Et beni vücutta var olan ve herhangi bir şekilde acıya veya hastalığa yol açmayan bir ben türüdür. Bu benler genelde ergenlik döneminden sonra görülmeye başlanır. Herhangi bir sakıncası yoktur. Et benin bir diğer ismi de saplı bendir. Et ben genellikle vücudun kıvrım bölgelerinde oluşur.

Koltuk altı ve boyun en çok et benin bulunduğu bölgelerdir. Et beni genellikle kişinin ten renginde oluşan bir ben türüdür. Aynı zamanda et ben genetik bir ben türüdür. Kişinin ailesinde et beni olan kişiler varsa bu durumda et ben olma olasılığı da yüksektir.

Aşırı kilolu olmak, gebelik, insülin direnci ya da tip-2 diyabet varlığı, HPV varlığı da et benlerin oluşmasına neden olan bir diğer faktörlerdendir. Et benleri kansere dönüşmesi çok düşük bir ihtimal olduğu gibi tıbben de zararsız bir ben türüdür.

Et Beni Nasıl Ayırt Edilir?

Bazen et beni ve normal beni ayırt etmek zor olabilir. Genelde et benlerin küçük olanları diğer normal olan benlerle karıştırılabilir. Et beni ve normal beni ayırt etmenin yolu, cildin altındaki köküdür. Et benlerde kök yokken normal benlerin kökleri vardır. Ayrıca et benler ince bir sap ve onun ucunda bir parça halinde bulunurlar. Genellikle et benleri normal benlere göre de daha büyüktürler.

Et Beni Koparsa Ne Olur?

Et beni kimi durumda kendiliğinden kuruyarak düşebilir kimi durumda da kişinin tahriş etmesi durumunda hasar görüp kopabilir. Tabi ki tahriş edilerek kopması oldukça sakıncalı bir durumdur. Ancak olası bir anormal durumda doktora başvurulması önerilir.

Et Beni Üzerindeki Tüyler Alınması Sakıncalı mı?

Et benler üzerindeki tüyler tıraş edilerek alınabilir ancak cımbız ya da ağdayla alınması önerilmez. Çünkü bu durumda benin altında enfeksiyon oluşur. Bu da ağrı ve acı hissine yol açtığı için cımbız ve ağda türü önerilmez.

Et Benler Nasıl Tedavi Edilir?

Et benleri şu iki farklı yöntemle tedavi edilebilir: Birincisi cerrahi tıraşlamadır. Hastanın derisi lokal anestezi ile uyuşturulur ve ardından cerrahi bir bıçakla ben vücuttan kesilerek alınır. İkincisi ise cerrahi çıkartmadır. Eğer benin oluşturduğu riskli bir durum varsa bu yöntem kullanılır. Et ben cerrahi operasyonla deriden alınarak dikiş işlemi uygulanır. Çıkarılan ben de incelemeye alınır.

İLGİLİ MAKALE  Vücudunuzdaki ben sayısı kanser olup olmadığınızı belirler mi?

Seyredin: Ben alımı canlı uygulama

Et Benleri Doğal Yoldan Gidermenin Yolları Nelerdir?

Et benleri doğal yollardan giderilebilir. Bunlardan biri limondur. Limon güçlü bir antiseptik özelliği barındırdığından et beni gidermekte kullanılabilir. Et benin çevresini önce temizleyip daha sonra bir bez ile limon suyunu sürüp bekletilmesi gerekir. Yine elma sirkesinin asidik özelliği de et benleri giderme konusunda kullanılır. Bunu dışında tuz ve soğan suyu, kekik yağı ve ananas suyu da kullanılabilir.