Müslümanların birbirlerine cuma günlerini kutlamak için gönderdikleri mesajlara cuma mesajı denilmektedir. Günümüzde cuma mesajları bir gelenek halini almıştır. Cuma gününün bir toplanma günü olduğu ifade edildiği için bugün kişilerin birbirlerine hatırlatma yapılır.

Cuma günü kutsal bir gün olduğu kabul edildiği için kişiler birbirini tebrik etme ihtiyacı hissederler. Bazı kişiler de cuma mesajlarını önemli bilgilerden diğer kişilerinde bilgilenmesi için gönderirler. Aynı zamanda cuma gününü Müslümanlar bayram olarak da ifade ederler. Bayramlarda nasıl kutlama mesajı gönderiliyor ise cuma gününü kutlamak için de aynı mantıkla mesaj gönderilir.

Cuma Mesajı Nasıl Olur? 

Cuma mesajları anlamlı, kısa ve güzel olmalıdır. Anlatılmak istenen güzel sözler ile anlatılmalıdır.

Cuma Mesajı Neden Önemlidir?

Cuma mesajı atmanın önemi şu şekilde sıralanabilir;

 • Cuma mesajları göndermek kişiler arasında muhabbetin artmasına sebep olur.
 • Cuma mesajlarının içeriğinde yer alan dini sözler, dini duyguların canlanmasına sebep olur.
 • Günümüzde yoğunluktan dolayı unutulmuş olan önemli ve özel bir gün hatırlatılmış olur.
 • Dinimizin anlaşılması açısından önem arz eder.

Uzun uzun mesaj atanların amacı unutulan dini duyguları hatırlatmak olabilir. Aynı zamanda bilgilendirme amacı da güdüyor olabilir. Günlerin birbirine karışmaması açısından bakacak olursak cuma mesajları bu şekilde bir hatırlatma sağlayabilir. Başka bir sebepte kişinin sevap kazanması için yapıyor olmasıdır.

Cuma Mesajı Kimlere Gönderilir?

Cuma mesajları tüm Müslümanlara gönderilebilir. Bu konuda herhangi bir ayrım yapılması doğru olmaz. Önemli olan bugünün hatırlatılması olduğu için herkese gönderimi sağlanabilir.

İşte 51 seçilmiş cuma mesajı

Birkaç cuma mesajına örnek verecek olursak;

 1. Melekler sizin için daima duacınız olsun. Yüreğiniz ferah ve ilhamınız bol olsun. Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed şefaatçiniz olsun. Cumanız mübarek olsun.
 2. Allah’ım, ey insanların rabbi! Zararımızı gider, şifa ver. Şifa veren sensin. (Buhari, Tıbb, 38)
 3. Allah’ım rızkımıza bolluk, kalbimize ferahlık, ömrümüze bereket ver! Amin. Cumanız mübarek olsun.
 4. Ya Rabbi! Sesimizi duyansın, hallerimizi bilensin. Açtık gönlümüzü sana, sen imdat eyle, sen affeyle, sen yollarımızı hayır eyle. HAYIRLI CUMALAR.
 5. Allah’ım rızkımıza bolluk, kalbimize ferahlık, ömrümüze bereket ver! Amin. Cumanız mübarek olsun.
 6. Ey Rabbim! Gözlerimden sevgiyle bakan ışıkları eksik etme, hayırları görmeyi ve her yaratılanı senden dolayı sevmeyi nasip et! Amin. Hayırlı Cumalar.
 7. Hakkımızda her şeyin hayırlısını ver Allah’ım. Amin! Hayırlı Cumalar.
 8. Hakkı sevenlerden, Hidayete Erenlerden, Resulü görenlerden, cennete girenlerden, günahları affedilenlerden olmak dileğiyle. Hayırlı Cumalar
 9. Rabbim bu güzel günde, dilimizi duasız, dualarımızı cevapsız bırakmasın. Hayırlı cumalar.
 10. Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur. Ra’d,13/28. Hayırlı Cumalar.
 11. Bugün her zamanki bayram kabul olsun. Hüzünler sevince dönüşsün. Rabbim yaralarınız sarsın. Cumanız hayırlara vesile olsun.
 12. İnsan yeşil yapraktır, solup gideceği yer kara topraktır. Maksat yazı yazmak değil, böyle mübarek bir günde dostları hatırlamaktır. Hayırlı Cumalar.
 13. Allah’ım dilimizden ve gönlümüzden adını eksik etme Bizlere senin sevdiklerinin arasında olmayı ve cemalini görebilmeyi nasip et. Hayırlı Cumalar…
 14. “Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür…” (M1976 Müslim, Cum’a, 17) Cumamız mübarek olsun.
 15. Bizim en büyük aşkımızdır Cuma. Cuması aşk olanın, aşkı baki olsun.
 16. Yüce Rabbim. Omuzumuzda onca GÜNAH yüküyle, sana açtık ellerimizi. Derinden bir OF değil, yürekten bir AF diliyoruz. -Hayırlı Nurlu Cumalar.
 17. Cuma gününde bir saat vardır ki Müslüman, bu saate isabet ederek hayırlı bir şey isterse Allah ona istediğini verir. (Müslim, Cuma, 15) Hayırlı Cumalar.
 18. Rabbimizin buyur kulum hitabıyla müşerref olanlardan olmamız dileğiyle… Hayırlı Cumalar
 19. Ey Rabbim, bize Cennetin kokusunu duyur ve onun nimetlerinden nasiplendir. Bize ateşin kokusunu duyurma. Amin, hayırlı cumalar dilerim.
 20. Hiçbir şeyin hiçbir şeye yetmediği yerde Allah herkese yeter. Cumanız mübarek olsun.
 21. Öyle bir dua et ki; günahın tövbenin büyüklüğünden ağlasın…Şeytandan yaradana sığınki nefsin seni değil; sen nefsini yakasın. Hayırlı Cumalar.
 22. Allah’ım! Geçmiş ve gelecek, gizli ve açık bütün günahlarımı bağışla! Benim ilâhım sensin. Senden başka ilâh yoktur. (Buhari, Tevhid 35)
 23. Yeter ki yürekten gelsin sesler. Allah her duayı kabul edendir. Hayırlı Cumalar.
 24. Yüce rabbim! Omzumuz da onca günah yüküyle, sana açtık ellerimizi… Derinden bir OF değil, yürekten bir af diliyoruz… Hayırlı Nurlu Cumalar.
 25. Ettiğin her dua derdine deva, sağlığına şifa, gözüne nur, gönlüne huzur, ailene ve sevdiklerine huzur getirsin. Hayırlı Cumalar.
 26. Bütün güzelliklerin kilidini kendinde bulunduran “Rabbim” Hakkımızda en hayırlı kilitleri aç. Âmin. Cumamız bayram tadında olsun inşallah.
 27. Cuma günü vefat eden müminlere şehit sevabı verilir ve kabir azabından korunur.’ Cumamız Mubarek olsun inşallah.
 28. Bütün güzelliklerin kilidini kendinde bulunduran “Rabbim” Hakkımızda en hayırlı kilitleri aç… Amin. Cumamız bayram tadında olsun inşallah…
 29. Ey Nefsim Şeytana Yem Olmak mı Yoksa Cennette Gül Olmak mı Niyetin, Bırak Yakamı Secde Edeyim Sen Huzura Er, Ben İmanla Öleyim. Hayırlı Cumalar.
 30. Birgün dünyaya ait bir derdin olursa Rabbine dönüp benim büyük bir derdim var deme, derdine dönüp benim büyük bir RABBİM var de.. HAYIRLI CUMALAR..
 31. Allah’ın nuruyla, ümmetini selamlayan gül yüzlü nur Peygamberin (sav) şefaati üzerinize olsun. Hayırlı Cumalar.
 32. Rabbim Seni bugün de dua edenlerden her daim şükredenlerden, sevmeyi bilenlerden, Ya Rabbi Cennet te gezenlerden eyle! Hayırlı Cumalar.
 33. Bütün kapıların anahtarlarını kendinde bulunduran Allah’ım. Hakkımızda en hayırlı kapıyı aç. Hayırlı cumalar dilerim.
 34. Allah’tan bir dua gibi Peygamber’den bir armağan gibi sevabınız bol olsun! Hayırlı Cumalar…
 35. Kalpler imanla, gönüller huzurla dolsun saadetler hepimizin olsun ne kurulan bağlar bozulsun ne de dostlar unutulsun Cumanız Mübarek Olsun.
 36. Allahım! Bilerek veya bilmeyerek islediğimiz hatalarımızı, günahlarımızı bağışla. Bizlere merhamet buyur. Şüphesiz Sen merhametlilerin en merhametlisisin. hayırlı cumalar.
 37. Tekrarı yok hayatın, ne yeniden yaşamak mümkün ne de yaşadıklarını silebilmek.
 38. Allah’ım dilimizden ve gönlümüzden adını eksik etme Bizlere senin sevdiklerinin arasında olmayı ve cemalini görebilmeyi nasip et. Hayırlı Cumalar.
 39. Ey Rabbimiz! Günlerimizi geleceğimize hazırla ve hayatımızı bereketli ve mağfur kıl! Hayırlı cumalar.
 40. Ruhu öldürmek bedeni öldürmekten daha büyük bir cinayettir. Hayırlı cumalar.
 41. ‘Ben, beni seven ümmetimi almadan cennete girmem.’ Diyen Sevgilinin (S.A.V) ümmeti olmanın hakkını verebilmek duası ile hayırlı cumalar dilerim.
 42. “Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür…” (M1976 Müslim, Cum’a, 17) Cumamız mübarek olsun!
 43. Allah’ım dilimizden ve gönlümüzden adını eksik etme Bizlere senin sevdiklerinin arasında olmayı ve cemalini görebilmeyi nasip et. Hayırlı Cumalar.
 44. Cuma günü vefat eden müminlere şehit sevabı verilir ve kabir azabından korunur. Cumamız Mübarek olsun inşallah.
 45. Önemli olan ise karanlıkta doğru yolu bulabilmektir. Allahım sana el açtık bizi affet. Bizlere iki cihanda da iyilik ve güzellik nasip et. Bizi senin yolundan ayırma. Cumanız mübarek olsun.
 46. Ettiğin her dua derdine deva, sağlığına şifa, gözüne nur, gönlüne huzur, ailene ve sevdiklerine huzur getirsin. Hayırlı Cumalar.
 47. Allah’ım sen kalbimizden geçenleri hakkımızda hayırlı eyle. Hayırlı cumalar.
 48. Melekler daima duacınız olsun. Yüreğiniz ferah, ilhamınız bol olsun. Sevgili peygamberimiz, şefaatçiniz olsun. Cumanız mübarek olsun.
 49. Önce yollar uzanır hakka yürümek için, tomurcuklar güller açar onu görmek için, dua eden biri var senin için. sende dua et ALLAH için. cumanız mübarek olsun
 50. Allah’ım! Sen affedicisin, Kerim’sin, affı seversin, beni affet. (Tirmizî, Deavât, 84.) Hayırlı cumalar…
 51. Bugün ellerinizi her zamankinden daha çok açın avucunuza melekler gül koysun, yüreğiniz coşsun Cuma gününüz mübarek olsun. Allah’ın bize bahşettiği en güzel gününüzü kutlarım.
İLGİLİ MAKALE  Anneye doğum günü için mesajlar (Kaynak: soru.com.tr)

 

Cuma Mesajı Atmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Cuma günü Kuran’ı kerimde ve hadislerde de mübarek gün olarak kabul edilir. Bu sebeple de Müslümanlar için önemli sayılarak birbirlerine hatırlatma ihtiyacı içerisinde olurlar. Bunun yanı sıra özellikle de güneşin doğduğu en önemli günün cuma günü olduğu da ifade edilenler arasında yer alır. Günlerin en önemlisi olarak kabul edilen gün cuma günüdür.

Cuma günü Hz.Adem babamızın cennetten çıktığı ifade edilenler arasında yer alır. Dünyaya geliş günü olması sebebiyle de önem arz eder. Yani insanlığın dünyada ilk yaratıldığı gün olması sebebiyle bayram olarak kabul edilebilir. Bazı söylentilere göre Yahudilerin ve Hristiyanların cuma gününün ibadet günü olduğunu kabul eder. Daha sonra ise anlaşmazlığa düştükleri söylenir ve Hristiyanlar pazar gününü, Yahudiler ise cumartesi gününü ibadet günü olarak seçer.

Cuma Mesajı İle Ne Anlatılmak İstenir?

Cuma mesajlarının en önemli sebebi günü unutan kişiler için hatırlatıcı olmasıdır. Aynı zamanda bugün atılan mesajlarla uzakta olan sevdiklerimizi unutmamış olduğumuzu göstermiş oluruz. Dua içerikli mesajlar göndererek onlar için dua ettiğimizi belli ederiz. Dini mesajlara ile unutulan değerler hatırlatılır. Sevmenin ve sevilmenin değeri de cuma günü gönderilen mesajlar ile anlatılmış olabilir.