Üniversiteler, her gencin hayal kurduğu yaşama giden son köprüdür. Bölüme ve fakülteye göre 4 ya da 6 yıl arasında bir zamanı alan üniversiteler, gençlerin kendini daha özgür hissettiği bir ortamı oluşturmaktadır. Türkiye’de bir üniversiteye yerleşebilmek için zorlu yollardan geçmeniz gerekmektedir. Lise hayatınız boyunca düzenli olarak ders çalışmalı, planlı hareket ederek geleceğinize yatırım yapmalısınız. Eğer lise hayatınızda bunları yapmazsanız, istediğiniz üniversiteye yerleşmeniz o kadar zor olacaktır.

Ülkemizde üniversite sayısı son yıllarda artmaktadır. Özellikle bir çok vakıf üniversitesi, son 10 yılda hizmet vermeye başlamış ve mezunlarını istihdam etmeyi başarmıştır. Bir çok vakıf üniversitesi hala eğitim seviyesini yükseltmeye çalışırken, devlet üniversiteleri çıtayı oldukça açtı. Ancak son 10 yılda URAP sistemi kriterlerinin değişmesi, Ülkemizdeki iyi üniversitelerin bile gerilemesine neden oldu. Hal böyle olunca dünya genelinde iyi konumda olan üniversitelerimiz, dünya standartlarından uzaklaşmaya başlamıştır. Bu durumun en büyük sebebi ise atıf olan makale sayısının artmaması. Ayrıca bu makaleler etki değerleri düşük olan dergilerde yayınlanmaktadır. Bu yüzden de ülkemizin güzide üniversitelerin dünya sıralamasındaki değeri oldukça düşmüştür.

URAP laboratuvarı tarafından yayınlanan listeye göre, Türkiye’nin en iyi üniversitesi Hacettepe Üniversitesi olmuştur. Ardından da Orta Doğu Teknik Üniversitesi gelirken, en iyi üçüncü üniversitemiz ise İstanbul Teknik Üniversitesi oldu. Gazi Üniversitesi son yıllarda büyük bir yükselişte. 6. sıraya kadar yükselen Gazi Üniversitesi, imkanlarıyla üniversite hayali kuran öğrencilerin gözlerini boyamakta.

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri

Türkiye’deki en iyi ilk 3 üniversiteyi biliyorsunuz. Fakat bu liste sizi şaşırtabilir. Çünkü bazı vakıf üniversiteleri büyük gelişme kaydederken, bazı devlet üniversiteleri ise eski adından söz ettirememekte. Aşağıdaki listede 2020-2021 yıllarındaki Türkiye’nin en iyi ilk 20 üniversitesi bulunmaktadır.

 1. Hacettepe Üniversitesi
 2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 3. İstanbul Teknik Üniversitesi
 4. İstanbul Üniversitesi
 5. Koç Üniversitesi
 6. Ankara Üniversitesi
 7. Boğaziçi Üniversitesi
 8. Ege Üniversitesi
 9. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 10. Gebze Üniversitesi
 11. Gazi Üniversitesi
 12. Yıldız Teknik Üniversitesi
 13. Sabancı Üniversitesi
 14. İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi
 15. Atatürk Üniversitesi
 16. Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
 17. Erciyes Üniversitesi
 18. Marmara Üniversitesi
 19. Dokuz Eylül Üniversitesi
 20. Selçuk Üniversitesi
İLGİLİ MAKALE  Üniversiteye hazırlanan öğrenci nasıl çalışmalıdır?

URAP puanlarına göre Türkiye’nin ilk 20 üniversitesi bu şekildedir. Listeden de anlaşılacağı gibi bir çok devlet üniversitesinin eski şaşalı günleri geride kalmış gibi gözükmekte. Bununla beraber bir çok vakıf üniversitesi de eğitim ve bilim konusunda kendilerini oldukça geliştirmişe benziyor.

Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi içerisinde 98 araştırma tesisi, 1 konservatuar, 15 fakülte, 15 enstitü, 2. yüksekokul ve 4 tane meslek yüksekokulu bulundurmaktadır. 2010 ile 2014 yılları arasında en iyi üniversite listesinde ilk sırayı alan Hacettepe Üniversitesi, 2018 ve 2021 yılları arasında da en iyi üniversiteler listesinde ilk sıradaydı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

41 lisans programı, 5 fakülte, 105 yüksek lisans ve 70 doktora programı bulunduran Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizce’dir. Bazı yıllarda zirveyi Hacettepe Üniversitesi’nden kapsa da akademik kadrosu çok güçlü olan bir üniversitedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi

13 fakülte, 39 bölüm ve 6 enstitü yer almaktadır. 360 laboratuvar ve 13 araştırma merkezi, üniversiteyi ARGE konusunda öncü üniversitelerimiz arasına sokmuştur. Ülkemizde Mühendislik Fakültesi dendiğinde akıllara ilk gelen üniversite, İstanbul Teknik Üniversitesi’dir.