Kedi besleyen insanlar, kedi maması dışında başka hangi besinleri verebilecekleri konusunda kafalarında soru işaretleri bulunuyor. Kedilerinizin kade maması dışında bazı besinler ile de besleyebilirsiniz. Ancak bu besinler kedilerinizde verirken dikkat etmelisiniz. Zira kedileriniz bu tarz besinleri fazla tüketirse, kilo sorunları ve diğer bazı sağlık sorunları ile karşılaşabilir. Bunun için de kedilerinizi mama dışında farklı besinler ile beslerken dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yazımızda sizlere kedilerinizi kedi maması dışında hangi besinler ile besleyebileceğinizi anlattık.

Yumurta

Yumurta, besin değerleri açısından oldukça zengin bir gıdadır. Aynı zamanda kediler yumurtayı çok sever. Ancak yumurtanızın akı çiğ olduğu zaman, kedilerinizde sindirim sorunlarına neden olabilir. Bunun için de yumurtayı haşlayarak kedinize vermenizi tavsiye ediyoruz. Ancak herhangi bir baharat ve tuz eklememeniz gerekiyor. Yumurta kediniz için çok değerli bir protein kaynağı olacaktır. Ancak kedilerinizin ayda bir defa yumurta tüketmesi tavsiye ediliyor.

Makarna, patates, pirinç

Bu tarz karbonhidrat değeri yüksek olan besinler, kedileriniz için çok değerli bir enerji kaynağı olabilir. Çünkü besinlerin içerisinde bol miktarda nişasta bulunuyor. Ancak kedilerinizin bu besinleri tüketirken aşırıya kaçmamasını tavsiye ediyoruz. Eğer kedileriniz bu besinler sıklıkla tüketirse, kısa süre içerisinde kilo sorunları ile baş etmek zorunda kalabilir. Bu yüzden ayda bir ya da iki defaya mahsus bu besinleri tüketmesi, kedileriniz için yeterli olacaktır.

Tavuk

Tavuk, kediler için çok yararlı bir gıdadır. Ancak bazı kedilerin bünyesi alerjiye müsait olabilir. Tavuk da alerjik reaksiyonları tetikleyecek besin maddelerine sahip. Bu yüzden kedilerinizin tavuk tüketirken dikkatli olmanız gerekiyor. Zira bu alerjik reaksiyonlar çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Ayrıca tavukları çiğ bir şekilde vermemenizi tavsiye ediyoruz. Kedilere tavuk verirken en mantıklı pişirme yöntemi, haşlama olacaktır. Ayda bir kere vereceğiniz tavuk, kedilerinizin mutlu olmasına yetecektir.

Çim

Dışarı çıktığınızda çimleri kemiren kediler görmüşsünüzdür. Fakat dişlerini kaşıdıklarını zannettiğimiz kediler, çim yiyerek midelerini rahatlatıyor. Bu yüzden kedi besliyorsanız, evinizde bir saksıya çim ekmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü kediler hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlar yaşadığında çim kemirmeye başlarlar. Çimin içeriğindeki maddeler ise bu hazımsızlığın dinmesine ve şişkinliğin ise inmesine yardımcı olmaktadır.

Balık

Balığın içeriğinde bulunan maddeler, kediler için oldukça yararlıdır. Çünkü kediler de insanlar gibi sağlıklı yağlara ihtiyaç duyuyor. Balıkta ise bu sağlıklı yağlar mevcuttur. Ayrıca balıkta bulunan fosfor, kedinizin görme yetisinin sağlığı için de oldukça yararlıdır. Ancak kedinizin sağlığı için balıkların kılçıklarını ayırarak vermeniz çok önemlidir. Kediler bu şekilde balıkları bayılarak tüketecektir. Haftada 1 defa balık tüketmek, kedilerin sağlığı için yeterli olacaktır.

Sebzeler

Kedileri etçil canlılar olarak biliriz. Aslında yanlış bilmiyorsunuz. Ancak kediler sebzeleri de tüketmeyi seviyorlar. Genellikle diyet yapan kedilerin sebze ile dengeli bir beslenme çeşidine alışması gerekiyor. Bu sayede çok daha rahat kilo verebilirler. Ancak sebze tek başına kedilerin ilgisini çekmez. Bu yüzden de diğer mamalar ile sebzeyi karıştırarak kedilere vermenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca sebze tüketmek, kedilerin hazımsızlık sorunlarını da ortadan kaldıracaktır.