Sağlık ile ilgili konular son zamanlarda daha da dikkat çekici bir hal alıyor. Daha uzun yaşamak ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen pek çok kişi, sağlığına oldukça fazla özen göstermeyi ihmal etmiyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tıp ve sağlık alanında da önemli gelişmeler kaydediliyor.

Ancak bazı konularda hala ne yazık ki yeterli ve güncel bilgiye ulaşmak biraz zaman alıcı oluyor. Günümüzde birçok kişinin yaşadığı sağlık sorunlarının başında el titremesi ve buna bağlı sorunlar bulunuyor. Her ne kadar pek çok kişi için el titremesi son derece önemsiz olarak görülse de dikkat edilmediği takdirde pek çok sağlık sorununun ilerlemesine ve yaşam kalitesinin düşmesine nede oluyor.

El titremesi için hangi doktora gidilir?

El titremesi için hangi doktora gidilir?

El Titremesi Nedir?

Vücudun belli bölgelerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak ufak titreşimler meydana gelebiliyor. Bu titreşimlerin büyük bir çoğunluğu her ne kadar hissedilmese de hissedilen titremelerin son derece önemli olduğu ve dikkate alınması gerektiği uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Titreme denilince ilk akla gelen hiç şüphesiz ellerde meydana gelen titremeler oluyor.

El titremesini kısa bir şekilde ifade etmek gerekirse bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan ve ellerde güç kaybı ve kontrolsüzlüğe neden olan titreme hali şeklinde açıklanıyor. Ellerdeki titremelerin zaman kaybedilen mutlaka uzman hekime danışılması ve ilgili muayenelerin yapılması tavsiye ediliyor. El titremesi düzenli aralıklarla ve şiddetli bir şekilde oluyorsa bu konuda mutlaka tedavi uygulanması gerekiyor.

El Titremesi İçin Gidilmesi Gerekilen Poliklinik Hangisidir?

Hangi şikayetin hangi birim tarafından ilgilenilmesi gerektiği konusunda ne yazık ki yeterli bilgilendirme yapılmadığı pek çok kişi tarafından ifade ediliyor. Sağlık kurumlarındaki işleyişin devam edebilmesi ve düzenli bir şekilde hizmet sunabilmesi için her hastanın uygun poliklinikte tedavi görmesi ve hizmet alması gerekiyor.

Ancak bazı durumlarda hastalar şikayetlerine uygun alanı bilmedikleri için yanlış poliklinikten muayene ve randevu talebinde bulunabiliyorlar. El titremesi için gidilmesi gereken poliklinikten elden ziyade sinirler ile alakalı bir durumun habercisi olduğu için Beyin ve Sinir Cerrahi alanındaki hekimlerden randevu almak hastalığın tanı ve tedavisinde en doğru yol oluyor.

El titremesi için hangi doktora gidilir?

El titremesi için hangi doktora gidilir?

El Titremesi Tedavisinde Teşhis Süresi

Ellerinde titreme olduğu için ilgili doktora giden bir hasta. bu sürecin nasıl olacağı ile ilgili en net ve doğru bilgiye birinci ağızdan yani doktordan ulaşıyor. El titremesi her ne kadar basit bir sağlık şikayeti olarak görülse de aslında oldukça ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.

İLGİLİ MAKALE  Geniz akıntısına ne iyi gelir?

Bu nedenle her sağlık sorununda olduğu gibi burada da erken teşhis hastalıkların tanı ve tedavisinde tam anlamıyla hayat kurtarıcı olarak kabul ediliyor. El titremesi için gidilen Beyin ve Sinir Cerrahi alanında uzman doktor tarafından önce el titremelerinin nedeni daha sonra da tedavisi düzenli ve doğru bir şekilde yapılıyor.

İzleyin: El Titremesi (Tremor) Hareket Bozuklukları – Nörolog Dr. İbrahim Salman

El Titremesine Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Her hastalığın ortaya çıkmasında etkili olan bir ya da birkaç uyarıcı ve belirti oluyor. Bu uyarıcı ve belirtiler dikkatli gözlenip erken tedavi edilirse hastalığın seyri yavaşlatılıp durdurulabiliyor.

El titremesinin haberci olarak kabul edildiği hastalıklardan bazıları şunlardır:

  • Parkinson hastalığı
  • Epilepsi hastalığı
  • Beyin sinirlerinde hasar
  • Beyin tümörü ve kist
  • Kas ve doku ezilmesi

Bu maddelerde yer alan hastalıkların bazıları her ne kadar oldukça ciddi rahatsızlıklar olsa da bu konuda teşhisi gerekli testler sonucunda doktorlar koyabiliyor. El titremeleri her ne kadar ciddiye alınmasa da mutlaka doktora gidilmesi gerekiyor.

Seyredin: El Titremesinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

El Titremesinin Etkileri Nelerdir?

Kısa süreli olarak ortaya çıkan el titremeleri dikkate alınmasa da pek çok kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyerek ellerde ve kaslarda güç kaybına neden olabiliyor. El titremelerinin edenini öğrenmek ve tedavi altına almak için mutlaka uzman bir doktora gidilerek kontrol edilmesi gerekiyor. Aslında bu durum tüm sağlık sorunları için geçerlidir.