Travazol krem, birçok insanın vücudunda meydana gelen kaşıntı, egzama, kızarıklık ve ağrılı iltihap gibi cilt hastalıklarında kullanılıyor. Alerjik hastalıkları da iyi gelen ve iyileştirici özelliği bulunan Trvazol kremi eczaneler aracılığıyla temin ediliyor.

Uzman doktor tarafından tavsiye edilmediği sürece kullanılması doğru değildir. Çünkü Travazol kremi içinde alerji oluşturabilecek bir madde olabilir. Bundan dolayı problemin düzelmesinden ziya daha bir durumu ortaya çıkabilir.

Travazol Krem Ne İşe Yarar?

Birçok mikroba karşı etkili olan Travazol kremi ciltte meydana gelen yüzeysel mantar hastalıklarında kullanılıyor. Lekelere, mayalara, maya mantarlarında ve bulaşıcı hastalıklara sebep olan organizmalara karşı etkisi bulunuyor.

Travazol krem deride bulunan iltihabı kurutarak yanma, kaşıntı ve sızıntıları önlüyor. Arı sokması, böcek ısırığı ve sinek ısırması gibi durumlarda iltihap kapan iyileşmesinde de kullanılır.

Travazol krem

Travazol krem

Travazol Krem Nasıl Kullanılır?

Deri hastalıkları için doktor tarafından verilen Travazol kremi düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Krem günde 2 sefer olmak üzere hastalık olan yere uygulanır. Her ilaçta olduğu gibi ilacın ambalajında yer alan prospektüs okunarak da detaylı bilgi sahibi olunabilir. Travazol her zaman doktorun veya eczacının anlattığı gibi kullanılması fayda sağlayacaktır. Doktor ile koordineli bir şekilde Travazol tedavisi hastalık olan yerin iyileşmesiyle beraber 2 hafta sonunda sonlandırılması lazım. Kasık ve genital bölgelerde kullanıma uygun olarak üretilmektedir.

Travazol Kremin Fiyatı

Travazol doktor tarafından önerilen ve reçete ile satılan bir ilaç türüdür. Sadece eczanelerde bulunan Travazol kremi yaklaşık olarak 24,70 TL olarak satışı yapılıyor. Doktor tarafından cilt hastalığı için verilen Travazol kremi gönül rahatlığı ile eczaneden alarak kullanabilirsiniz.

Travazol krem

Travazol krem

Travazol Kremin Faydaları Nelerdir?

Travazol krem birçok cilt hastalığından kullanılan bir krem olarak ön plana çıkıyor. Bundan dolayı kremin birçok faydası bulunuyor. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz.

  • Travazol krem pişik tedavisinde sıklıkla kullanılıyor.
  • Vajinal kaşıntılara iyi geliyor.
  • Cilt lekelerinin giderilmesinde kullanılıyor.
  • Ayakta meydana gelen kaşıntılara çözüm oluyor.
  • İltihaplı sivilcelere kesin çözüm sunuyor.

Travazol krem içinde yer alan etken maddesi ile cildin yenilenmesine ve beslenmesine de katkı sunuyor. Ayrıca yaz aylarında güneş yanıklar sonucunda oluşan iltihaplanmalara iyi geliyor.

Travazol Kremin Yan Etkileri Var Mıdır?

Tüm ilaçlarda olduğu Travazol kreminde de yan etkiler olabilir. İlaç içinde bulunan etken maddelere karşı duyarlı kişilerde yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bazı durumlarda hemen doktorla iletişime geçilmelidir.

Kıl kökü iltihabı, deride renk değişikliği, deride kıllanma, döküntü, kaşıntı, yanma ve ağı çevresinde meydana gelebilecek iltihaplanma gibi durumlarda doktora danışılmalıdır. Annelerin gebelik ve emzirme dönemlerinde Travazol kremin fazla kullanılması halinde bebekler de olumsuz yan etkiler ortaya çıkabilir. Özellikle gebeliğin son haftasında bu kremin kullanılması daha büyük sıkıntılara neden olabilir.

Travazol krem

Travazol krem

Travazol Kremin Saklanma Koşulları

Tüm ilaçlarda olduğu Travazol kremi de çocukların yetişemeyeceği yerlerde saklanılması oldukça önemlidir. İlaçların bozulmaması için 25 derece oda sıcaklığı altında muhafaza edilmesi gerekir. Kremin son kullanma tarihine uygun bir şekilde kullanılması gerekir.

İlaç ambalajında bulunan son kullanma tarihinden sonra kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca üründe herhangi bir bozukluk fark edilmesi halinde de kullanılmaması gerekmektedir. Tüm ilaçlar sağlık açısından faydalı olduğu gibi yanlış yapılması halinde kötü sonuçların doğmasına neden olabilir.

İlaçların kullanımı, saklanılması gibi durumlar çok hassas konular arasında yer alıyor. Bu yazımızda Travazol krem fiyatı ve kullanımı hakkında detaylı bilgiler sunduk. İlaçların her zaman doktor reçeteleri doğrultusunda ve eczanelerden alınması oldukça önem arz etmektedir.

KULLANMA TALİMATI

TRAVAZOL %1+%0,1 krem Deriye uygulanır.

Etkin madde:1 g TRAVAZOL, 10 mg izokonazol nitrat ve 1 mg diflukortolon valerat içerir.

Yardımcı maddeler: Likit parafin, polisorbat 60, disodyum EDTA, vazelin, setostearil alkol, sorbitan stearat, distile su. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Bu Kullanma Talimatında:
1. TRAVAZOL nedir ve ne için kullanılır?
2. TRAVAZOL’ü kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. TRAVAZOL nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. TRAVAZOL’ün saklanması
Başlıkları yer almaktadır.

1. TRAVAZOL nedir ve ne için kullanılır?
TRAVAZOL, ağır iltihabi veya ekzemalarla birlikte seyreden (örneğin ellerde, parmak araları, kasık ve genital bölgelerde) derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının başlangıç veya ara tedavisi için kullanılır. TRAVAZOL’ün ambalaj büyüklüğü 15 g’dır ve 1 g TRAVAZOL 10 mg (%1) izokonazol nitrat ve 1 mg (%0,1) diflukortolon valerat etkin maddelerini içerir. Bu ilaç iki aktif madde içerir, izokonazol nitrat ve diflukortolon valerat. İzokonazol nitrat derinin fungal hastalıklarını tedavi eder ve diflukortolon valerat derinin enflamasyonunu baskılar ve kaşıntı, yanma ve ağrı gibi şikayetleri yatıştırır.

2. TRAVAZOL’ü kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
TRAVAZOL’ü aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ Eğer;
Etkin maddeler izokonazol nitrat, diflukortolon valerat veya TRAVAZOL’ün içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı bir hassasiyetiniz (alerjiniz) varsa,
Tedavi alanında tüberküloz (verem) veya frengi (sifiliz) enfeksiyonuyla ilgili deri lezyonlarınız varsa,
Viral enfeksiyonunuz varsa örn. Herpes, zona veya su çiçeği (Varicella, Herpes zoster),
Yüzde kronik cilt inflamasyonu varsa (rozacea), ağız çevresinde cilt inflamasyonu varsa (perioral dermatit) veya tedavi edilecek bölgede bir aşı sonrası bir deri reaksiyonu varsa. TRAVAZOL’ü aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ TRAVAZOL kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. TRAVAZOL kullanırken aşağıdakilerin bilinmesi önemlidir:
Cildinizde aynı zamanda bakteriyel bir enfeksiyon varsa doktorunuz bu enfeksiyonu tedavi etmek için TRAVAZOL’e ilave olarak başka bir ilaç reçete edecektir.
TRAVAZOL’ü yüzünüze uygularken gözlerinizle temas etmesine izin vermeyin.
Glukokortikoid içeren topikal ilaçların vücudun geniş alanlarına, özellikle sargıyla örtülü alanlarda (bebek bezi, sargı bezi) yoğun ve uzun süreli uygulanması sistemik yan etki (tüm vücudu etkileyen) riskini artırır.
TRAVAZOL’ü sargı bezi ile kapalı olarak, fazla miktarlarda, uzun süreli olarak uygularsanız veya gözlerin etrafına uygularsanız bir göz hastalığı olan glokom oluşması riski vardır. Daha önce göz içi basıncında artma (glokom) şikayetiniz olduysa doktorunuzu bilgilendiriniz.
Eğer TRAVAZOL genital bölgelere uygulanırsa, bileşenlerinden bir kısmı prezervatifler veya diyaframlar gibi lateks ürünlerde hasar oluşturabilir. Bu nedenle, bunlar doğum kontrolü veya HIV enfeksiyonu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu etkilerini yitirmiş olabilirler. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.
TRAVAZOL ile tedavinin başarılı olabilmesi için düzenli hijyen önlemleri esastır. Tekrarlayan enfeksiyonları önlemek için şunları yapmalısınız:
– Çamaşırlarınızı günlük olarak değiştirmelisiniz (el ve yüz bezleriniz, havlularınız, iç çamaşırlarınız tercihen pamuklu kumaştan olmalıdır) ve çok sıcak hatta kaynar su ile yıkamalısınız.
– Ayak parmak araları yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır.
– Çoraplar her gün değiştirilmelidir.
Mikonazol, ekonazol ve tiokonazol içeren mantar ilaçları kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız. TRAVAZOL’ün yiyecek ve içecek ile kullanılması TRAVAZOL’ü yiyecek ve içecek aldığınız esnada kullanabilirsiniz. Hamilelik İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, gebelik olasılığınız varsa veya bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Doktorunuz TRAVAZOL kullanımının faydalarını riskler karşısında dikkatle değerlendirecektir. Glukokortikoidler anne karnındaki bebeğin gelişminde risk oluşmasını önlemek için gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır. Hamileyseniz, TRAVAZOL’ü özellikle bir sargıyla kapalı olarak kullanımdan, vücudun geniş alanlarına uygulamaktan veya uzun süreli kullanımdan kaçınınız.Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.Emzirme İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Diflukortolon valerat ve izokonazol nitrat kombinasyonunun anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirilen çocuklara yönelik risk göz ardı edilemez. Emziriyorsanız, – TRAVAZOL’ü göğüs bölgesine uygulamayınız. – TRAVAZOL’ü özellikle bir sargıyla kapalı olarak veya vücudun geniş alanlarına uygulamaktan kaçınmalısınız. – TRAVAZOL’ü uzun süreli olarak kullanmaktan kaçınmalısınız. TRAVAZOL kullanımı ile doğurganlığın etkilendiğini gösteren bir veri yoktur.
Araç ve makine kullanımı TRAVAZOL ile tedavi olan hastalarda, araç ve makine kullanımı üzerine herhangi bir etki gözlemlenmemiştir. TRAVAZOL’üniçeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler TRAVAZOL içeriğindeki setostearil alkol lokal deri reaksiyonlarına (örneğin kontak dermatite) sebebiyet verebilir. Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacışu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz. TRAVAZOL ile diğer ilaçların etkileşimi bilinmemektedir.

3. TRAVAZOL nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar: TRAVAZOL’ü her zaman doktorunuzun veya eczacınızın anlattığı gibi kullanmalısınız. Eğer emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza tekrar danışınız. TRAVAZOL, cildin hastalıklı bölgelerine günde 2 defa uygulanır. Ciltte iyileşme görüldüğünde TRAVAZOL kullanmayı bırakın. Genel olarak, tedavi süresi 2 haftayı aşmamalıdır. Gerekli ise, doktorunuz glukokortikoid içermeyen bir antifungal preparat ile takip tedavisi yazabilir. Bu özellikle TRAVAZOL’ün kasık veya genital bölgeye uygulandığında geçerlidir. TRAVAZOL ile tedavinin başarılı olabilmesi için düzenli hijyen önlemleri esasdır. (Bkz. Bölüm 2 TRAVAZOL kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler).
Uygulama yolu ve metodu: Hastalıklı deri bölgesine haricen sürerek uygulayınız. Değişik yaş grupları: Çocuklarda kullanımı: TRAVAZOL 2 yaşında veya daha büyük çocuklara ve adolesanlara uygulandığında doz ayarlamaları gerekli değildir. TRAVAZOL’ün 2 yaşından küçük çocuklarda güvenliği ile ilgili sadece kısıtlı veri mevcuttur. Sistemik absorbsiyonunun (emiliminin) ve yan etkilerinin artma riski nedeniyle çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır. Çocukluk yaş grubunda zorunlu kalınmadıkça kullanımı önerilmemektedir. Yaşlılarda kullanımı: Özel bir kullanım uyarısı bulunmamaktadır.
Özel kullanım durumları: Böbrek / Karaciğer yetmezliği: Topikal kortikosteroidlerin yüksek güç, uzun süre, geniş yüzey alanlarında, kapalı pansuman altında kullanımı veya eşlik eden karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılması ile sistemik absorbsiyonu (emilimini) takiben geriye dönüşümlü hipotalamik pituiter adrenal (HPA) eksen baskılanması (steroid salgılanma döngüsünün baskılanması) meydana gelir. Eğer TRAVAZOL’ün etkisinin çok güçlü veya çok zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz. Kullanmanız gerekenden daha fazla TRAVAZOL kullandıysanız TRAVAZOL’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız endişelenmeyiniz, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. TRAVAZOL’ü bir kez çok fazla miktarda uyguladıysanız veya tesadüfen yuttuysanız tehlikeli olması beklenmemektedir. Endişe ediyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışınız. TRAVAZOL’ü kullanmayı unutursanız Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız. Hatırladığınızda, bir sonraki dozu zamanı geldiğinde kullanın ve reçete edildiği şekilde tedaviyi sürdürün.

4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi, TRAVAZOL’de kullanan herkeste görülmeyen yan etkilere neden olabilir. Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde tanımlanmıştır: Çok yaygın : 10 hastanın en az 1’inde görülebilir. Yaygın : 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir. Yaygın olmayan : 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir. Seyrek : 1.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir. Çok seyrek : 10.000 hastanın birinden az görülebilir. Bilinmiyor : Mevcut verilerden tahmin edilemiyor. Aşağıdaki yan etkiler klinik çalışmalarda ortaya çıkmış, sıklık derecelerine göre listelenmiştir: Yaygın: Uygulama bölgesinde ciltte tahriş veya yanma hissi Yaygın olmayan: Uygulama bölgesinde kızarıklık (eritem) veya kuruluk
Stria (deri içi serit oluşumu) Bilinmiyor: Uygulama bölgesinde kaşıntı (pruritus) veya kabarcıklar (vezikül) TRAVAZOL gibi cilde uygulanan diğer glukokortikoidlerde, aşağıdaki lokal yan etkiler oluşabilir (sıklık mevcut verilerden hesaplanamamaktadır): Deride incelme (cilt atrofisi), kıl köklerinin iltihaplanması (folikülit), vücut kıllanmasında artış (hipertrikoz), kılcal damarlarının genişlemesi (telanjiyektazi), ağız çevresindeki deride iltihaplanma (perioral dermatit), deride renk değişikliği, akne ve/veya TRAVAZOL’ün bileşenlerinden herhangi birine karşı alerjik cilt reaksiyonları. TRAVAZOL bileşenleri vücut tarafından deri yoluyla emildiğinden (absorbe edildiğinden), vücudun diğer bölümlerinde de başka yan etkiler (sistemik etkiler) oluşabilir. Anneleri gebelik sırasında yoğun veya uzun süreli olarak tedavi edilmiş olan yeni doğanlarda yan etkiler hariç tutulamaz. Örneğin, bebeğin böbrek üstü bezlerinin aktivitesi düşmüş olabilir (düşük adrenal korteks fonksiyonu) ve bebeğin hastalığa karşı direnci azalmış olabilir. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz. Yan etkilerin raporlanması Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.

5. TRAVAZOL’ün saklanması
TRAVAZOL’ü çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25oC’nin altındaki oda sıcaklığında saklanır. Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra TRAVAZOL’ü kullanmayınız. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz TRAVAZOL’ü kullanmayınız. Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.