Bir insan için uykunun oldukça önemli olduğu biliniyor. Peki uyku niçin önemlidir? Bir insan, günde kaç saat uyumalıdır? Birkaç gün uykusuz kalınırsa vücutta neler olur? Çoğu insanın merak ettiği bu soruların cevapları haberin detaylarında yer alıyor.

Yeni doğan bir bebek, günde 20 saat uyumakta, 4 yaşına kadar olan çocuklar ise 12 saat, 10 yaşında kadar olan çocuklar ise bir günde ortalama 10 saat uyuyor. Bu yaş gruplarının belirlenen saat kadar uyuması oldukça önemli. Birçok yetişkin, 7-9 saat ve yaşlılar da genellikle 6-7 saat uyumakta.

İnsanların iyi bir gece uykusundan sonra kendilerini iyi hissettikleri biliniyor. Bu ise insanların belirlenen saat kadar uyuması sayesinde oluyor. Peki iyi bir gece uykusundan sonra insanların kendilerini iyi hissetmesinin sebebi ne? Hangi durum, insanların bu şekilde hissetmesini sağlıyor? İnsanlar uykuda iken vücutlarında neler oluyor?

İzleyin: 11 Gün Uyumazsanız Ne Olur ? Randy Gardner’in Hikayesi

Birkaç Gün Uykusuz Kalırsak Ne Olur?

Çocukların büyüme hormonları açısından ve bağışıklık sistemleri için önemli olan çeşitli kimyasallar, onlar uykuda iken salgılanıyor. Yeterli uyku, bu sebeple insanların dirençlerini güçlendiriyor ve çocukarında yeterince gelişmesini sağlıyor. Bu nedenle her yaş grubundan insanın kendileri için geçerli olan süreler dahilinde uyuması gerekiyor. Pek çok insan neden uyuması gerektiğini bilmiyor. Bununla ilgili gerçekler ise haberin detayında yer alıyor. İnsanların uyumaları ile ilgili teoriler ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Uyku sayesinde vücuttaki kaslar, diğer dokular onarılıyor ve yaşlı, ölü hücreler yenileniyor. Bu açıdan uyku oldukça önemlidir.
  • Uyku sayesinde beyin, hafızayı düzenliyor ve depoluyor. Çeşitli araştırmalara göre, rüyalar da bu sürecin bir parçası.
  • Uyku sayesinde enerji tüketimi yavaşlıyor. Bunun neticesinde günde 4-5 kez yerine 3 kez yemek yiyoruz. Bu da uykunun önemli sonuçlarından bir tanesi.
  • Uyku, beynin enerji depolamasını sağlıyor. Aynı zamanda beyin uyku esnasında yeniden şarj ediliyor. Beynin enerji depolayabilmesi için uyku oldukça mühimdir.
İLGİLİ MAKALE  Sabah erken kalkmakta zorlanıyor musunuz? Yaşam Koçu Hikmet Anıl Öztekin'den sabahları uyanmakta zorluk çekenlere öneriler

Peki, neden uykuya ihtiyacımız var? Niçin uyumamız gerekiyor? Bu konuda detaylı bir şekilde bilgilenebilmek amacıyla uykusuzluk esnasında neler olduğunu anlamamız gerekiyor. İlk önce bu sorunun cevabı ile başlayalım. İnsan yeterli uyumadığında neler oluyor?

  • Yeterli bir şekilde uyumayan bir insan, ertesi günde oldukça sinirli ve yorgun oluyor.
  • Uykusuzluğun birkaç günü bulması halinde vücutta daha kötü şeyler meydana geliyor. Birkaç gün uykusuz kalan insanın dikkat süresi düşüyor ve insan, konsantrasyon bozukluğu yaşıyor. Bunların neticesinde ise insan, daha çok hata yapar bir duruma geliyor.
  • 3 günlük uykusuzluğun ardından ise insan, çeşitli halüsinasyonlar görmeye başlıyor. Ayrıca bu kadar uykusuz kalan insan, doğru bir şekilde düşünemiyor çünkü aklını toparlayamıyor. Uykusuzluk daha fazla devam eder se insan, idrak yeteneğini bile kaybediyor.
  • Her gece yaklaşık 2 saat uykusuz kalan insanda da yukarıdakilere benzer sonuçlar görülmeye başlıyor. Uykusuz süresinin artması ile birlikte uykusuzluğun verdiği etkiler de artıyor.

Günümüz dünyasında pek çok insan, çeşitli nedenler ile ya çok az uyuyor ya da günlerce uykusuz kalıyor. Bu insanlar, uykusuzluğun getireceği sonuçlardan tam haberder olamyor. Fakat uykusuzluğun yukarıdakileere benzer oldukça fazla sonucu bulunuyor. Uykusuzluk arttıkça uykusuzluğun insan vücudundaki etkileri de artıyor. Bu sebeplerden ötürü insanların yeterli şekilde uyuması gerekiyor. Beynin enerji depolaması, vücudun yorgunluğunu atması, insanın enerji tüketiminin azalması ve pek çok sebepten ötürü insanların yeterli şekilde uyuası ve uykusuzluk içine girmemesi gerekiyor. Uyumak isteyen fakat uykusuzluk problemiyle karşı karşıya kalan insanların durumu ise oldukça farklıdır.