Tuz kullanımı; bağırsakların çürümesini önlemek, besinlerden lezzet almak, vücudun ihtiyaç duyduğu iyot oranına ulaşmak ve bazı minerallerin vücut içerisinde olmasını sağlamak adına önemlidir. Tuz kullanımının insan vücudu için hayati bir önemi olmasına karşın bazı tuzların zeka seviyesine ve beyin yapısına zarar verdiği ortaya çıkarılmıştır.

Vücuda faydası olmayan ve yalnızca amaç olarak lezzet katmayı hedefleyen bu tuzlar, farkına varılmadan sıklıkla tüketilebiliyor. Özellikle zeka gelişimine ve seviyesine zarar veren bu tuzlarla ilgili; hangi tuzlar olduğu, neden zekaya zarar verdiği ve zeka gelişimine zarar vermemesi için hangi tuzların vücuda tüketim yoluyla alınması gerektiği biliniyor olmalıdır.

Tuzlar Ne Sebeple Zeka Geriliğine Yol Açar?

Tuzların içerisinde olması gereken en önemli mineraller sodyum ve potasyum mineralleridir. Bu mineraller düzenli aralıklarla ve dozunda olarak insan vücuduna alınırsa; büyüme hormonlarının yeterli oranda ve dengeli salgılandığı, beyin içerisindeki hormonların aktif salınım yapabildiği ve beyin yapısındaki dokuların kendilerini onararak geliştiği görülür.

Bu sebeple sodyum ve potasyum bakımından zengin olmayan tuzların beyinsel gelişime engel olduğu ortaya çıkmıştır. Gelişim açısından durağan olan ve olması gerekenden daha az mineralle beslendiği için daha yavaş çalışan beyin ise zeka geriliğine yol açacaktır.

Hangi Tuzlar Zeka Geriliğine Yol Açar?

Tuzların doğrudan zeka geriliğine neden olacağı söylemek yanlış bir tanı olurken bazı tuzların faydası olmamasına karşın; sodyum ve potasyumu yüksek tuzlar yerine tüketilmelerinden kaynaklı olarak, fazla miktarda yetersiz değerli tuz alımına bağlı, dolaylı etkilerle zeka seviyesine zararı olduğu saptanmıştır.

Bu sonuçlara gebe olan tuzlar şöyledir:

  • Kaya tuzu
  • Himalaya tuzları
  • Besinler içerisinde olmayan, laboratuvar ortamında üretilen suni tuzlar
  • İşlem görmemiş olduğu halde doğadan alınarak doğrudan tüketilmek istenen kirli tuzlar

Zeka seviyesi üzerinde büyük problemlere yol açabilecek tuzlardır. Ayrıca bağırsak gelişimi için de tuzların önemi fazla olduğundan, bu tuzlar kullanıldıkça bedenin bütüncül olarak zarara uğraması söz konusudur.

Hangi Tuzlar Zeka Geriliğine Yol Açmaz?

Tuz tüketiminin yanlış olması sebebiyle zekada bir tahribat oluşması istenmiyorsa bazı noktalar bilinmelidir. İyot içeren tuzlar bu bakımdan zekaya ve bütün vücuda yararı yüksek tuzlar arasındadır.

İyotlu tuzların yeterli oranda içerdiği iyot ile; büyüme hormonları dengelenir ve nöbetleşe büyüme gösteren vücudun her alanına yararlı tuz yeterli gelir, beyin oluşumuna destek olan iyot sayesinde öğrenme kolaylaşır ve zekanın aktif kullanımı ile gelişimi mümkündür.

İyotlu tuzların doğadan hazır halde alınan tuzlardan farkı işlenmiş olmasıdır ancak bu işlem esnasında tuzun yararlı kısmına zarar verilerek yalnızca lezzet katmasına odaklanılmamıştır. İyotlu tuzlara ek olarak tuz içeren sebzeler de doğada yetişmiş olarak mevcuttur. Tuz oranı yüksek sebzelerin alınması ve fazla kaynatılmadan, ısıya maruz bırakılmadan tüketilmesiyle de zeka seviyesi korunarak geliştirilir.

Tuzlar Ne Sürede Zeka Geriliğine Yol Açar?

Tuz tüketiminin yanlış olması halinde zeka geriliği hemen kendisini göstermez. Yanlış tüketimin devam ediyor olması ve vücudun faydasız tuza maruz bırakılırken iyot, sodyum ve potasyumdan mahrum edilmesi halinde uzun sürede zeka geriliği oluşur. İnsan vücuduna günde belirli gramlarda alınacak tuzun zararlı olması nedeniyle ortalama iki senede zeka geriliği oluşacaktır.

Özellikle bebeklik ve ergenlik ile yaşlılık süreçlerinde faydalı tuzun fazla önemli olduğu saptanmıştır. Bebeklerde ve çocuklarda zeka oluşumu yeni başladığı için ve hızlı bir ilerleme gerçekleştiriliyor olduğu için yanlış tuz tüketimiyle zeka geriliği çabuk baş gösterecektir. Bebeklerde ortalama bir yılda, çocuklarda iki yılda etkisi hissedilen zeka geriliği sorunlarda çözüm süreci de uzayacaktır.

Faydalı sanılıyor olmasına rağmen zararı fazla olan kaya tuzu ve işlenmemiş tuzlar tüketilmeyi bırakıldıktan ve yararlı olan iyotlu tuza geçildikten sonra zeka kendisini toparlamaya başlar. Gerekli çalışmalarla ve iyot, sodyum potasyum alım miktarında dengeye ulaşılmasıyla zeka geriliğinin çözülmesi sağlanabilir.