Arı poleni o kadar faydalı ki; Alman Federal Sağlık Kurulu onu ilaç olarak kabul ediyor. Arı poleni; iltihabı hafifletiyor, antioksidan olarak çalışıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, menopoz semptomlarını hafifletiyor, stresi azaltıyor, vücudun iyileşmesini hızlandırıyor. Peki, arı poleni tam olarak ne kadar besleyici, biliyor musunuz? Arı poleninin faydalarını, zararlarını, yan etkilerini, besleyiciliğini inceledik. Ancak siz yine de arı poleni takviyesi almadan önce doktorunuza danışın.

Arı poleni nedir?

Arı poleni, 21 günlük genç arıların çiçeklere konduklarında bacaklarında biriken polen topudur. Arılar bu topları bacaklarında keseler halinde kovana taşıyıp ve kovanın bal peteğinde depoluyorlar. Polen daha sonra bir arı kolonisini besleyen ‘arı ekmeği’ne dönüşüyor. Arı poleni, kovanlarının girişine kalın bir tarak tutularak arılar içinden geçtiğinde, polenleri bacaklarından aşağıya bir toplama kutusuna dökülmesi sağlanarak toplanır. Polenler toplandıktan sonra tazelik ve nem durumuna göre taze polen (yaş polen) ve kuru polen olarak ayrıştırılır. Arı poleni doğal haliyle küçük, gevrek topaklar halinde görünüyor. Bir çorba kaşığı arı poleninde;

  • 16 kalori,
  • 0,24 gram yağ,
  • 1,2 gram protein,
  • 2,18 gram karbonhidrat,
  • Vitaminler ve flavonoidler dahil 250 çeşit besin bulunuyor.
Arı poleni

Arı poleni

Arı polenini nasıl tüketmeliyim?

Arı polenini kuru olarak saklayabilir ve yoğurt, yulaf ezmesi veya smoothie gibi yiyeceklere ekleyebilirsiniz. Takviye olarak satın alabileceğiniz arı poleninin hızlı tüketime uygun olarak ballı karışımlarla marketlerden de temin edebilirsiniz. Yetişkinlerin 20-40 gr (3-5 yemek kaşığı), çocukların 15 gr (1-2 yemek kaşığı) tüketilmesi öneriliyor.

Antioksidan etkisi

Araştırmacılar, arı poleninin fermente gıdalara benzer çok yüksek antioksidan özelliklere sahip olduğunu belirtiyorlar. Antioksidanlar, bitki bazlı gıdalarda, genellikle kırmızı veya koyu renkli olanlarda aynı zamanda fermente gıdalarda doğal olarak bulunuyorlar. Bazı bilindik ve yaygın antioksidanlardan flavenoller çikolatada, resveratrol şarapta, likopen domateslerde bulunuyor. A, C ve E vitaminleri içeren antioksidanlar vücuda zarar verebilecek hava kirliliği ve sigara dumanı gibi zararlı oksidanlarla mücadele ederek vücudunuzu sağlıklı tutuyorlar.

İzleyin: Polen Nedir? Polenin Faydaları Nelerdir? Polen Nasıl Kullanılır?

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Hastalıkla mücadele etmek ve sizi sağlıklı tutmak için güçlü bir bağışıklık sistemi gerekiyor. Bir araştırmada, arı poleninin farelerde alerjik reaksiyonları doğal olarak engellediğini bulunduğu ifade ediliyor. Başka bir çalışma, arı poleninin antimikrobiyal, antifungal ve antiviral özelliklere sahip olduğunu belirtiyor.

Besin takviyesi olarak çalışıyor

Arı poleni potansiyel olarak diyetinize ve sağlığınıza yardımcı olan bir ek olarak çalışabilir. Araştırmacılar, normal beslenmelerine ek olarak arı poleni takviyesi alan hayvanların daha uzun ömürlü ve daha verimli bir üreme sayısına ulaştıklarını belirtiyor. Aynı zamanda daha yoğun ve gelişmiş bir kat kütlesi oluşumu gözlemlendiğini ifade ediyor.

Stresi azaltıyor

Arı poleni, vücudunuzun sinir sistemine kan akışını artırarak stresi azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca içerdiği yoğun bileşim sayesinde enerjinizi arttırıyor.

İyileşmeyi hızlandırıyor

Antiviral, antifungal özellikleri ile bakterileri öldürdüğü ve kan dolaşımını hızlandırarak cildi nemlendirdiği için arı poleninin ciltte iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılabiliyor.

Arı poleninin yan etkileri nelerdir?

Takviyelerinizi daima emin olduğunuz güvenilir bir kaynaktan satın alın. Kirli ve doğru şartlarda depolanmamış arı balı hayati sorunlara sebep olabilir. Herhangi bir takviye kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşün. Arı sokmalarına, eşek arılarına alerjiniz varsa arı polenini kullanmaktan kaçının. Doktorlar bebeklere 2 yaşından önce bal ve polen verilmemesi gerektiğini belirtiyor. Bebeğinize bal veya polen vermeden önce kesinlikle doktorunuza danışın. Polen tükettikten sonra kaşıntı, baş dönmesi, nefes darlığı şikayetleri ile karşılaşırsanız bir sağlık kuruluşuna başvurun. Uzmanlar ayrıca, hamileliğe etki edebileceğinden dolayı hamile kadınların arı poleni almaktan kaçınmasını öneriyor.

Etiketlendi:

,