu sayede tüm yorgunluk, ağrı ve acıyı yok olmuş olur. Esneklik kazanmayı isteyenleri de böyle alalım. Bağdaş kurarak yerde oturmak dizlerin, kalçaların, omurganın, göğsün ve ayak bileklerinin esnemesini sağlar.

Eklem sağlığınız için de pozisyonun önemi oldukça fazla. Gün içinde gündelik telaşla yanlış duruşlarımız yüzünden o kadar fazla kası gereksiz yere çalıştırıyoruz ki sonucunda da ağrılar bizi bekliyor. Bu yanlış duruşları fark etmiyor ve önemsemiyoruz belki ancak zaman içinde özellikle sırt ve bel kaslarının esnekliğini kaybetmesine sebebiyet veriyor. Diz çökerken veya bağdaş kurarken  bazı oturma duruşları ile bir sandalyede otururken çalıştırmadığınız birçok kası aktive etmiş oluruz. Doğru duruş oldukça önemli bir konu çünkü omurganın fizyolojik eğrisini korur. Böylelikle omurgada bulunan disklerin fazla basınçtan kurtulmasını sağlar.

İLGİLİ MAKALE  Yemek sırasında 'su' içersek: Yemek yerken su içmenin zararı var mı?

Zihninizi arındırır ve ömrünüzü uzatır

Biliyoruz biraz ütopik geliyor ama gerçek. Yerde oturmak yaşamınıza birkaç yıl ekleyebilir. Yapılan ilginç araştırma sonucuna göre, yerde bağdaş kurarak oturan ve hiç destek almadan kalkanları daha uzun yaşama ihtimali yüksek. Bu durumun nedeni ise o pozisyondan ayağa kalkabilmek için çok fazla esneklik ve güç gerektirmesi.

Bildiğiniz gibi yerde bağdaş kurarak oturmak yoga ve meditasyon için ideal pozisyondur. Bu pozisyon odaklanmanızı daha kolay hale getirir. Dikkat oranınızı artırır ve stresinizi en aza indirir. Aynı şekilde bu pozisyonda yemek yeme daha dikkatli olmanızı sağlayacak. Son olarak söylemeden geçmeyelim, bu pozisyon vücudunuzdaki oksijen oranını artırır.