Kadınlar için en önemli şeylerden biri bakımlı, ışıl ışıl parlayan saçları olsa gerek. Bir türlü şekil almayan, sürekli kabaran saçlar da kadınlar için kabusa dönüşebiliyor. Tabi bu durumdan kurtulmanın, saçlarınızı yatıştırıp ipeksi görünüme kavuşmanın yolları mevcut. İpek gibi düz ve parlayan saçlar hayaliniz ise şanslısınız, bakım önerileri ve sağlıklı saçlar için gereken her detayı sizler için derledik.

İzleyin; Kabaran saçlar korkulu rüyası olanlara müjde! İpek saçlar için tavsiyeler

Kabaran, elektriklenen ve şekil almayan saçlar kadınların çilesi haline geliyor. Bu sorunlara çoğunlukla kıvırcık ve dalgalı saç tiplerinde rastlanıyor. Temel nedeni ise nemsizlik ya da fazla nem oluyor. Tabi gerekli bakımları yaptığınız takdirde bu sorunlara veda etmeniz mümkün.

Kuruturken dikkatli olun

Havalar daha da soğudu ve kış aylarında hepimiz kurutma makinesi kullanmak zorunda kalıyoruz. Ancak saçlarınızın kabarık bir görünümde olmasını istemiyorsanız dikkatli olmalısınız. Kurutma makineleri ne yazık ki saçın nem dengesini bozuyor. Mümkün oldukça kurutma makinelerinden uzak durmalısınız. Eğer duş aldıktan sonra hemen dışarı çıkmanız gerekmiyorsa makine kullanmadan saçlarınızın kendi kendine kurumasını beklemenizi öneririz. Kurutma makinesi kullanmak zorunda olduğunuz durumlarda ise düşük sıcaklıkta kullanmanız gerekiyor. Dipten uca kurutma yöntemi uyguluyorsanız buna hemen son verin. Bu yöntem saçın daha da kabarmasına neden olur. Kurutma işlemi sırasında makinenin dağıtıcı başlığını kullanabilirsiniz.

Olmazsa olmaz: Nemlendirici ürünler

Nemsiz kalan saçlar kabarmanın en temel nedenidir. Bu yüzden saçlarınızın nem dengesini korumalı ve buna uygun ürünler kullanmalısınız. Bakım yaparken kullandığınız şampuan, saç kremi ve bakım kremi gibi ürünlerin nemlendirici özellikte olması önem taşıyor. Bunun dışında haftada 1 bakım kürleri veya yoğun nem veren maskeleri kullanmanız da fayda var.

Sıcak sudan kaçının

Sıcak su saçın nemini azaltacağı için yasaklar listesinde yerini alıyor. Uzak durmalısınız çünkü sıcak su kullanımı saç derisindeki gözeneklerin zarar görmesine ve serum dengesinin bozulmasına yol açar. Bunun sonucu olarak ya daha yağlı ya da daha kuru bir saç derisi dizi bekliyor olacaktır. Kuru kalan saçlar da daha kabarık ve bakımsız görünerek sizi mutsuz edecektir. Siz siz olun duş alırken ılık su tercih edin.

İLGİLİ MAKALE  Koltuk altı kıllarınızdan jiletsiz kurtulmanızı sağlayacak ev yapımı yollar

Havlu mikro fiber özellikte olmalı

Duştan çıktınız ve kurutma makinesi yerine havluya sarıp beklemeyi tercih ettiniz diyelim eğer o havlu sıradan bir havluysa saçlarınız kabardı demektir. Zaten saçları havluya sarmak saç derinizin nefes almasını önler. Bu nedenle sakıncalıdır. Saçlarınızı uzun süre havluda bekletmemelisiniz. Kurutmak için ise mikrofiber havlu ya da pamuklu bir tişört kullanmanız da fayda var böylelikle saçınızın nemini almadan kurutmayı başarırsınız.

Yastık kılıfınızın pamuklu olmasın

Genellikle pamuklu ve yumuşak yastıklar tercih nedenidir ancak pamuklu yastıklar saçlarımızın elektriklenmesine yol açar. Pamuklu yastık kılıfları gece boyu sürtünmeye neden olduğundan ipeksi görünüm kaybolur.

Şampuan seçimi

İpek gibi saçlar için kullandığınız şampuanların içerikleri oldukça önemli. Kaçınmanız gereken ilk şey sülfat. Sülfat içeren ürünler saçın doğal yağını kaybetmesini sağlıyor ve dengesini bozuyor. Aynı şekilde alkol de saçın kurumasına ve kabarmasına yol açan maddelerden. Bakımlı saçlar için alkol ve sülfat içerikli ürünlerden uzaklaşın. Gliserin içeren ürünleri kullanmaya özen gösterin. Gliserin, saçları dıştan içe sararak nemin saç tellerine hapsolmasını sağlar. Bu sayede de saçlarınızın kabarma ihtimali en aza iner. Düzenli kullanım yaptığınız takdirde aradaki farkı göreceksiniz. Son olarak saçlarınız sürekli kabarıyorsa mutlaka saç kremi kullanmalısınız. Saçlarınızı yıkadıktan sonra krem kullanmanız saçlarınızın korunması ve güçlenmesini sağlar.

X