Evrenin enerjiler üzerine kurulu olduğunu düşünürsek pozitif enerjiden olumlu etkilendiğimiz kadar, negatif enerjiler de bir o kadar olumsuz etki bırakabilir. Bu her zaman insanlarla ilgili olmayabilir, bulunduğumuz ortamlar yaşadığımız evler de bizi oldukça etkiler. Evinize negatif enerji veren bazı nesneleri sizler için derledik. Ancak endişe etmeyin yapacağınız ufak tefek değişimlerle evinizin enerjisini yenileyebilirsiniz.

Negatif enerjilerin bizlere ve yaşantımıza olumsuz etkileri olduğu çok eski zamanlardan beri biliniyor. Evimizdeki negatif nesneleri tespit etmek ve bunları değiştirmek kazanmamız gereken en temel becerilerdendir diyebiliriz. Herkesin bir şekilde karşısına çıkacak olan negatif enerjiler mevcuttur ama bu enerjileri erkenden tespit etmek ortadan kaldırmanız yaşayabileceğiniz potansiyel sorunlardan ve bu enerjilerin yan etkilerinden sizi koruyacaktır. Hemen hemen hepimiz girdiğimiz bazı ortamlarda kendimizi iyi hissederken bazılarında ise rahatız hissederiz. Bunun temel nedeni her evin kendine ait enerjisi olmasıdır, bu iyi de olabilir kötü de. Çok ufak nüanslarla bu negatif atmosferi dağıtabilirsiniz. Negatif, kaotik enerjiyi ortadan kaldırma bilincini edinmek ve bunu alışkanlığa döndürmek alanınızı daha hafif, daha parlak ve daha yaratıcı hissettirebilir.

Kırık çanak ve çömlek

Bardak veya tabaklarınızda çatlaklar oluştuğu zaman bazı durumlarda kullanımınızı etkilemez ancak bunu sakın yapmayın. Kırılmış veya çatlamış eşyalarınızdan hemen kurtulmanızı tavsiye ediyoruz. Ortamı kasvetli bir havaya bürüyen kırık tabaklarınız aynı zamanda üzüntüye de davetiye çıkaracaktır. Feng Shui’ye göre, kırık tabakları veya bardakları  kullanmak, yaşamda sıkıntılara ve başarısızlıklara yol açabilir. Uyarmadan geçmeyelim, yontma kaplarda yemek yemekte hem mali durumunuzu hem de sağlığınızı etkileyecektir.

Televizyon

Evinizde olmasa da yatak odasında televizyon bulundurmak kötü bir fikir diyebiliriz. Feng Shui’de yin ve yang etkisinden bahsedebiliriz. Yang enerjisini serbest bırakan bir aynaya eşitken, yin ise  bizi sakinleştiren ve daha iyi uyumamıza yardımcı olan rahat bir ortam yaratmak için çalışır. Tam da bu nedenle yatak odalarımızda bulunması gereken enerji yindir. Fakat buna rağmen yatak odanızda bir televizyon ünitesi bulundurursanız odanız yang ile dolar ve bu da sizi rahatsız eder. Eğer televizyonu odanızdan çıkaracak durumunuz yoksa bile üzerini örterek negatif enerjisini azaltabilirsiniz.

Solan çiçekler ve bitkiler

Feng shui evinizdeki bitkilerin her zaman canlı ve sağlıklı olmasını öneriyor çünkü solan bitkiler evde kötü kötü chi’ye yol açar. Evinizdeki bitkilerin bakımını düzenli olarak yapın ancak herhangi bir solma dikkatinizi çekerse hemen yeni bir bitkiyle değiştirin. Ölmekte olan ve solmuş bitkileriniz eve negatif enerji yayarken, yeşil bitkiler ise canlılık ve pozitif enerji yükler.

Durmuş saatler

Feng Shui kuralları, durmuş saatlerin sabitlenmesini emreder. Zaten durmuş saatlerin şanssızlık yaratacağı inancı halk arasında yaygın bir inanıştır. Hayatta bir noktada takılıp kaldığınız ve ilerleyemediğiniz anlamına gelir. Evinizde durmuş saatleri bulundurmak inanışa göre, aşk ve kariyer hayatınızı olumsuz etkileyebilir ve ilerleme kaydedemezsiniz.

Dikenli bitkiler

Kaktüs gibi dikenli bitkilerin çatışmalar ve fikir ayrılıklarına neden olduğuna inanılır. Özellikle bu konuda Feng Shui kuralları nettir, dikenli bitkileri asla oturma odası, yatak odası ve ana girişe yerleştirmemelisiniz. Açık havada bulundurmanızda bir sakınca yoktur. Ancak aksi takdirde hem ikili ilişkileriniz hem de finansal sorunlarınız olumsuz etkilenecektir.

Feng Shui’yi basitçe tanımlayacak olursak, Feng Şui, “rüzgâr” ve “su” anlamına gelen, doğada var olan yaşam enerjisini, yaşanılan mekânlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisidir. Feng şui, eski bir Çin yerleşim uygulaması olup, çevreyle uyumunu sağlamaya yönelik, uzayda mekânın ayarını yapmaya yönelik bir uygulamadır.

X